10 najuticajnijih modnih dizajnera svih vremena
Modna industrija oduvek je izazivala veliku pažnju, a oni koji su najzaslužniji za to svakako su kreatori i dizajneri koji svojim umećem i impresivnim kolekcijama iz sezone u sezonu očaravaju poklonike mode i stila. Bilo da se bave visokom modom, ili pak kreiraju kolekcije za poznate brendove, modni dizajneri su uvek ti koji diktiraju trendove, pomeraju granice i upuštaju se u rizike kako bi stvorili nešto neočekivano i svaki put nas iznova oduševili svojim talentom i stvaralačkim umećem.
Ipak, ono što ne treba zaboraviti jeste činjenica da je modni svet vrlo surov, a ostati na samom vrhu dugi niz godina pravi je izazov. Zbog toga vam danas predstavljamo deset najuticajnijih modnih dizajnera koji su odoleli svim iskušenjima i svojim radom definitivno ostavili neizbrisiv trag u istoriji mode i dizajna.
1. Aleksandar Mekvin (1969 – 2010)
Mekvin, koji je tragično okončao život 2010. godine, oduvek je važio za velikog buntovnika i provokatora svetske modne scene. Nakon što je u mladosti kreirao odela za Mihaila Gorbačova i princa Čarlsa, tokom ’90-ih osnovao je sopstveni brend i od tada ređao samo uspehe. Njegova najpoznatija kreacija svakako su bumster pantalone koje imaju toliko niski struk da u potpunosti otkrivaju donji deo leđa. Osim toga, bio je poznat i po kontroverznim revijama koje nikoga nisu ostavljale ravnodušnim.
2. Kelvin Klajn (1942 –)
Slavni američki dizajner bio je poznat kako po kontroverznim reklamama za svoj brend, tako i po svojim čuvenim kolekcijama. Iako malo skuplja, njegova odeća bila je jednostavnog dizajna i vrlo udobna, zbog čeka je uživao veliku popularnost i bio omiljen među tamošnjom modnom klijentelom.
3. Kristijan Dior (1905 – 1957)
Retko koji dizajner je toliko dominirao modnom industrijom nakon Drugog svetskog rata kao što je to bio slučaj sa Diorom. Njegove kreacije bile su vrlo damske i ženstvene, a najviše su ih činile elegantne haljine, ustručeni sakoi i suknje u pun krug, što je bio pravi zaokret u odnosu na mini suknje i modele sa naramenicama koji su dominirali pre toga. Pored toga, Dior je zaslužan i za povratak ugleda francuskim dizajnerima koji su uživali pre izbijanja rata.
4. Koko Šanel (1883 – 1971)
Koko Šanel bila je prava ikona stila koja je suvereno vladala modnim tronom punih šest decenija. Njene kolekcije sačinjavali su jednostavni komadi koji su bili stilizovani na vrlo otmen i elegantan način. 1954. godine predstavila je čuveni šanel kostim i pantalone zvonastog kroja, čime je uvela pravu revoluciju u žensko odevanje. Ipak, ono po čemu je svakako i dan-danas najviše poznata jeste njena mala crna haljina, kao i parfem Chanel No. 5 – verovatno najomiljeniji parfem svih vremena.
5. Đorđo Armani (1934 –)
Ono po čemu je njegov rad prepoznatljiv jeste androgen pristup modi. On je ublažio i smekšao mušku modu tako što je komade namenjene muškoj populaciji kreirao od tkanina koje najčešće vezujemo za žensku odeću. Sa druge strane, damama je dao moć time što je za njih kreirao šik odela muževnog kroja. Nakon filma Američki žigolo u kome je Ričard Gir nosio upravo jedno odelo sa njegovim potpisom, Armani je skrenuo pažnju na sebe i dospeo u žižu javnosti. Nakon toga, osmislio je i parfem, liniju džinsa i sportske odeće, kao i raskošne haljine za svečane prilike.
6. Iber de Živanši (1927 – 2018)
Čuveni modni dizajner rođen je u aristokratskoj porodici, a nakon završetka umetničke škole, dizajnirao je za nekoliko istaknutih pariskih modnih kuća, da bi 1952. godine osnovao svoju. Njegova prva kolekcija koja se sastojala od kaputa i balskih haljina izazvala je ogromnu pažnju i postigla veliki uspeh. Ipak, ono po čemu je ovaj dizajner najviše ostao upamćen jeste dugogodišnja vrlo plodna saradnja sa glumicom Odri Hepbern koja je u većini filmova nosila upravo njegove neprevaziđene kreacije, uključujući i čuvenu malu crnu haljinu u filmu Doručak kod Tifanija.
7. Karl Lagerfeld (1933 – 2019)
Rođen u bogatoj nemačkoj porodici, Karl je sa 14 godina otišao u Pariz kako bi studirao istoriju i crtanje. Karijeru je počeo radeći kao asistent poznatom francuskom dizajneru Pjeru Balmanu. Tokom 1961. godine počinje solo karijeru, da bi tokom ’80-ih stekao ogromnu slavu i uspeh po kome ga i danas pamtimo. Tokom svoje duge karijere, bio je kreativni direktor modnih kuća Fendi i Chanel, kao i svog brenda.
8. Ralf Loren (1939 –)
Za razliku od većine kreatora sa ove liste, Loren je rođen u siromašnoj porodici. Nakon srednje škole danju je radio kao prodavac, dok bi uveče pohađao poslovni kurs, što mu se kasnije višestruko isplatilo. Loren je, između ostalog, kreirao kostime za prvu filmsku adaptaciju čuvenog romana Veliki Getsbi iz 1974, kao i kostime za Vudi Alenov film Eni Hol iz 1977.
9. Vera Vang (1949–)
Vera Vang je verovatno najpoznatija kreatorka venčanica na svetu, a njene večernje i kolekcije visoke mode omiljene su među holivudskom elitom. Iako je mogla da postane šampionka u umetničkom klizanju, ona je izabrala da bude modna novinarka magazina Vogue. Nakon toga radila je kao dizajner aksesoara za modnu kuću Ralf Loren, da bi konačno počela da kreira venčanice i otvorila sopstveni butik. Veću pažnju javnosti pridobila je nakon što je kreirala venčanicu za umetničku klizačicu Nensi Kerigan 1994. godine.
10. Iv Sen Loran (1936 -2008)
Iv Sen Loran svojevremeno je radio kao štićenik modne kuće Dior tokom ’50-ih, ali je nakon što je dobio otkaz, tužio ovu kompaniju i pobedio na sudu. Od novca koji je tom prilikom dobio, počeo je da izrađuje vlastite kreacije koje su u potpunosti dočarale duh tog vremena (kraj ’50-ih i početak ’60-ih). U domenu muške mode, njegov zaštitni znak bile su rolke i crne kožne jakne, a dame je obukao u blejzere i smokinge, mada ne treba zaboraviti ni providne bluze, te nesvakidašnje kombinezone. Iv Sen Loran bio je prvi modni dizajner koji je odlikovan od strane Metropoliten muzeja umetnosti u Njujorku 1983. godine, uz osvrt na njegove impresivne kolekcije i veliki uticaj koji je ostvario na modu XX veka.
Izvor: 247 wallst
Fotografije za naslovni kolaž: Pinterest