Heroji iz različitih univerzuma na istom zadatku: „Fleš i Zagor – Sekira i munja”
Krosover je reč koja je nekada bila rezervisana isključivo za automobile, a potom je došla i do umetnosti i sada je sveprisutnija u svetu filmova i stripova.
Izdavačke kuće DC i Boneli odlučile su da se i same upuste u jedan ovakav zajednički projekat, jer im oni ni pre toga nisu bili strani u okviru sopstvenih kataloga likova.
Tako smo došli do toga da se sretnu Beri Alen, poznatiji kao Fleš, odnosno najbrži čovek na svetu i Patrik Vajlding, poznatiji kao Zagor, odnosno Duh sa sekirom.
Ovo izdanje sada možemo da pročitamo i na srpskom jeziku pod nazivom Fleš i Zagor – Sekira i munja, zahvaljujući Čarobnoj knjizi, a u toj ediciji očekuju se i susreti Betmena i Dilana Doga, odnosno Nejtana Nevera i Lige pravde.
Hronološki gledano, Fleš je stariji od Zagora neke dve decenije, ali uprkos tome što su njihovi univerzumi i životi potpuno drugačiji, zajednička im je tragična prošlost i stradanje roditelja.
To je obojicu podstaklo na herojske poduhvate i rešenost da zaštite sve one koji to ne mogu sami da učine i to im je tokom godina stvorilo brojne neprijatelje koji žele da se osvete.
Igrom slučaja, dvojica protivnika naslovnih heroja pronašla su načine da spoje svoja dva univerzuma kako bi zajedničkim snagama pobedila omraženog Fleša i Zagora.
Iako su u pitanju moderan svet prepun superjunaka i superzločinaca sa jedne i Severna Amerika u kojoj se sukobljavaju Indijanci i belci krajem 19. veka sa druge strane, oni počinju da se prelivaju jedan u drugi.
Kao i u mnogim drugim stripskim krosoverima, priča možda nije baš najjača strana ovog dela i ono će se mnogo više dopasti onima koji ne traže dlaku u jajetu i koji traže neku opuštajuću razbibrigu.
Zato se crtež mora pohvaliti, jer on deluje zaista impresivno na svakoj strani, naročito kada se pojavi jedan čuveni Flešov neprijatelj bez koga to jednostavno ne bi bilo to.
A pošto je u pitanju kolor izdanje, na skoro 150 stranica dobijamo nešto što je tipičnije za američku nego italijansku izdavačku kuću, ali zbog čega smo spremni da zanemarimo manjkavosti u priči.
Mora se priznati da deluje da su autori ovog izdanja na njemu radili s ljubavlju i poštovanju prema oba lika i njihovim neprijateljima, pa makar im prvi cilj bio da prodaju što više primeraka.
Oni pre samog stripa daju mali uvod u život i osobine Fleša i Zagora, kako bi u strip mogli da zarone i oni koji ih ne poznaju odranije, ali tu su i poslastice za fanove oba lika.
Pre svega, pojavljuju se, u ovom ili onom obliku, neki od najpoznatijih njihovih neprijatelja i ubacuju se reference na njihove prošle susrete, što će poznavaocima ovih serijala izmamiti osmeh na lice.
Ono što mi se posebno dopalo je to što se u trenutku susreta dva heroja njihov očekivani i neizbežni nesporazum vrlo brzo razreši i time se izbegava klišeizirano razvlačenje njihovog nerazumevanja.
Zagor i Fleš vrlo brzo nalaze zajednički jezik jer su obojica u srži dobri ljudi, posvećeni tome da spasu svoje svetove i sve nevine ljude u njima, bez obzira na to koje prepreke im se postave usput.
Meni je takođe imao smisao izbor baš ta dva zlikovca za pokretače priče, jer i jednog i drugog odlikuje visoka inteligencija i sklonost ka korišćenju nauke zarad ostvarivanja nečeg naizgled nemogućeg.
Verujem da će ovim stripom sveukupno biti zadovoljniji Flešovi fanovi, jer donosi puno toga na šta su oni već navikli u njegovim avanturama i njima je koncept multiverzuma daleko poznatiji.
Zagorovi fanovi, s druge strane, mogli bi da budu malo stroži prema njegovom izgledu, a i prema tome što deluje da je on pomalo skrajnut u nekim situacijama, ali njegova uloga u raspletu je ipak ključna.
Ukoliko, kao ja, volite oba lika, sigurno će vam se dopasti bar neki aspekt susreta, neka referenca i zajednički razgovori dva heroja za koje nismo ni verovali da će se ikad sresti.