Kako da vam se odeća ne izgužva tokom putovanja?
Nadamo se da volite putovanja, jer se danas bavimo pakovanjem, odnosno praktičnim savetima koji vam mogu poslužiti. Nikome nije prijatno kada nakon dolaska na destinaciju otvori kofer pun izgužvane odeće. Poznato je da pegla nije baš praktična u tim situacijama, jer zauzima puno mesta, pa je mnogi ni ne nose na put. Međutim, ne treba očajavati, jer postoje načini da se takav scenario predupredi. Ukoliko ste iskusili ovaj problem, pažljivo čitajte rešenja koja vam donosimo u nastavku.
1. Vrećice za pakovanje
Možda ih dosada niste koristili, ali vrećice za pakovanje su i te kako delotvorne, jer sprečavaju pomeranje odeće prilikom pomeranja kofera. Stvari ostaju na mestu, i, što je još važnije, ne stvaraju se nabori.
2. Vreće sa hemijskog čišćenja
Ukoliko odeću ponekad nosite na hemijsko čišćenje, znate da plastične vreće imaju zaštitnu ulogu. No, kada je reč o pakovanju, one mogu poslužiti kao sjajan način da sprečite trenje između više komada odeće. Možete ih postaviti između njih, kao sendvič varijantu, a dobra stvar je što ovaj savet možete primeniti kako na kofer, tako i na lični prtljag. Osim toga, ovaj trik se pokazao efikasan i kod materijala koji se veoma gužvaju, što je samo još jedan plus.
3. Maramice ili toaletni papir
Prilikom pakovanja svilenih bluza i osetljivih materijala, možete se poslužiti maramicama ili toalet papirom. Fino ih složite i zapakujte, a zatim ubacite u vrećicu za pakovanje ili izdvojeni džep sa rajsferšlusom.
4. Plastične vreće sa ZIP zatvaračem
U ove kese može pakovati dečju i bebi garderobu. One se mogu primeniti na bezbroj načina tokom porodičnog putovanja, pre svega za predmete koji mogu da iscure. Stoga, slobodno u njih spakujte sve što pripada malom detetu, kao što su pelene, štramplice, čarapice, i nećete morati da brinete. Takođe, one vam mogu poslužiti za pakovanje donjeg veša. Kako je u pitanju providna ambalaža, čak i u slučaju provere, nećete morati da otvarate i pokazujete šta je unutra.
5. Uvijanje, umesto savijanja
Majice, kao i druga pamučna odeća, ne trpe pomeranje i prevrtanje unutar kofera. Naš savet je da ih položite na krevet, zatim savijete rukave kako biste dobili oblik pravougaonika, pa ponovo preklopite i dobro urolate. Prikom pakovanja, ređajte ih jedne do drugih, ili u vrećicu za pakovanje.
6. Tehnike pakovanja
Pakovanje džempera i odeće sa dugmadima zahteva veštinu, a dobar primer je onaj u radnjama. Da biste to postigli, zakopčajte dugmad i okrenite komad licem nadole i poravnjajte. Ukoliko je reč o košulji, rukave savijte ka unutra, kako biste za početak dobili oblik pravougaonika. Nakon toga, presavijte košulju sa dna, a zatim još jednom. Na kraju bi trebalo da dobijete oblik kvadrata.
7. Popunjavanje praznina
Čarape, ešarpe i slične odevne predmete možete pakovati između vrećica za pakovanje i onih sa ZIP zatvaračem. Njih takođe zaštitite, tako što ćete ih ubaciti u plastične kese.
8. Sprej za ispravljanje odeće
Ukoliko ipak primetite nabore na garderobi prilikom raspakivanja, upotrebite sprej za ispravljanje odeće. Okačite komad koji želite da sredite na brzinu, a zatim ravnomerno sa dovoljne udaljenosti naprskajte. Ovim postupkom postižete trenutni efekat.
Izvor: Trip Savvy
Fotografije: Unsplash