Piling je poželjan bar jednom nedeljno: Kako da ga pripremite sami?
Sjajna, zdrava i blistava koža nešto je čemu svi težimo, ipak ponekad se čini kao nedostižan cilj, a posebno sa godinama, kako se metabolizam usporava. Dobra vest je da uz pravilnu negu možemo da dostignemo predivan ten, a ta rutina obavezno uključuje piling, piše miss7.24sata.hr.
Dobro nam je poznato da bi piling trebalo da primenjujemo redovno, a evo zašto je on posebno važan u letnjim mesecima, te kako ga pravilno napraviti za najbolje rezultate.
Važnost redovnog pilinga
Osim što piling našoj koži daje onaj svež sjaj, pomažući joj da izgleda bolje, on takođe poboljšava i zdravlje naše kože. Naše ćelije kože obnavljaju se svakodnevno, a one koje grade površinske slojeve naše kože odumiru i bivaju zamenjene novim. Piling osigurava potpuno uklanjanje mrtvih ćelija, pa ako ih ne uklonimo, naša koža može da izgubi sjaj, a pore začepe s vremenom, što često dovodi do izbijanja akni ili masne kože.
Prednosti pilinga
Piling pomaže u posvetljivanju našeg tena, poboljšava izgled kože i, što je ključno, pomaže u sprečavanju začepljenja pora, ožiljaka od akni, mitesera i sitnih bubuljica. Piling takođe podstiče sintezu kolagena, što poboljšava teksturu kože, čineći je jedrom, zategnutom i mladom. Kada je reč o tome koliko često treba da radimo piling, najbolje je slušati svoju kožu, no najčešće je nekakav standard jednom do dva puta nedeljno, iako postoje i supernežni pilinzi pogodni za svakodnevnu upotrebu.
Preporučuje se savetovanje sa dermatologom o pravilnoj nezi koja će odgovarati našim potrebama, a u čitavoj priči jako važno ne preterati, jer je to u slučaju pilinga kontraproduktivno. Koliko god je piling dobar za našu kožu, bilo da ga prečesto primenjujemo, bilo da koristimo onaj koji je prejak ili ne odgovara našoj koži, to može da dovede do neželjenih posledica poput crvenila i ljuštenja kože. Važno je i pridržavati se vremena za upotrebu, pa tako hemijske pilinge ostavljamo samo onoliko koliko je navedeno na samom proizvodu, dok fizičke ne treba da držimo duže od nekoliko minuta.
Dok nekima više odgovaraju hemijski pilinzi, drugima su draži oni fizički, a nemoguće je reći koji su bolji jer odabir zavisi od sklonosti i same kože. I jednim i drugim možemo da uklonimo odumrle ćelije kože u kojima se nalazi većina oštećenja, a što će na kraju otkriti našu svetliju, zdraviju, neoštećenu kožu i licu podariti onaj toliko željeni zdravi sjaj. Važno je samo odabrati piling koji odgovara našoj koži jer, ukoliko odaberemo pregrubi, potencijalno rizikujemo mikro oštećenja na površini kože, a kroz koje onda bakterije ulaze u kožu stvarajući dodatne probleme poput upala, začepljenih pora, popucalih kapilara i ožiljaka.
Najbolje opcije za piling
Svi oni koji su skloniji prirodnim opcijama ne treba da tragaju dalje od svoje kuhinje. Prirodni piling jednostavno možemo da napravimo koristeći kokosovo ulje pomešano s talogom kafe ili šećerom u prahu, a sve što je potrebno da uradite je da pomešate sastojke do gustine koja vam se sviđa i nanesete na lice ili telo malim kružnim pokretima, te isperete i hidrirate kožu nakon pilinga na uobičajeni način. Osim od spomenutih namirnica, piling je moguće napraviti i od ovsenih pahuljica i praška za pecivo.
Što se samih alata za piling tiče, tuferi ili krpice za čišćenje lica uvek su dobra opcija. Mnogi se odlučuju za piling sunđerom, no on je grublji za kožu i ponekad zna da pruži neprijatno iskustvo. Suva četka takođe je dobra opcija za piling tela, a rukavice za piling su fantastične za kružne pokrete.
