Kojih kućnih predmeta treba da se rešite što pre?
Kako se godina bliži kraju, pravi je trenutak za dovršavanje započetih zadataka, kao i oslobađanje prostora od viška stvari koje ničemu ne služe. Svi imamo hrpu stvari koje skupljaju prašinu, a neke smo odavno zaboravili. Međutim, svi suvišni predmeti sprečavaju protok energije i potrebno je osloboditi ih se kako bi nova ušla na vrata.
Verovatno ste bar nekad izgovorili rečenicu – Neka, možda će nekad zatrebati. Naravno, to se gotovo nikad ne desi, te ostajemo zatrpani stvarima koje ne koristimo. Ukoliko ovih dana imate vremena, krenite u veliko raspremanje doma. Bićete iznenađeni koliko toga možete da odložite u kantu, poklonite ili odnesete na reciklažu. Kako bismo vam pomogli u tome, pripremili smo listu predmeta od kojih možete da počnete. Nadamo se da će vam koristiti. Krenimo redom…
- Papirni otpad
Najčešći razlog zašto ga gomilamo jeste lenjost. Često nas mrzi da razvrstamo račune, ili prođemo kroz notese, da vidimo da li su nam neophodni. Puno je lakše samo odložiti ih na policu, i njima se pozabaviti kasnije. Među silnim papirima pored računa nalaze se i uputstva za upotrebu, garantni listovi, reklamne brošure i flajeri, stare razglednice i magazini, istekla dokumenta i nepotrebni sertifikati. Za početak, prebacite priručnike u elektronsku formu, a ostali papir spakujte u jednu fioku, naravno onaj koji služi svrsi. Naravno, povremeno pogledajte da li stvara nepotrebni višak, a torbe redovno praznite od računa, iskorišćenih lista za kupovinu i flajera.
- Proizvodi kojima je istekao rok
Zaboravnost je glavni uzrok skladištenja ovakvih artikala. Nemoguće je zapamtiti sve datume isteka roka trajanja namirnica i lekova, a proveravanje oduzima puno vremena. Nije ni čudo što neke proizvode bespotrebno čuvamo, a tu se ubrajaju: lekovi, začini, žitarice i musli, kozmetički proizvodi. Ako i vi nailazite na ovaj problem, pokušajte da promenite praksu i bar jednom mesečno pogledate datume na pakovanjima. Ukoliko su preparati i hrana pred istekom trajanja, iskoristite ih na vreme.
- Polomljene ili oštećene stvari
Do sakupljanja predmeta koji ne rade ili su u lošem stanju dolazi zbog toga što ne znamo kako da ih popravimo. To mogu biti aparati ili obuća, te ukoliko ne znate šta sa njima, odnesite ih kod električara ili obućara bez odlaganja. Pored navedenih predmeta, često gomilamo i polomljene kišobrane, zarđao nakit, i druge detalje. Kako biste se rešili viška stvari, zadajte sebi rok od mesec dana do kada ih morate odneti na popravku. Ukoliko to ne učinite, odložite u kontejner, jer vam nisu potrebne.
- Predmeti za buduću upotrebu
Često imamo običaj da čuvamo stvari koje nam možda zatrebaju. Uvek se nadamo da će se to desiti, a na kraju ti predmeti nikad ne dožive svojih 5 minuta. U tu grupu se ubrajaju: odeća koju trenutno ne možemo da obučemo, vansezonska odeća i obuća, escajzi za velika slavlja, garderoba koju planiramo da obučemo za važan datum kome se nadamo. Kako ne biste zapali u ovu zamku, kupujte samo ono što znate da vam je potrebno i da ćete nositi. Zaboravite na kompulsivnu kupovinu na rasprodajama, i na devizu – za svaki slučaj.
Verovatno se pitate šta možete da uradite sa nagomilanim stvarima koje vam ne služe. Važno je da znate da ne morate da ih bacate, već poklonite dobrotvornoj organizaciji, biblioteci, od starog napravite novo, a nešto oglasite na prodaju – naravno, samo ukoliko je odeća ili predmet u pristojnom stanju. Nekome možda baš treba nešto što vi imate, a ne znate gde da spakujete.
Oslobađanje prostora jako je važno za dobrobit organizma, ali i za lakše održavanje prostora, raščišćavanje sa prošlošću, novi početak, te sveže ideje i energiju.
Izvor: Bright Side