Znate li zašto lišće u jesen menja boju?
Jedna od najboljih stvari u vezi sa jesenjom sezonom jeste posmatranje kako lišće menja boju, te kako iz zelene lagano prelazi u bakarne, bordo i oker tonove.
Ipak, da li ste se ikada zapitali šta se krije iza ovog prirodnog procesa?
Naime, ova pojava ima veze sa pigmentacijom u lišću. Tako se pigment koji listovima daje prepoznatljivu zelenu boju naziva hlorofil. Osim toga, hlorofil potpomaže i proces fotosinteze. Sećate se časova biologije, zar ne?
Ipak, hlorofil nije jedini pigment u lišću. Njega ima u najvećoj količini, ali u listovima se nalazi i dosta drugih pigmenata. Oni imaju sličnu funkciju, ali postoje u manjim količinama, i javljaju se u različitim bojama. Reč je o narandžastim karotenoidima i žutim ksantofilima.
Ovi pigmenti su prisutni u mnogo manjoj količini, pa ih dominantni molekuli hlorofila maskiraju. Tako je sve do početka jeseni kada drveće na neki način ulazi u „hibernaciju”, odnosno u fazu kada se ne odvija proces fotosinteze. Zahvaljujući tome hlorofil u lišću počinje da se razgrađuje. Kada se to dogodi, zelena boja izbledi i tada do izražaja dolaze narandžasta i žuta boja koje su uvek bile prisutne, ali nevidljive. Ipak, osim žutih i narandžastih pigmenata, lišće sadrži i neke druge nijanse koje su uočljive tek u jesen.
Ovi pigmenti, nazvani antocijanini, pomažu biljkama da povrate hranljive sastojke iz lišća pre nego što ono padne sa drveta, a nastaju tek neposredno pre nego što lišće opadne! Ovi antocijanini se manifestuju crvenom, a ponekad čak i bogatom ljubičastom nijansom kojoj se divimo!
Izvor: Reader’s Digest
Fotografije: Unsplash