Saveti za piling lica
Ključno je da kupimo proizvode koji će najbolje da odgovaraju potrebama naše kože. Ako nismo sigurni koji je naš tip kože, savetuje se razgovor sa stručnjakom za negu kože koji će nam pomoći da razumemo kožu i naučimo koji proizvodi su nam najprikladniji. Svako sa osetljivom kožom trebalo bi da bira nežnije opcije za piling kao što su proizvodi s niskim udelom AHA ili BHA ili hemijski jastučići za piling, a onima sa suvom kožom preporučuje se hemijski piling umesto fizičkog.
Važno je imati na umu da je naša koža lica i vrata puno osetljivija od kože ostatka našeg tela, pa je većini ljudi potrebno (barem) dva različita pilinga. Ono što je važno spomenuti je da i pravi proizvodi mogu da daju loše rezultate ako ih nepravilno koristimo. Ukoliko koristimo hemijski piling, uvek je važno slediti uputstva. Generalno, pravilo je da koristimo malu količinu proizvoda i nanesemo je na očišćenu kožu čistim prstima, sitnim, nežnim kružnim pokretima. Ako je reč o fizičkom pilingu, možemo da ga isperemo s kože nakon minut ili dva.
Fizički piling pod tušem
Naši stručnjaci kažu da je njihov najbolji savet za uspešan piling, kako lica, tako i bilo kojeg drugog dela tela da to učinimo pod toplim tušem ili dok se opuštamo u kadi. Toplina i para od tuširanja odnosno kupanja omekšaće kožu i osloboditi prirodna ulja iz tela, a sve to otvoriće naše pore što pomaže u procesu pilinga i uklanjanju mrtvih ćelija kože.
Jutro je bolje od večeri
Iako piling možemo da uradimo u bilo koje doba dana, jutarnji piling je nešto bolja opcija, jer se koža noću sama regeneriše, potencijalno ostavljajući sloj mrtvih ćelija kože koje samo mole da ih odstranimo.
Leti je piling posebno važan
Već smo spomenuli sve blagodati pilinga, a redovna upotreba u letnjim mesecima posebno je važna. Posebno je važno piling raditi redovno ako koristimo proizvode za samotamnjivanje jer su, sigurni smo, neujednačene tamne fleke poslednje što želimo.
Hidratacija je ključna
Nakon pilinga potrebno je dobro isprati proizvod i sve mrtve ćelije kože, a zatim osušiti kožu nežnim tapkanjem čistim peškirom. Obavezno je nanošenje hidratantne kreme ili šea putera nakon pilinga kako bismo pomogli svojoj koži da zadrži vlažnost i izgleda blistavo.
Pritisak je bitan
Iako ne želimo da se povredimo radeći piling, nije poželjno da bude previše nežan jer inače nećemo ukloniti mrtve ćelije kože. Nepisano je pravilo da je pritisak dovoljno snažan ako pod prstima možemo da osetimo grubu teksturu kože i elemente pilinga.
Usne se ne zaobilaze
Ispucale usne nisu nimalo privlačne, no svima nam se ponekad dogode dani u kojima nisu u najboljem izdanju. U svim takvim trenucima, sve što nam je potrebno za piling usana je malo vazelina i četkica za zube, a postoje i pilinzi namenjeni za usne koji će nam olakšati posao.
Piling laktova i stopala
Naše pete, laktovi i kolena generalno se smatraju najprljavijim delovima naše kože, pa je važno obratiti dodatnu pažnju na ta područja. Ovi delovi tela imaju deblju kožu pa mogu da podnesu agresivniji piling, a slično kao i kod pilinga kože lica, upotreba tople vode je najbolji način za početak procesa. To omogućuje lako uklanjanje mrtve kože, ne ostavljajući prostor za potencijalno oštećenje kože ili mikro oštećenja.
Potrebna su svega dva minuta tokom tuširanja ili kupanja kako bi naša koža ostala negovana i u sjajnoj formi za leto, a redovni piling stopala odlična je prevencija suvih i ispucalih peta. Sve što je potrebno da učinite jeste da na kraju svakog tuširanja uradite piling donjeg dela stopala kamenom otprilike jedan minut po stopalu, a zatim izribate i prste i ostatak pete.