Najlepši svetionici na svetu
Definicija svetionika glasi da je u pitanju „građevina koja se podiže na obalama, ostrvima, stenama, da bude orijentir morskim plovilima”. Evo 12 prelepih primera koji osvetljavaju morske puteve širom sveta.
Low svetionik u Engleskoj
Ovaj mali drveni svetionik visok 11 metara, jedini je u gradiću Burnham koji i dalje radi. Prepoznatljiv je po svom četvrtastom obliku, crvenoj štrafti, i devet stubova na koje se oslanja.
Fanad svetionik u Irskoj
Kada je davne 1804. godine potonuo veliki brod, stanovnici grada tražili su da im se sagradi svetionik. Nakon 14 godina on je bio gotov, a pre 3 godine proglašen je za najkul mesto na svetu.
Neist Point svetionik u Škotskoj
Prvi put je zasijao 1909. godine, a njegovo svetlo ima jačinu 480.000 sveća. Da bi se došlo do njega treba pešačiti 45 minuta, što se isplati jer se usput vide retke biljke, dok se sa same litice mogu primetiti delfini i kitovi.
Lindau svetionik u Nemačkoj
Srednjevekovni toranj u vidu svetionika na sebi ima i časovnik. Visok je 33 metra, a interesantnu arhitekturu dopunjuje statua lava koja se nalazi odmah prekoputa njega.
Rubjerg Knude svetionik u Danskoj
Krajolik u kom se ovaj svetionik nalazi posebno je upečatljiv jer ga čine peščane dine. Kako bi se sprečilo da se ovaj svetionik od 720 tona uruši, prošle godine je dislociran 70 metara, na stabilniju podlogu.
Kermorvan svetionik u Francuskoj
Izgrađen je 1849. godine, ali je i danas aktivan. Iza svetionika nalazi se kamena tvrđava koja je, nakon što ju je vojska napustila, služila kao dom za svetioničare.
Torre de Hércules svetionik u Španiji
Svetionik datira iz rimskog perioda, tačnije – jedan vek pre Hrista. Zbog ovog neverovatnog podatka, spada u građevine koje su pod zaštitom UNESCO-a. Visok je 55 metara, i ujedno najstariji aktivan svetionik na svetu.
Punta Penna svetionik u Italiji
Posetioci mogu da obiđu svetionik, ali to znači da će se uspeti uz 307 stepenika kako bi došli do vrha. Ono što ga izdvaja jeste kućica koja se nalazi u dnu. Ona je bila predviđena za ljude koji su održavali svetionik.
Tourlitis svetionik u Grčkoj
Bajkoviti svetionik nalazi se nasred stene u moru, u koje su uklesane spiralne stepenice. Srušen je tokom Drugog svetskog rata, međutim devedesetih godina detaljno je rekonstruisan.
Vizhinjam svetionik u Indiji
Crveno-beli svetionik toliko se lepo uklapa u okolinu da je plaža koja se nalazi ispod dobila naziv po njemu. Kako bi uživali u pogledu, posetioci treba da pređu 142 stepenika do vrha.
Jeddah svetionik u Saudijskoj Arabiji
Zvanično najviši svetionik na svetu doseže do 133 metra. Svetlo baca na razdaljinu od čak 40 kilometara, a kružni vrh posebno je očaravajuć.
Cape Hatteras svetionik u Americi
Elegantni svetionik sastavljen je od 1.25 miliona cigala! Zbog toga je i najviši svetionik u Americi. On nadgleda takozvano „groblje Atlantika”, nazvano tako zato što se u tom delu desilo najviše pomorskih nesreća.
Naslovna slika: www.fstoppers.com, www.somersetlive.co.uk i www.lighthouses.io