Najbolji filmovi Klinta Istvuda
Klint Istvud je jedan od najdugovečnijih glumaca i reditelja Holivuda, koji je učestvovao u mnogobrojnim filmovima sa obe strane kamere. Ova živa legenda pre dva dana napunila je 90 godina, pa se u to ime osvrćemo na neke od njegovih najboljih filmova.
Istvud se proslavio još tokom 1960-ih godina, a od tada je neumorno radio kao glumac, reditelj i producent. Osvojio je čak 4 Oskara, od kojih su svi, verovali ili ne, za režiju, a pored toga ima više nagrada i nominacija nego što neko uopšte ima uloga. Najviše ga znamo kao opasnog antiheroja koji jeste na strani zakona, ali ga sprovodi na svoj beskompromisan način, a njegov opasni pogled poluzatvorenih očiju je neponovljiv.
Verovatno se neće svi složiti oko toga koji im je omiljeni Istvudov film, i to je sa pravom, jer od tolikog kvalitetnog izbora teško je probrati samo nekolicinu. Probaćemo da u nastavku učinimo upravo to.
The Good, The Bad And The Ugly (1966)
Verovatno je ovo prva i glavna asocijacija kada su u pitanju njegove uloge – legendarni Blondi. On je hladnokrvni ubica, ali od sve naslovne trojice zapravo predstavlja dobro i neko za koga počinjemo da navijamo u toku filma. Vrhunska gluma, vrhunska muzika Enija Morikonea i nepogrešiva špageti vestern režija Serđa Leonea su dobitna kombinacija.
Dirty Harry (1971)
Iako se Istvud pet puta pojavio kao Hari Kalahan na velikom ekranu, prvo od njih je ipak najupečatljivije i donosi nam čuvenu rečenicu „You gotta ask yourself one question: do I feel lucky? Well, do ya, punk?“. Policajac koji baš i ne voli da igra po pravilima učiniće sve da uhvati negativce, ali će usput ostati hipnotički kul uprkos svojoj pomalo otrcanoj odeći koja ne priliči jednom takvom junaku.
A Fistful Of Dollars (1964)
Ovo je zapravo prva saradnja sa Leoneom i prvi film trilogije vesterna koja je razbila stereotip o kaubojima kao pravičnim dobricama punih skrupula. Istvudov neimenovani heroj brzo i lako je sprovodio svoju okrutnu pravdu i rešavao se negativaca ne libeći se poveće količine nasilja.
Unforgiven (1992)
Ovo je poslednji film u njegovoj karijeri koji se smatra vesternom, a doneo mu je dva Oskara. Mnogi su mu zamerili to što je zapravo odglumio sebe, što nije nužno netačno, ali u pitanju je vrhunsko ostvarenje koje vredi pogledati ako ste njegov ljubitelj. Priča prati iskusnog veterana koji je prinuđen da prihvati još jedan zadatak pod stare dane i ponovo pokaže šta zna i ume.
For A Few Dollars More (1965)
Središnji film špageti vestern trilogije možda nema toliko poznatih trenutaka i citata, ali tu su ponovo upečatljiva atmosfera i glumačka saigra Klinta Istvuda i Lija van Klifa, uz obavezan Morikoneov saundtrek. Priča o pljačkama i osveti praćena je uz dosta neizbežnih scena pucanja i obračuna.
Million Dollar Baby (2004)
Drugi film koji mu je doneo dva Oskara i to i više nego zasluženo. Pored njegove sjajne role, ističu se i Hilari Svonk i Morgan Frimen. I ovaj film je težak na svoj način, ali to ne dolazi iz sukoba sa zakonom, već iz potpuno drugog izvora. Možda nećete poželeti da ga gledate dvaput, ali jedanput je obavezno.
Gran Torino (2008)
Bilo je momenata kada su Istvudova mišljenja osporavana kao zastarela, ali ovaj film je dobar primer obrade i tada, a nažalost i sada, vrlo aktuelne teme. On je udovac sa rasističkim sklonostima, a ujedno i veteran Korejskog rata. Sve se komplikuje kada pripadnik jedne korejske etničke manjine proba da mu ukrade automobil, ali do kraja filma vidimo promenu u ponašanju i čak prihvatanje ove čitave zajednice. Nije loša režija za jednog republikanca.
Where Eagles Dare (1968)
Ovde nema ničeg antiherojskog u liku Istvuda, on je pravi, čistokrvni junak, i to ratni. Dominira ekranom uz legendu Ričarda Bartona u ovom akcionom filmu koji nije previše zahtevan za praćenje, ali koji pruža veliko zadovoljstvo. Pogodan za sve generacije, i ostaje kao jedan od simbola snimanja akcionih filmova tih tipičnih 60-ih godina prošlog veka.
Escape From Alcatraz (1979)
Film je zasnovan na istinitoj priči o trojici zatvorenika koja su uspela da pobegnu iz ozloglašenog Alkatraza i potom nestali. Ni danas se ne zna šta im se desilo, iako je istraga završena 1979. godine, sa pretpostavkom da su se utopili. Ovaj film nam kaže da ne verujemo u to i da su oni uspeli da žive srećno nakon bekstva, a smatrao se najboljim o bekstvu iz zatvora sve dok nije izašlo ostvarenje The Shawshank Redemption.
Kelly’s Heroes (1970)
Ratni film koji se oslanja na svoju čudnovatost i ponosi se svojom komičnom stranom, koju svesrdno prihvata. Priča prati grupu momaka koji pokušavaju da ostvare savršenu pljašku iza neprijateljskih redova tokom savezničke invazije na Normandiju. Humor i atmosfera su veoma specifični za eru 1970-ih, a tu je i mladi Donald Saterlend u jednoj od svojih prepoznatljivih uloga sa početka karijere. Zanimljivo je da je deo filma sniman na tvrđavi Petrovaradin.
Izvor: GQ