10 najvećih imena norveške književnosti
Pre nešto više od mesec dana, izdavačka kuća Booka objavila je knjigu U proleće – jednu od četiri zbirke eseja Karl Uvea Knausgora, od kojih su sve nazvane po godišnjim dobima. Pošto je Knausgor jedan od najpopularnijih skandinavskih pisaca među domaćom publikom, odlučili smo da vas upoznamo i sa još nekoliko važnih imena norveške književnosti.
1. Henrik Ibzen
Ovo je najverovatnije prvo ime koje svima padne na pamet kad se pomene norveška književnost. Ibzen je jedan od najvećih dramskih pisaca svih vremena, živeo je u XIX veku i njegove drame su poznate većini ljudi. Šta je to što čini njega posebnim? Henrik Ibzen je jedan od prvih pisaca koji je svojim ženskim likovima podario nešto posebno, a to je želja za samoostvarenjem izvan porodice i muža. Njegova najpoznatija drama je verovatno Lutkina kuća, čija je glavna junakinja Nora, ujedno i jedna od prvih ženskih likova koje su u književnosti svojevoljno napustile muža. S druge strane, Heda Gabler je njegova drama koja govori o dvema potpuno različitim, ali opet samosvesnim ženama, čiji identiteti ne mogu da dođu do izražaja u patrijarhalnom društvu.
2. Knut Hamsun
Ovaj norveški nobelovac živeo je u drugoj polovini XIX i prvoj polovini XX veka i jedan je od najvećih klasika svetske književnosti. Njegov roman Glad govori o mladom piscu koji luta ulicama Osla i doslovno umire od gladi. Hamsun toliko verno opisuje psihološko stanje čoveka kog mori glad, da ćete naići na scene gde on u očaju grize ivicu kreveta ili dugme kaputa. Nakon njegovog romana Plodovi zemlje, mnogi su Hamsuna počeli da optužuju da veliča nacizam, zbog čega svakako spada u grupu pomalo kontraverznih pisaca. To pak ne umanjuje njegov značaj i uticaj koji je imao na svetske tokove u književnosti, kao ni ogromno pripovedačko umeće.
3. Sigrid Unset
Na trećem mestu je spisateljica koja je takođe klasik i koja je takođe dobila Nobelovu nagradu za književnost. Njeno najpoznatije delo je istorijska trilogija koja se zove Kristina Lavransova i u pitanju je jedan od najboljih istorijskih romana svih vremena. Sigrid Unset je napisala roman o srednjovekovnoj Skandinaviji, u kom je glavni lik jedna žena. Dakle, imamo roman o srednjem veku iz ženske perspektive, pisan početkom XX veka u kom spisateljica govori o temama poput postporođajne depresije, silovanja i preljube. Ukoliko volite istorijske romane, ovo je obavezna lektira jer je u pitanju nešto najlepše o srednjem veku što ćete ikada pročitati.
4. Erlend Lu
Erlend Lu je verovatno prvi koji svima padne na pamet kad se pomene savremena norveška književnost. Ovo je pisac koji je ljudima veoma dopadljiv jer piše minimalistički i jednostavno, a opet veoma duhovito i sarkastično o problemima savremenog čoveka. Njegov roman Naivan.Super. bio je nešto potpuno novo i neobično našoj čitalačkoj publici kad se pojavio. Imamo junaka od 25 godina koji sedi u stanu i razmišlja o smislu života, a napisano je toplo i nepretenciozno, duhovito, a opet na momente imate utisak da čitate filozofsku raspravu.
5. Karl Uve Knausgor
Evo pisca koji je jedan od najvećih savremenih pisaca i čije se knjige čitaju sa uživanjem i punom pažnjom. Ako vam njegova šestotomna autobiografija Moja borba deluje obimno, a želeli biste da čitate nešto što je napisao, preporučujemo njegove knjige eseja koje nose naziv po godišnjim dobima i koje je pisao svojoj ćerki dok je bila u stomaku i kad se rodila. On ovde njoj kao da objašnjava svet i pojave u njemu i ovo je jedan biser savremene književnosti koji nema šanse da vam se ne dopadne.
