Pozivamo vas na panel diskusiju “Kultura, umetnost i mediji za društvo bez nasilja prema ženama” i koktel koji će se održati 3. oktobra od 11 sati u Marsh Open Space (Cetinjska 15), u organizaciji kulturne organizacije Mikser i Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women u Srbiji. Okupljanje predstavlja završni javni događaj inicijative za unapređenje bezbednosti žena u javnom prostoru “Ona hoda sama kroz grad”, koja je nastala u sklopu krovnog projekta „Sigurnost žena i devojčica u javnom prostoru” koji UN Women Srbija sprovodi uz podršku Britanske ambasade u Srbiji, a u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, jedinicama lokalne samouprave i organizacijama civilnog sektora u pet gradova širom Srbije.
Tema razgovora biće uloga kulture i medija u suzbijanju tolerancije na rodno-zasnovano nasilje u javnom prostoru i promovisanju rodne ravnopravnosti. O svojim iskustvima, kao i konkretnim potrebnim koracima ka bezbednijem i empatičnijem društvu govoriće istaknute predstavnice našeg kulturnog, javnog i medijskog života u Srbijii koje su svojim ličnim zalaganjem i integritetom otvorile put ovim važnim temama u javnosti: novinarka Jelena Zorić, pozorišna rediteljka Minja Bogavac, muzičarka benda E-Play Maja Cvetković, istoričarka umetnosti Sanja Kojić Mladenov i istoričarka književnosti Stanislava Barać, kroz moderirani razgovor sa prepoznatljivim TV licem, voditeljkom Majom Nikolić.
U znak podrške važnoj temi rodne ravnopravnosti i bezbednosti žena u našem društvu, događaju će prisustvovati novi ambasador Velike Britanije u Srbiji, Njegova ekselencija, Edvard Ferguson, koji će se, zajedno sa direktorkom Agencije UN Women u Srbiji Milanom Rikanović, obratiti prisutnim novinarima i učesnicima.
Kao uvod u diskusiju, predsednica organizacije Mikser, Maja Lalić, predstaviće ukratko ključne rezultate nedavno zavšenog višemesečnog istraživanja o bezbednosti žena u javnom prostoru na primeru grada Kragujevca, sa fokusom na preporuke građanki i građana za dugoročne društvene mere unapređenja bezbednosti žena i devojčica u javnom prostoru koje su se u ogromnoj meri (skoro 80% odgovora) fokusirale na ulogu medija, umetnosti, kulture, obrazovanja, kao i na podizanje svesti javnosti i medija (55.4%) o neophodnoj borbi protiv kulture tolerancije na sve oblike nasilja nad ženama u našem društvu.
U istraživanju je učestvovalo oko 300 građana, od toga skoro 85 % žena, što nam je dalo uvid da veliki broj građanki u medijima, obrazovanju i masovnoj kulturi vidi koren problema, ali i njihovo rešenje. Kako su javni prostori širi pojam od samo fizičkih mesta na kojima se žene nalaze obavljajući svoje svakodnevne aktivnosti i u kojima smo naviknuti da se pojedini oblici diskriminacije i ograničene slobode kretanja i ponašanja smatraju prihvatljivim, sa našim sagovornicama pokušaćemo da prepoznamo podsticaje i mogućnosti prostora kulture, medija, obrazovanja i umetnosti da utiču na smanjenje tolerancije društva na nasilje prema ženama.