Umetnost će spasiti svet!
Ukoliko ste ovih dana prolazili Donjim Dorćolom, verovatno ste primetili da je ovaj deo grada odnedavno bogatiji i lepši za jedan mural koji krasi fasadu na broju 1 u Venizelosovoj ulici. A tek kada čujete priču koju krije, biće vam još draži…
Naime, u pitanju je mural koji je nastao kao deo projekta Converse City Forests, o kome smo nedavno pisali. Podsećanja radi, reč je o ideji da Converse u saradnji sa mladim lokalnim umetnicima i članovima #converseallstars zajednice kreira održive murale pomoću specijalnih ekoloških boja, čineći tako gradove širom sveta ne samo lepšim, već i zdravijim za život.
Ovom akcijom obuhvaćeno je ukupno trinaest gradova, a na našu veliku sreću, Beograd je jedan od njih. Tako je početkom septembra, na pomenutoj adresi, nakon šest dana nastajanja, osvanuo mural u čijem stvaranju su učestvovali ulični crtači Artez i Wuper. Ovo impresivno umetničko delo, od skoro 150 m2, ne samo da je svojom lepotom obogatilo i oplemenilo Donji Dorćol, već će i u velikoj meri doprineti čistijem vazduhu u ovom vrlo prometnom delu grada. Budući da je za njegovu izradu utrošeno 68 litara pomenutih boja, koje upijaju zagađivače i tako prečišćavaju vazduh, efekat ovog murala biće jednak sađenju čak 540 stabala. Imajući u vidu brojna posečena stabla u ovom užurbanom gradskom kvartu, ovaj mural tako na simboličan način postaje nova krošnja Beograda, zbog čega je njegov značaj još veći.
Mladi umetnici Wuper i Artez u razgovoru za City Magazine navode da su vrlo zadovoljni što su imali priliku da učestvuju u jednom ovakvom projektu, koji ne samo da ulepšava grad, već i podiže svest ljudi o važnosti zaštite životne sredine i povratku prirodi.
Kao ulični umetnik koji je pre izvesnog vremena i sam sprej zamenio četkom i bojama, Wuper ističe da je za njega ovaj projekat lično vrlo značajan. Iako je u startu bio pomalo skeptičan prema pomenutim bojama, imajući u vidu da prvi put radi sa njima, celokupno iskustvo za njega je bilo sjajno i proteklo vrlo glatko. Ono što izdvaja kao posebnu prednost jeste to što su Artez i on imali gotovo potpunu slobodu da u okviru zadate teme osmisle skicu, i u dogovoru kreiraju jedinstveno umetničko delo kojim su obojica vrlo zadovoljni i koje šalje snažnu poruku.
Imajući u vidu da je tema bila tradicija, odnosno Koreni Balkana, njih dvojica odmah su došli na ideju da uključe motive harmonike i tamburice, i tako na vrlo slikovit način povežu samu sliku sa temom. Artez, ulični umetnik iz Beograda koji većinu vremena provodi u koferu, putujući po svetu i crtajući po zidovima, kaže da mu tema nije bila previše zahtevna. Štaviše, on navodi da im je više pomogla nego što im je odmogla da nađu rešenje za koje bi smatrali da će se dobro uklopiti u ambijent i koje, već sada, doprinosi da atmosfera na ovom lokalitetu bude još bolja. Sam mural predstavlja maštovit spoj dve figure – devojke koja svira harmoniku, koja je Wuper-ovih ruku delo, i druge figure koja umesto glave, simbolično, ima cveće, i svira tamburicu, koju je naslikao Artez.
Na pitanje šta za njih znači rad na jednom ovakvom angažovanom projektu, obojica ističu da su najsrećniji kada stvaraju, a ukoliko je rezultat angažovanog karaktera, to im je samo dodatna motivacija. Sa tim u vezi, Wuper poručuje da ako nas je nečemu naučila ova godina i pandemija korona virusa, to je da treba da prestanemo da se bahatimo prema prirodi, te da je budemo svesni u svakom trenutku i na svakom koraku. Za razliku od njega, njegov kolega ističe da je njegova vizija boljeg sutra da ulični umetnici imaju više zidova i više prilika za crtanje: „Voleo bih da moje kolege crtači imaju puno više prilika da ’intervenišu’ u javnom prostoru”, završava ovaj daroviti umetnik.
Mi se apsolutno slažemo i radujemo svim budućim projektima koji život u ovom gradu čine lepšim, bogatijim i kvalitetnijim. Jer umetnost će spasiti svet, o da!