Nematode: Valjkasti crvi čiji je primarni domaćin čovek
Nematode su nesegmentirani, obli crvi kod kojih je izražen polni dimorfizam (jedinke su odvojenih polova), mužjaci su manji od ženki.
Nematode su nesegmentirani, obli crvi kod kojih je izražen polni dimorfizam (jedinke su odvojenih polova), mužjaci su manji od ženki. Telo nematoda je pokriveno kutikulom koja je kompleksne građe. Ispod kutikule se nalaze mišićni sloj koji omogućava kretanje parazita. To je jedan od najmanjih nematoda tankog creva. Osim parazitskog ciklusa razvoja, ima i slobodan, neparazitski, koji se odvija u spoljašnjoj sredini. U tankom crevu čoveka živi ženka koja je vrlo tanka i dugačka 2 mm. Ona živi samo delimično sklonjena u sluznici duodenuma i jejunuma, ali se u slučajevima težih infekcija nalazi u sluznici od pilorusa do rektuma, ženka polaže jaja koja imaju tanku opnu i iz kojih ubrzo u sluznicu izlaze larve. Bičaste larve koje izlaze iz jaja u lumen creva mogu započeti razvoj životnog ciklusa na tri načina:
U direktnom ciklusu one se izlučuju putem stolice i razvijaju na zemlji u infektivne, končaste larve koje prodiru u kožu čoveka;
U indirektnom ciklusu one se izlučuju putem stolice i na zemlji se razvijaju do odraslih mužjaka i ženki. Ženka polaže jaja iz kojih se razvija prvo jedna, a zatim i druga končasta larva, koja je infektivna za čovjeka;
U svom infektivnom ciklusu larve se razvijaju u končasti stadijum već u crevima i prodiru kroz crevnu sluznicu stvarajući na taj način ciklus razvoja u kome parazit uopšte ne napušta telo domaćina, piše Stetoskop.info.
Kako za Danas pojašnjava Željko Tomanović, profesor Biološkog fakulteta u Beogradu, nematode ili valjkasti crvi su grupa životinja beskičmenjaka koji su srodni insektima.
„Poznato je preko 30.000 vrsta širom sveta, ali se smatraju najslabije proučenim životinjama i da realan broj vrsta višestruko premašuje broj do sada poznatih vrsta. Među njima ima dosta vrsta koje parazitiraju ljude, životinje, gajene i negajene biljke“, kaže Tomanović.
On ističe da su poznate situacije da vodovodi povremeno budu kontaminirani nematodama i kada se to utvrdi nadležni sprovode odgovarajuće mere.
„Zaista ne znam da li su u novosadskom vodovodu nađene nematode ili neke slične životinjice i da li se radi o vrstama koje mogu biti patogene za ljude. To je svakako pitanje za nadležne. Napominjem da je identifikacija nematoda izuzetno kompleksna, ali pretpostavljam da odgovarajuće službe u vodovodu imaju iskustvo oko toga koje vrste mogu potencijalno kontaminirati vodu i šta se dalje preduzima. Ranijih godina smo imali situacije da je u nekim vodovodima nađena vrsta Gordius aquaticus koja može biti oko 20 cm dužine i pripada jednoj srodnoj grupi nematoda – Nematomorphama. Mada ova životinjica deluje prilično uznemirujuće, ona je indikator dobrog kvaliteta vode i može se naći samo u čistoj vodi, mada svakako ne bi trebalo da je bude u vodovodnoj mreži“, ističe profesor Tomanović.
No Comment! Be the first one.