10 filmova sa najvećom zaradom u svetu (uključujući inflaciju)
Piše: Ljubisav Panić
Avengers: Endgame još uvek se prikazuje u bioskopima, tako da inflacija za njegovu zaradu nije obračunata, ali sigurno je da je ovaj film ispod prvog mesta. Prilagođavanja koja su izvršena za svotu zarađenu na domaćem terenu – u Sjedinjenim Državama, na primer, smeštaju ga na daleku šesnaestu poziciju, odmah iza filma Avatar. Koji su se drugi filmovi našli na svetskoj listi, gde se pozicioniraju i kome je pripalo prvo mesto pročitajte u ostatku teksta.
10. Star Wars: The Force Awakens (2015)
Zarada filma: 2,215,000,000$
Filmom The Force Awakens reditelj Dž. Dž. Abrams preporodio je Star Wars serijal i započeo novu trilogiju koja će se završiti u decembru ove godine. Iako se The Force Awakens snažno oslanjao na nostalgiju, bio je zanimljiviji i vizuelno upečatljiviji od epizoda I, II i III Džordža Lukasa. Armija fanova pohrlila je u bioskope da svemu tome oda počast, što je za posledicu imalo skoro 110 miliona prodatih karata samo u Americi.
9. Doctor Zhivago (1965)
Zarada filma: 2,246,000,000$
Uopšteno je gledište da Doctor Zhivago nije najbolji film reditelja Dejvida Lina (Lawrence of Arabia). Snimljen prema istoimenom romanu Borisa Pasternaka, obično se kritikuje zbog romantizovanja Ruske revolucije, a hvali zbog prelepih kadrova i kostima. Uprkos tome, izborio se za kultni status, pet Oskara i zavidno mesto na listi filmova sa najvećom zaradom.
8. The Ten Commandments (1956)
Zarada filma: 2,370,000,000$
Pedesetih godina prošlog veka, kada je nastao film The Ten Commandments, biblijske teme bile su veoma popularne u bioskopima (Quo Vadis, Ben-Hur). Zahvaljujući inventivnim efektima, glumcima Čarltonu Hestonu i Julu Brineru, kao i iskusnoj režiji Sesila B. Demila (Samson and Delilah), priča o sukobu Mojsija i Ramzesa II ne samo da je oborila rekorde gledanosti, već je ostala cenjena do današnjih dana.
7. E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
Zarada filma: 2,503,000,000$
https://www.youtube.com/watch?v=DWU42c1ku-o
Reditelj Stiven Spilberg (Schindler’s List) maestralno je iskoristio malog vanzemaljca dobrog srca kao izgovor da se u filmu E.T. pozabavi porodičnim problemima i temom odrastanja. Oskarom nagrađeni indijski scenarista Satjadžit Raj kasnije je tvrdio da je E.T. zapravo zasnovan na njegovom scenariju The Alien, napisanom 1967. godine. Međutim, iako je imao osnova, Raj nikada nije podigao tužbu, bio je prijateljski nastrojen i hvalio je Spilbergovu režiju.
6. The Sound of Music (1965)
Zarada filma: 2,564,000,000$
Glumica Džuli Endruz osvojila je drugog Oskara u karijeri zahvaljujući ulozi u filmu The Sound of Music, jedinom mjuziklu na ovoj listi. Ali, njen magični glas nije očarao samo članove Američke filmske akademije. Film je oborio rekorde gledanosti u 29 zemalja, pa nije začuđujuće što se nalazi među deset filmova s najvećom zaradom u svetu.
5. Avengers: Endgame (2019)
Zarada filma: 2,793,145,559$
Postoji nekoliko izvora za listu filmova sa najvećom zaradom u svetu koji uzimaju inflaciju u obzir. Jedan od najpouzdanijih je Ginisova knjiga rekorda. U zavisnosti od primenjenih metoda analize, lista može blago varirati. Avengers: Endgame se trenutno nalazi na petom mestu jer, kao što je spomenuto, inflacija za njegovu zaradu još uvek nije obračunata. U svakom slučaju, dok čekamo rezultate, trebalo bi istaći da je uspeh ovog filma više nego zavidan – Endgame je u prvih pet dana prikazivanja zaradio više od milijardu dolara.
4. Star Wars: A New Hope (1977)
Zarada filma: 3,061,000,000$
Star Wars je promenio sve. Danas se na prodaji igračaka s motivima iz ovog filma zaradi više nego što se većini filmova slije u kasu posle celokupne distribucije. A sve je počelo kada reditelj Džordž Lukas nije uspeo da obezbedi prava za ekranizaciju stripa Flash Gordon, posle čega je osmislio sopstvenu svemirsku avanturu.
3. Titanic (1997)
Zarada filma: 3,099,000,000$
Za potrebe snimanja filma Titanic izgrađeni su čitavi delovi broda u Meksiku, dok su pojedine prostorije, poput raskošne trpezarije, podignute na potapajućim platformama. Ako se tome dodaju zahtevni efekti i probijanje bužeta, postaje jasno zašto su svi očekivali da će ep reditelja Džejmsa Kamerona (The Terminator) potonuti na blagajnama. Umesto toga, Titanic je postao film koji je čak i u ponovljenoj 3D distribuciji, organizovanoj 2012. godine, zaradio stotine miliona dolara u svetu.
2. Avatar (2009)
Zarada filma: 3,273,000,000$
Ako se pogledaju top-liste koje ne uzimaju u obzir inflaciju, sve do pojave filma Avengers: Endgame (gotovo deset godina) prvo mesto na blagajnama pripadalo je filmu Avatar. Sa četiri nova filma o plavim vanzemaljcima sa planete Pandora, koji su u pripremi, novi rekordi nam verovatno tek predstoje. Reditelj Džejms Kameron je ranije režirao sjajne nastavke (Aliens, Terminator 2: Judgment Day) i biće zanimljivo videti da li će ostati dosledan tom pravilu.
1. Gone With the Wind (1939)
Zarada filma: 3,728,000,000$
Produkcija filma Gone With the Wind, jednog od najomiljenijih filmova svih vremena, bila je problematična od samog početka. Da bi se Klark Gejbl našao u glavnoj ulozi čekalo se dve godine, a dok Vivijen Li nije odabrana za ulogu Skarlet O’Hare intervjuisano je više od 1000 devojaka. Prvobitni reditelj je zamenjem Viktorom Flemingom (The Wizard of Oz), koji je uzeo dve nedelje odmora u toku snimanja zbog iscrpljenosti. Na kraju, pokazalo se da se sve poklopilo na maestralan način. Gone With the Wind je osvojio osam Oskara i za njega je, prema procenama, samo u SAD i Kanadi prodato više od 200 miliona bioskopskih ulaznica.