Arapski kulturni centar u Beogradu –nadahnuća i lepote Orijenta
Arapski kulturni centar je pre četiri godine osnovala grupa entuzijasta aktivno se posvetivši promovisanju kulture arapskog sveta. Osmišljeni su i realizovani zanimljivi događaji koji su privukli veliki broj ljudi, centar je porastao stekavši mnogo novih članova, ostvarene su i značajne saradnje.
Ena Pavlović, sadašnja predsednica Arapskog kulturnog centra, u razgovoru za City Magazine sumira dosadašnji rad, utiske i iskušenja. Govori o aktuelnim i programima koje će AKC uskoro realizovati, i otkriva planove za narednu godinu.
Promocija kulture, umetnosti i tradicije
Ideja za osnivanje jedinstvenog centra potekla je od naše sagovornice. Ona je sa još dve koleginice, takođe diplomirane arabistkinje – Majom Luković i Kristinom Šormaz, pokrenula Arapski kulturni centar 10. januara 2017.
AKC danas ima preko 50 članova, među kojima su studenti arapskog jezika, diplomirani arabisti, ljubitelji arapske kulture i umetnosti, kao i Arapi iz raznih zemalja koji žive u Srbiji – Libana, Sirije, Libije, Egipta, Maroka.
Ena Pavlović ističe da u Srbiji postoji ogromno interesovanje za orijentalnu kulturu.
„Ljudi vole da probaju egzotičnu hranu, čuju priče o putovanjima iz arapskog sveta, ali i da posećuju arapske zemlje – bilo da je u pitanju letovanje u Tunisu ili rad u UAE, zbog čega žele da saznaju što više o arapskoj kulturi, tradiciji i običajima.”
Naša sagovornica objašnjava i da je AKC neprofitna i nevladina organizacija čiji je cilj podsticanje kulturne saradnje i razmene između Republike Srbije i arapskih zemalja, kroz promociju arapske kulture, običaja i tradicije, jezika i književnosti. Cilj je i predstavljanje dešavanja u savremenoj umetnosti i kulturi arapskog sveta.
U jednom tekstu na zvaničnom sajtu, zabeleženo je podsećanje da arapski svet danas čine više od 22 zemlje severne Afrike i Bliskog istoka u kojima je arapski zvaničan jezik, te da je arapska civilizacija tokom srednjeg veka doprinela razvoju mnogih nauka, prenoseći svoja znanja i otkrića u Evropu, a odatle i u druge delove sveta.
„Danas su delovi arapskog sveta zahvaćeni nemirima, što negativno utiče i na sliku arapske kulture širom sveta. Iz tih razloga, cilj nam je da domaćoj publici približimo sve ono što je lepo u arapskoj kulturi i time doprinesemo poboljšanju ove slike.”
Raznoliki događaji
Ena Pavlović navodi da AKC, nažalost, još uvek nema sopstveni prostor – sve aktivnosti se organizuju u prostorima prijateljskih organizacija i ustanova, poput Kolarčeve zadužbine, Narodne biblioteke, UK Parobrod… Deo programa realizuje se onlajn.
Tokom poslednje četiri godine, od svog formiranja, AKC je realizovao oko 30 različitih događaja.
Manifestacija Svetski dan arapskog jezika održana je na Kolarcu 2017, u Narodnoj biblioteci Srbije, 2018, u Domu omladine 2019, a prošle, 2020, manifestacija je održana onlajn. Veče palestinske kuhinje i Veče egipatske kuhinje održani su u BG Marketu, diskusija Tunis koji ćete zavoleti priređena je u Velikoj sali GO Stari grad, radionica Svim čulima u Maroko realizovana je u Parobrodu, događaj Heroine arapskog sveta održan je u Poletu, a Nedelja egipatskog filma priređena je u Kinoteci. Predavanje i radionica Sve boje islamske geometrije realizovana je u saradnji sa Centrom za promociju nauke u okviru manifestacije Maj: mesec matematike i održana u Geozavodu, Izložba egipatske kaligrafije mogla je da se pogleda u Parobrodu, a Dan arapsko-srpskog prijateljstva realizovan je u Narodnoj biblioteci Srbije.
Predsednica AKC navodi i da je centar uspešno sarađivao sa svim arapskim ambasadama u Beogradu – ambasadama Alžira, Egipta, Iraka, Katara, Kuvajta, Libana, Libije, Maroka, Palestine, Tunisa, Ujedinjenih Arapskih Emirata, kao i sa mnogim vladinim i nevladinim institucijama.
„Sva naša dešavanja su bila izuzetno dobro posećena. Tako je Svetski dan arapskog jezika 2019. godine održan u prepunoj Velikoj sali Doma omladine, a manifestaciji je prisustvovalo preko 500 posetilaca. Pratioci nas uvek pitaju zašto ne orgazujemo još više dešavanja, prijavljuju se i unapred, ali s obzirom na to da nemamo nikakav vid spoljašnjeg finansiranja, i da svi volontiramo, nemamo mogućnosti da organizujemo sve ono o čemu maštamo.”
Kursevi arapskog jezika
Od početka delovanja AKC redovno organizuje kurseve arapskog jezika. Ena Pavlović navodi da je različite nivoe znanja arapskog jezika na njihovim kursevima do sada savladalo preko 300 polaznika.
„Svaka grupa ima jedan čas nedeljno sa srpskim predavačem, diplomiranim arabistom, a drugi čas nedeljno sa izvornim govornikom. To našim učenicima pruža jedinstvenu priliku da pored govornog i pisanog jezika, čuju i vežbaju funkcionalan jezik, koji mogu da koriste prilikom putovanja u bilo koju zemlju arapskog sveta.”
Aktuelni su onlajn kursevi koji su počeli u novembru, a pohađa ih oko 60 učenika. Organizovani su u 13 grupa, postoji 5 nivoa, a predavanja drži 8 iskusnih predavača.
„To je druga generacija učenika koja arapski jezik uči po našem jedinstvenom, novom udžbeniku, zajedničkom autorskom radu grupe predavača i mentora.“
Najave i planovi
U planu AKC je mnogo toga, kaže na kraju razgovora Ena Pavlović. I naglašava da im je najveća želja da u budućnosti dođu do sopstvenog prostora.
„Krajem godine, 18. decembra, planiramo obeležavanje Svetskog dana arapskog jezika. Naredne godine želimo da realizujemo izložbu alžirskog umetnika posvećenu alžirskoj ženi, kao i Sirijske dane. Planiramo i mnogo toga drugog – ne bih previše da otkrivam. Voleli bismo da imamo sopstveni prostor, i da u njemu otvorimo biblioteku i knjižaru, kao i da organizujemo književne večeri, izložbe, akustične koncerte i tribine.”
Fotografije: Arapski kulturni centar