Evo kako je naučna fantastika uticala na dizajn pametnih satova
U svakoj generaciji se zamišlja kako će budućnost izgledati i koje će nam sve novitete i promene doneti na raznim poljima, uključujući i tehnologiju. Ta predviđanja nisu se baš uvek ispostavila kao tačna, već je često stvarnost otišla u potpuno drugačijem smeru. Međutim, to ne znači da mnoge kompanije nisu pronašle inspiraciju za svoje proizvode baš u ovom žanru.
Naučna fantastika karakteristična je po tome što autori uvek izmišljaju nešto što još uvek ne postoji u stvarnosti, a to je mnogima poslužilo kao inspiracija za stvarne proizvode. Nošenje ručnih satova bilo je vrlo popularno u prošlom veku i mnogi autori serija i filmova potrudili su se da osmisle neke inovacije baš za ovaj gedžet. U nastavku pročitajte kako su neki veštački uređaji inspirisali prave, moderne pametne satove.
Dick Tracy
Stripovi o detektivu Diku Trejsiju prvi put su objavljeni tokom 1930-ih, a petnaestak godina kasnije pojavio se njegov čuveni sat koji je služio i kao veza sa kolegama iz policijske stanice. To je kasnije preraslo u sat sa ekranom za pozive, što je inspirisalo naučnike da 1952. naprave sličnu spravicu. Međutim, tek u skorije vreme su napravljeni pravi funkcionalni satovi sa tim mogućnostima.
The Jetsons
Mnoge stvari iz estetike ove popularne crtane serije iz 1960-ih nisu se ostvarile, ali ona jeste predvidela da ćemo sa porodicom i prijateljima imati video pozive putem velikih i manjih ekrana. I dalje nemamo baš tolike ekrane na ručnim satovim kao likovi iz serije, ali na dobrom smo putu.
Star Trek
U svoje vreme svakako revolucionarna, prva serija iz niza serijala smeštenih u ovaj svet donela je gledaocima prikaz posebnih spravica za komunikaciju koje se nose na ruci. U početku je u pitanju bila sprava koja se drži u ruci, a kasnije i na zglobu, a veruje se da je ona inspirisale neke od prvih dizajna mobilnih telefona uopšte.
Knight Rider
Ova serija donela je mnoge tehonološke inovacije koje nisu postojale u stvarnom svetu, a neke i dalje nisu moguće. Tajni agent Majkl Najt ima sat pomoću kog komunicira sa svojim automobilom, inače tehnološkim čudom, ali i pravi fotografije, skenira okolinu i šalje te informacije nadređenima. Pametni satovi danas se mogu povezati sa automobilima, ali još uvek nemaju sve funkcije koje je imao ovaj izmaštani.
James Bond
U slučaju najpoznatijeg tajnog agenta nije u pitanju jedan sat, već nekoliko njih. Agent 007 uvek je imao spravice koje idu ispred svog vremena, a satovi nisu izuzetak. Funkcije koje su prikazali su: mini testera, laserski snop, detonator bombe, GPS uređaj i ekran za praćenje mete, kao i štampanje poruka poslatih sa drugog mesta.
Izvor: Gear Patrol
Naslovna fotografija: Tribune Publishing