Najbolje televizijske serije 21. veka
Koliko serija pratite trenutno? Koliko njih su vam u kategoriji preporučenih, a nikako da dođu na red? Ili vam se možda ipak čini kao da ste ih pogledali sve i da nema više nijedne vredne vaše pažnje?
Ukoliko spadate u prvu kategoriju, u potpunosti vas razumemo, jer je u današnjoj hiperprodukciji zaista teško postići sve planirano. A ukoliko spadate u drugu kategoriju, ne očajavajte, uvek se može doći do novih preporuka. Ove dolaze sa sajta Guardian, koji je rangirao 100 najboljih serija 21. veka, a mi smo za vas izdvojili prvih deset. Ostale možete pogledati ovde.
Atlanta (2016-)
Donald Glover isprobao se u raznim televizijskim i filmskim formatima, a poznat je i u DJ svetu kao Childish Gambino. Ovde je deo čudno šarmantne trojke likova koji traže svoje mesto pod suncem rep scene u Atlanti. A sve to u milenijalskom ruhu prepunom rasnih pitanja.
Peep Show (2003-15)
Možda bi bilo očekivano da serija koja je trajala devet sezona ima uspone i padove, ali ovde se čini da to uopšte nije slučaj. Peep Show je hvaljen zbog inovativnog načina snimanja, sa pogledom iz prvog lica i unutrašnjim monolozima koji se mogu čuti. To je sve iskorišćeno kako bi se bez ustezanja prikazalo stanje uma jednog prosečnog muškarca.
Fleabag (2016-19)
Apsolutna dobitnica Emi nagrada 2019, Fibi Voler-Bridž je kreatorka i glavna glumica u ovoj komediji. Sve je počelo od predstave koju je sama napisala za jedan pozorišni festival, a potom adaptirala u sjajne dve televizijske sezone. Mračne teme, britanski humor i rušenje četvrtog zida na svakom koraku su ono što možete očekivati.
Game of Thrones (2011-19)
I pored svih kontroverzi povodom načina na koji je ova epska saga završena, ostaje činjenica da je u pitanju jedna od najspektakularnijih serija koja je viđena na televiziji. Spletke i intrige na svakom koraku, zmajevi i senzacionalne bitke, a sve to u kombinaciji sa odličnom glumom je ono što ju je i proslavilo.
The Office (UK) (2001-03)
Ima onih koji će reći da je američki rimejk ove serije možda bolji i zanimljiviji, ali ostaje činjenica da je britanski original izmislio ceo jedan novih žanr (dokumentarna parodija) bez koga ne bi bilo i mnogih drugih popularnih serija. Izbor glumaca je takođe bio vrhunski, a spomenućemo samo da je to jedna od prvih uloga danas megapopularnog Martina Frimena.
Breaking Bad (2008-13)
Kad god se priča o antiherojima u televizijskom kontekstu, ova serija mora da se spomene i to zbog toga što niko nije uspeo da potpuno ponovo ono što je Vins Giligan uradio u njenih pet sezona. Brajan Krenston je neverovatan i neponovljiv u glavnoj ulozi, ali nikako ne treba zaboraviti ni Arona Pola kao njegovog partnera.
The Thick of It (2005-12)
Kada bi se gledalo u odnosu na neka današnja dešavanja na međunarodnoj političkoj sceni, likovi iz ove serije delovali bi prilično pitomo i neutralno. Međutim, u to vreme bila je vrlo referentna, a tome je dosta pomogla sjajna gluma Pitera Kapaldija u glavnoj ulozi.
Mad Men (2007-15)
https://www.youtube.com/watch?v=xUHlMgJxF30
Kroz priču o harizmatičnom predstavniku jedne marketinške agencije tokom 1960-ih godina, protkane su mnoge bitne teme. To je priča o tome kako su se razvijale Sjedinjene Američke Države i postale ono što su danas. Karakteristična po upečatljivim kostimima, očaravajućoj atmosferi i neodoljivoj glumi.
The Wire (2002-08)
https://www.youtube.com/watch?v=9qK-VGjMr8g
Jedan od ostatka iz takozvanog zlatnog doba HBO serija, The Wire predstavlja pravi primer inteligentne serije koja se bavi teškim temama bez ikakvih ružičastih naočara. Život na ulicama Baltimora prikazan je uz sve tragične, smešne i sporne trenutke koji ostaju nezaboravni nakon gledanja. Tu je i veliki broj tadašnjih i budućih serijskih i filmskih zvezda.
The Sopranos (1999-2007)
https://www.youtube.com/watch?v=u9qpFgAa52U
Ne samo da je u pitanju jedna od najbolje odglumljenih serija ikada, već se ona pojavila u trenutku kada pravljenje serija nije bilo toliko cenjeno i isplativo i sve to preokrenula. Ovaj unutrašnji pogled u stanje svesti jednog mafijaša bez cenzure nam donosi sve što se dešava iza kulisa, a bez trunčice klišea. Sve je stvarno, uverljivo i emotivno, bez obzira na čijoj ste strani na kraju. Jedina sporna tačka je sam završetak serije, ali su mnogi i to oprostili autorima zarad svega ostalog što su postigli.
Izvor: The Guardian
Naslovna fotografija: E4/Frank Ockenfels/AMC