Čuveni muzički albumi koji pune 50 godina u 2021.
Ne znamo koliko će ove godine biti prilike za pravljenje žurki i proslava ali to ne znači da ne treba imati spremne plejliste makar za kućno uživanje. Možda ste neke već napravili, a ako vam fali inspiracije za dobro raspoloženje, ostanite sa nama i u nastavku. Izdvojili smo neke od čuvenih albuma koji ove godine pune 50 godina, a kako pola veka nije mala stvar, spremite slušalice i uživajte.
Dejvid Bouvi – Hunky Dory
Teško je izdvojiti jedan Bouvijev album i reći da je najbolji, ali ovaj svakako predstavlja svojevrsnu prekretnicu. Tada je otkrio fascinaciju stalnim promenama imidža i novih persona, uz koje su dolazili i adekvatni hitovi, popularni i danas. Ovo je svakako odličan album u svakom smislu, o čemu svedoče mnoge odlične pesme.
Džoni Mičel – Blue
Kada je probala da pobegne od reflektora slave, Džoni Mičel je stigla do Krita i tamo postavila osnove za jedan od najzanimljivijih i najemotivnijih albuma o raskidu svih vremena. Na njemu se istražuju mnoge teške i lične teme kroz beskompromisnu iskrenost i ranjivost. Dala je celu sebe i ušla u svaki ton svake pesme.
Marvin Gej – What’s Going On
Nakon smrti njegove muzičke partnerke Tame Terel, Marvin Gej je napravio svojevrstan muzički zaokret ovim albumom, i to veoma uspešno. Ovo je konceptualni album koji se bavi mnogim važnim i teškim temama, poput policijske brutalnosti, rata, siromaštva, droge i uništavanja životne sredine. Fanovi i kritika su odlično reagovali i album je zaslužio mesto u panteonu legendi.
Led Zeppelin – Led Zeppelin IV
Do ovog albuma, bend je već imao status svetski uspešnog i mnogi su ih optuživali da su samo iskoristili pomamu koja je vladala za njima kako bi zaradili što više novca. Ovim albumom dokazali su da nisu bez raloga jedan od najboljih bendova na planeti i doneli nam Black Dog i Stairway to Heaven, između ostalih.
Bil Viters – Just As I Am
Legenda soula je svojim debi albumom odmah privukla pažnju mnogih, naročito sjajnom pesmom Ain’t No Sunshine. Bez obzira na uspeh, nije želeo da odustane od svog redovnog posla sklapanja delova za automobile i avione, što se vidi i iz naslovne slike na kojoj ga vidimo sa svojom kutijom za ručak.
The Doors – L. A. Woman
Ovo je poslednji album koji je bend snimio sa vokalima Džima Morisona pre njegove smrti. Pratilo ga je dosta problema i kontroverzi, ali je na kraju ipak postao jedan od njihovih najboljih. Nešto dublje zalazi u bluz teritoriju od ranijih ostvarenja, ali ipak uspešno.
Džon Lenon – Imagine
Osim naslovne numere, koja je postala kultna, ovaj album nudi i nekoliko drugih vrhunskih kompozicija kojima je Lenon hteo da iskaže svoja osećanja u vezi sa raspadom Bitlsa. Tu je osvrt na mnoge političke probleme, ali uz pametno dodat površinski sloj pop-roka.
Rolling Stones – Sticky Fingers
Već od prvog pogleda na naslovnu sliku jasno je da je u pitanju beskompromisan album. Sliku je zamislio i realizovao Endi Vorhol uz pomoć svojih saradnika. Album je predstavljao niz moćnih pesama, verovatno i najbolje izdanje benda do tada, koje je u uobičajeni koktel seksa, droge i rokenrola dodalo i novi sastojak – neodoljivi bluz.
Dženis Džoplin – Pearl
Poslednje izdanje pevačice izašlo je tri meseca nakon njene smrti i ona zapravo nije stigla da dovrši sve vokalne deonice, ali to ne umanjuje efekat i značaj albuma. On predstavlja otelotvorenje sirove moći glasa i harizme koje je ona posedovala, uz vrhunsku podršku pratećeg benda.
Leonard Koen – Songs of Love and Hate
Ovaj album ne može se slušati tek tako, naročito ako tražite nešto za dobro raspoloženje. Preovlađujuća tema je tuga, rasparčana na najrazličitije oblike i ponovljena kroz razne teme. Tužno, ali i veoma poetično, što će mnogi pokušati da kopiraju u kasnijim godinama.
Izvor: NME
Naslovna fotografija: Unsplash