Element Handmade – originalna prirodna kozmetika
Piše: Jelena Jovanović
„Od sapuna smo krenule, jer je za to bilo potrebno najmanje početno ulaganje. Nakon nekog vremena predstavile smo naše proizvode ljudima u okruženju. Svi su bili oduševljeni njihovim izgledom i kvalitetom, i tada se rodila ideja da osmislimo sopstveni brend”, navode Tamara, Jovana, Milica i Nataša. One su nakon završetka osnovnih studija na Hemijskom fakultetu nastavile da se usavršavaju i rade u različitim oblastima, ali i da razvijaju svoj brend.
Element Handmade tim objašnjava da su u procesu izrade sapuna neophodna određena znanja, te da čitav proces počinje kreiranjem recepta, odnosno definisanjem odnosa sastojaka koji ulaze u sastav sapuna. U početku su mnogo vremena provele istražujući sastojke, i tokom tog procesa osmislile različite kombinacije sastojaka u sapunima.
„Najvažnije je da svaki sastojak doprinosi određenim karakteristikama sapuna koje su bitne za kvalitet. Tako, na primer, kokosovo ulje doprinosi penušavosti, što je u vezi sa samim procesom uklanjanja nečistoća. Nakon kreiranja recepta, odmere se ulja i buteri, sve se dovode u tečno stanje i mešaju se sa rastvorom baze, gde dolazi do saponifikacije, najvažnije tačke celog procesa. Potom se smesa izliva u kalupe, i tu imamo slobodu da se igramo sa dizajnom sapuna.”
Za pravljenje sapuna koriste se ricinusovo, kokosovo, palmino, i maslinovo ulje, kakao buter i palmina mast. U procesu izrade neizostavan je i natrijum hidroksid, mirisne note sapuni duguju etarskim uljima, a za bojenje se koriste mineralni pigmenti.
Devojke navode da sam proces izrade sapuna traje u proseku oko 2 sata.
„Nakon izlivanja u kalupe, sapun mora da odstoji 24 sata kako bi u potpunosti odreagovala cela smesa. Posle tog perioda sapun se izvadi iz kalupa i iseče. Sledeća faza je sušenje sapuna, i ona traje 3 do 4 nedelje.”
Sapuni nastali na ovaj način su kvalitetni, i znatno se razlikuju od industrijskih.
„Ručno rađeni sapuni su znatno blaži prema koži, što smo i mi uočili dugotrajnim korišćenjem. Jedna od glavnih prednosti naših sapuna je sposobnost da očisti kožu, a da je pritom ne isušuje.”
Pored različitih sapuna, brend ima u ponudi i balzam za usne koji je takođe ručno izrađen, bez veštačkih boja, mirisa i konzervanasa. Imaju ideju i da realizuju seriju proizvoda za negu kože tela, a u fazi testiranja je Maza, čvrsti buter za telo.
Najpopularniji i najprodavaniji do sada su bili sapuni sa mirisima limun trave i lavande, ove zime popularan je i sapun sa aromom cimeta. Tamara, Jovana, Milica i Nataša imaju i svoje favorite – kažu da su im najdraži sapuni koje su nazvale Majami hit, Elementa, Sašina kapa, i Unicorn. Objašnjavaju i da su se trudile da cene sapuna budu pristupačne – formirale su ih na osnovu njihove gramaže, etarskih ulja koja koriste, i pakovanja.
„Ljudi nas najčešće kontaktiraju putem Instagram-a i Facebook-a. Najviše volimo da izlažemo na festivalima ručno rađenih proizvoda kako bi ostvarili neposredni kontakt sa svima koji su zainteresovani za naše proizvode. Veoma nam je bitna i povratna informacija od ljudi, a trudimo se i da odgovorimo na sve zahteve, posebno one koji se tiču dizajna i mirisa.”
U planu imaju razvijanje recepture za tečni, ručno rađeni sapun. Proces izrade ovog sapuna se znatno razlikuje u odnosu na čvrst sapun, što je dodatni izazov. Vlasnice Element handmade brenda kažu i da im je cilj da budu prisutne na što više različitih festivala i marketa, te da su im želja i krajnji cilj da u budućnosti imaju i svoje prodajno mesto.
Ako neko želi da pogleda dobar fima na ovu temu, a i da bi imao sa čime da poredi, preporuka je Warrior iz 2011. sa Tomom Hardijem i Džoelom Edgertonom u glavnim ulogama.
A šta su to “šabanski klubovi”?
Al ga NAGRDI…čoče..
Pa ti sigurno imas: 3 Medjeda, par palmi i vise oskara… I nobelovu nagaradu za ‘kritiku’…
A da ti si zensko.. ( jesi li bila ikad Na box ,kik box, MMA?
Čisti zbog politicke korektnosti..
Akciono – šabanski srpski žanr! Svaka čast za klasifikaciju! Samo bih zamolila da uvek u tekstovima navedete da su ovi i ovakvi ‘filmovi’ podržani od strane Filmskog centra Srbije koji je glavni krivac za očajno stanje i još očajnije filmove u srpskoj kinematografiji. I tako decenijama unazad…
Nisam gledao film pa ne mogu da ga komentarisem, ali mogu da komentarišem članak iz kog se jasno vidi da imate jako loše mišljenje o porodici Balašević i ne trudite se da to sakrijete, naprotiv.
Film je odvratan….nula.nula..nula..mozda je zanimljiv za decu do petog razreda…
Realno dobar komentar sa obiljem opisanih nedostataka…ako je reditelj iz Bugarske, Maja Berpvic glumi Rumunku a Balasevicka muslimanku nije ni cudo sto film lici na Kazahtanski dugometrazni film sniman mobilnim telefonom.