6. Justejn Gorder
Ukoliko tražite nekog norveškog pisca čije knjige će vam izmamiti osmeh na lice i oraspoložiti vas, Justejn Gorder je taj koji vam je potreban! Gorder u svojim romanima ne krije fascinaciju ovim našim svetom i čini se da je to osnovna tema kod njega – to kako je uopšte moguć svet i kako je moguće da mi postojimo i da volimo i osećamo i posedujemo sve ono što nas i čini ljudima. Jedan od njegovih najpopularnijih romana je Sofijin svet, knjiga koja je sjajan uvod u filozofiju za svakog koga ona zanima, a da o njoj ne zna baš mnogo. Devojka s pomorandžama je knjiga koju preporučujemo ako volite lepe i nežne ljubavne romane, a Misterija pasijansa ako ste osoba koja voli da čita bajke i u odraslom dobu.
7. Tarjej Vesos
Na sedmom mestu moramo da pomenemo jednog od najvećih norveških pesnika i pisaca u periodu koji je usledio nakon Drugog svetskog rata. Tarjej Vesos je poznat po tome što su njegove priče često vezane za junake koji žive u ruralnim sredinama, ali koji prolaze kroz snažne životne trzavice i samim tim je njihovo psihološko stanje veoma bitna stavka u njegovim romanima. Priče su prepune simbola i metafora, ali ako ste mislili da je ovo još jedan pretenciozni pisac koji piše u šiframa – prevarili ste se. Vesos se bavi temama poput besa, očaja, smrti, osećanja krivice i svih ostalih emocija i stanja koja čoveka more u nekim strašnim životnim situacijama.
8. Ju Nesbe
Lista nikako ne bi bila celovita bez norveškog kralja trilera, čiji serijal o Hariju Huleu je opčinio srpsku čitalačku publiku. Svaka njegova knjiga je takva da je čitate bez daha! I ne samo to, njegove knjige se prodaju u milionima primeraka i nema sumnje da je jedna od najpopularnijih svetskih faca kad je u pitanju žanr kriminalističkog romana. Ukoliko od knjige tražite dobru razonodu, jezivu atmosferu i dobre obrte – nemojte propustiti Nesbeove romane.
9. Jun Fose
Ako ste mislili da je Nesbe najveći superstar u Norveškoj, prevarili ste se. On jeste superstar, ali postoji jedan pisac koji je svakako mnogo ozbiljniji i smatra se jednim od najvećih norveških pisaca svih vremena, a to je Jun Fose. Ovo je čovek kog je Daily Telegraph pre nekoliko godina uvrstio na listu 100 živih genija, a pored toga je od kralja Norveške dobio jedno od najvećih mogućih priznanja. Naime, pored palate u Oslu postoji jedna kuća koju kralj dodeljuje umetnicima, piscima i pesnicima kao najveću čast za doprinos kulturi i umetnosti. Tu kuću je kralj dodelio Foseu na doživotno uživanje, tako da se zna da je jedan od najvećih imena u istoriji norveške književnosti. A ono što možete da čitate na srpskom postoji kod izdavačke kuće Treći Trg i to su pesnička zbirka Pas i anđeo i drama u stihu Ja sam vetar.
10. Osne Sejerštad
Ne možemo da zaobiđemo spisateljicu koja je pokušala da dokumentuje najstrašniju stvar koja se desila Norveškoj u poslednjih 50 godina – masakr Andeša Brejvika. Njena knjiga Jedna od nas je vrhunska dokumentarna proza o ovom strašnom događaju, u kom autorka opisuje brutalna ubistva i masakr koji se dogodio, ali takođe baca svetlo na društvo koje je tako nešto dozvolilo i čiji je Brejvik donekle produkt. Pored masakra, ona analizira i Brejvikov preobražaj iz pametnog i finog deteta u masovnog ubicu, kao i posledice onoga što je učinio.
Naslovna fotografija: Zorana Karapandžin