Testirali smo četiri metoda za rashlađivanje automobila, a evo koji je dokazano najbolji
Paklena vrućina koja vas čeka kada otvorite vrata automobila nesumnjivo je najgori deo leta. Ako ne ohladite svoj auto što…
Da li ste čuli za Kakeibo? Verovatno niste, ali to je nešto što svakome može biti vrlo korisno i gde bi trebalo da se ugledamo na Japance. U pitanju je princip koji se odnosi na pristup štednji novca, a što je uvek dobro znati.
Uvek je važno biti svestan svojih mogućnosti u skladu sa novcem i svako će vam reći da je dobro imati ušteđevinu, samo se to ponekad čini nemogućim. Ne računajući ekstremne situacije, uvek postoji nešto što možemo da uradimo kako bismo uticali na svoje materijalno stanje. Potrebno je steći adekvatne navike i ponašanja, a japanski princip Kakeibo može nam pomoći u tome.
Kakeibo podrazumeva vođenje dnevnika u koji beležimo sve u vezi sa svojim finansijskim stanjem. U Japanu postoje već odštampane sveske sa prostorom za beleške, tabelama za proračune i inspirativnim citatima sa strane. Sve što vama treba su papir i olovka kako biste primenili ovu metodu, koja je prvi put spomenuta još 1904. godine.
Vrlo je jednostavno, a sve što treba da uradite je da na početku svakog meseca sednete za sto sa Kakeibo dnevnikom i razmislite o tome kakvo vam je finanasijsko stanje trenutno, a kakvo biste želeli da bude.
U tome treba da vam pomognu četiri ključna pitanja:
Koliko novca imam na raspolaganju?
Prosto stavite na papir kolika vam je plata i eventualni drugi prihodi, a koliki su rashodi, odnosno porez, kirija, pojedine rate i izračunajte koliko vam ostaje raspoloživog novca.
Koliko bih voleo da uštedim?
Razmislite o tome koliko biste voleli da štedite svakog meseca i zacrtajte tu cifru kao novac koji ne smete potrošiti. Podelite ukupnu raspoloživu cifru na svaku nedelju, jer će vam tako biti lakše za trošak.
Koliko trošim?
Svako ima svoj način života, koji podrazumeva određene troškove. Bitno je biti svestan koliko vam novca odlazi na koje od stavki i sve to pribeležiti, najbolje po dnevnim troškovima.
Kako mogu da promenim navike nabolje?
Na kraju svake nedelje i meseca proverite kako napredujete i koliko novca vam je na raspolaganju. Analizirajte na šta ga trošite i razmislite da li ostvarujete cilj i kako da mu budete bliži promenom navika.
Izvor: Stylist
Fotografije: Unsplash
Paklena vrućina koja vas čeka kada otvorite vrata automobila nesumnjivo je najgori deo leta. Ako ne ohladite svoj auto što…
Nedavno istraživanje kompanije Lovehoney sprovedeno u Velikoj Britaniji pokazalo je da, iako neverovatno, postoji period godine kada se seksualne aktivnosti…
Srpska Kopakabana, kako je mnogi zovu, ili Peskara, kako je zovu stanovnici Zrenjanina, jedno je od omiljenih kupališta u Vojvodini…
Koliko su cene nekretnina skočile to svi znamo, ali pojedini vlasnici su rešili da prednjače u čitavoj priči. O oglasu…
Često se pitamo koji su to najbolji gradovi za život i maštamo kako bi bilo da smo tamo, a pojedini…
Mnogi su faktori koji odlučuju gde ćemo putovati kada nam se otvori prilika za to, a kako su opuštanje i…
Za mnoge ljude, sama pomisao na mamurluk dovoljna je da se uopšte i ne hvataju za alkohol, ali šta bi…
I roditelji imaju dušu, zar ne? Bliži se najveći muzički festival u Srbiji – Exit – koji nije rezervisan samo…
Raskid nikad nije prijatan, bilo da se radi o kratkoj vezi ili dugogodišnjem odnosu i tu postoje mnnoge faze kroz…
Virus Zapadnog Nila registrovan je kod komaraca u 3 grada u Srbiji: u Beogradu, Požarevcu i Pančevu. “Iz Zavoda za…
U poslednje vreme, sve veći broj ljudi priklanja se veganstvu, kako zbog etičkih, tako i zbog zdravstvenih razloga. No, pitanje…
Ukoliko volite da vam u sobi bude mrkli mrak kada spavate, izgleda da ste sve vreme bili u pravu, jer…