10 interesantnih školskih uniformi iz čitavog sveta
Neki kažu da školska uniforma ugrožava individualnost, a drugi da sve čini jednakim. Koji god da je vaš stav, pogledajte kako se deca iz zemalja širom sveta oblače prilikom odlaska u školu.
Engleska
Školske uniforme veoma su važan deo engleske kulture, tako da su apsolutno obavezne. Prve uniforme ikada bile su u plavoj boji jer se smatralo kako ona smiruje učenike i čini ih organizovanim. Danas skoro svaka škola ima svoju uniformu i simbole na njoj. U nekim školama je bilo toliko striktnih pravila da nisu dozvoljavali učenicima da tokom toplih dana nose šorceve. Čak je došlo i do štrajka, gde su se dečaci pojavili u suknjama, što je dovelo do promene uniformi u mnogim školama, kako bi bile više gender-neutral.
Australija
Školski sistem u Australiji mnogo toga je preuzeo iz engleskog. To se odnosi i na uniforme, čiji stil dosta podseća na onaj kakav se viđa po Engleskoj. Razlika je u tome što su zbog vremenskih uslova u Australiji materijali koji se koriste laganiji, a krojevi kraćih rukava i nogavica. Ponekad je zbog toplote obavezno nositi šešir.
Kuba
Postoje dve varijante uniformi na Kubi. U prvoj se beli gornji deo kombinuje sa donjim žutim, dok je u drugoj gornji deo svetlo plav a donji tamnije plav. Postoji i varijanta u kojoj devojčice preko bele majice nose crvene haljine. Specifičan detalj koji je apsolutno obavezan jeste kravata.
Indonezija
Ovde se boja uniforme menja u zavisnosti od razreda. I dok je gorni deo uvek beo, donji može biti crven, tamno plav ili siv. Ono što je interesantno jeste da nakon što polože finalni ispit, učenici proslavljaju svoju slobodu tako što jedni drugima uz pomoć markera i sprejeva oslikaju bele majice.
Vijetnam
U osnovnim školama pravila oblačenja su jednostavna, ali u srednjim školama devojčice nose belu nacionalnu nošnju – ao dai. U nekim od škola ova nošnja se nosi samo u specijalnim prilikama, dok je u drugim obavezna uniforma za svaki dan.
Butan
Još jedna zemlja u kojoj su školske uniforme obavezne, jeste Butan. Odeća za devojčice zove se kira, a za dečake gho. Nekada je bio običaj da se knjige, sveske i druga školska oprema nose unutar uniformi, ali danas su dozvoljeni rančevi i torbe.
Kina
U Kini ne postoji jedan tip školske uniforme, već nekoliko različitih, u zavisnosti od prilike. Tako imaju posebne uniforme za leto i zimu, regularne i praznične dane. Svakodnevna odeća podseća na sportsku, a ista je za dečake i devojčice.
Japan
Ženske školske uniforme – seifuku, zadobile su kultni status, jer se često prikazuju u popularnim anime crtanim filmovima i manga stripovima. Ova uniforma sastoji se od bluze u mornarskom stilu i plisirane suknje. Kako devojčice rastu, tako suknja biva sve kraća. Cipele sa malom petom su obavezne, kao i čarape do kolena, za koje devojčice koriste specijalni lepak kako im se ne bi zarozale.
Južna Koreja
Pošto u Južnoj Koreji učenici provode dosta vremena učeći, nije ni čudno što uniforme moraju biti moderne. Sam dress code zavisi od škole do škole, a uniforme su toliko popularne da ih učenici često nose i van školskih aktivnosti.
Severna Koreja
Uniforme su apsolutno obavezne u Severnoj Koreji. Devojčice nose haljine, a dečaci majice sa pantalonama. Ono što je specifično jeste crvena marama koju nose svi učinici. Ta marama predstavlja vid podrške političkoj vlasti.
Naslovna slika: www.time.com