Stručnjaci objašnjavaju: Pranje kose jednom nedeljno nije najbolja ideja, može da ima velike posledice
Koliko često perete kosu zavisi od ličnih preferencija. Da li ste znali da čak i najsulju i najdeblju kosu treba prati najmanje dva puta nedeljno? Postoji nekoliko razloga za to.
Pranje kose jednom nedeljno možda nije dobra ideja. Čak i ako mislite da su čisti i „i dalje se dobro drže“.
Dosta smo razgovarali o tome da li je pranje kose svaki dan dobra ideja: stručnjaci potvrđuju da nije loše ako koristite dobar šampon i da li je vašoj kosi potrebna ova učestalost – ali nismo se pozabavili drugom stranom medalje : kada kosa može biti neoprana do deset dana, šta se dešava kada je jako suva i kada starite i vaša kosa počinje da gubi prirodnu vlažnost.
Prema stilistkinji Rozi Fernandez, direktorki kompanije Ananda Ferdi, „nije preporučljivo da ne perete kosu duže od nedelju dana, jer se folikul začepljuje i ne dobija kiseonik“, objašnjava ona.
Osećaj čistoće nakon pranja šamponom je nešto osvežavajuće, pa ne čudi što mnoge žene peru kosu svaki dan.
Ali da li je šamponiranje prečesto zaista neophodno i da li je to uopšte dobra ideja, da li šamponiranje jednom nedeljno jednostavno nije dovoljno?
Pranje kose je neophodan deo vaše rutine, ali preterivanje može nenamerno poremetiti prirodnu ravnotežu zdravih ulja koja pomažu da se telo hidrira.
Izgledaja čisto, ali nije
U intervjuu za Allure, Džen Atkin, stilista porodice Kardašijan, rekla je da njena kosa može da prođe do četiri ili pet dana bez pranja. Ali u stvarnosti, iako kosa izgleda čisto, ona je prljava zbog zagađenja, a da toga nismo svesni.
„Kosa može da izgleda čisto, ali zagađenje, znoj, duvanski dim… čine je zasićenom“, objašnjava Fernandez.
Posledice zagađenja (i nedovoljno pranje)
Prema rečima stručnjaka, pranje kose manje od dva puta nedeljno začepljuje folikul, što može izazvati određene probleme: ljuštenje vlasišta, svrab, osetljivost, perut, pa čak i gubitak kose.
Ove sitne čestice, koje su nevidljive oku, ali se vremenom talože na koži glave, sprečavaju njenu pravilnu oksigenaciju, pa se preporučuje češće pranje kose, čak i kod guste i suve kose, koja očigledno nema potrebu za pranjem. tako često.
Efekte zagađenja na kosu proučavao je još 1994. godine Istraživački centar za industrijsku toksikologiju u Laknau: „U to vreme je otkriveno da se suspendovane čestice, dim i zagađujući gasovi talože na kosi i koži glave, izazivajući upalne i iritantne reakcije. To čak može dovesti do gubitka kose”, objašnjava Adolfo Remartinez, osnivač Nuggela & Sule.
I bez postizanja ove ekstremne posledice gubitka kose, smatraju stručnjaci kompanije Martin del Ierro | Zagađenje Amselema takođe može izazvati prevremeni gubitak kose.
Najmanje dva puta nedeljno
Ne postoji pravilo koje određuje učestalost pranja za svaki tip kose, jer se, kako ističe stručnjak Ananda Ferdi, mora uzeti u obzir i mesto u kome živite ili način života koji vodite. “Živeti u gradu sa mnogo zagađenja nije isto što i živeti na selu. Klima, vožnja motorom ili automobilom, bavljenje sportom, kvalitet vode kojom perete kosu… takođe igraju važnu ulogu. ulogu”, kaže on.
Međutim, stručnjak savetuje da čak i ako je kosa suva i gusta i čini se da danima ostaje čista, treba je prati najmanje dva puta nedeljno kako bi se uklonili ostaci koji se mogu nakupiti na koži glave i zasiti i oslabiti kosu. Fernandez nas takođe podseća na važnost emulgovanja šampona u dlanovima pre nanošenja na kosu – posebno ako je organski proizvod, tako da se aktivni sastojci kombinuju – i važnost upotrebe regeneratora nakon svakog pranja i temeljno ispiranje. „Dobro ispiranje daje kosi sjaj“, zaključuje on.