Sve je ok kada tražiš pomoć – Platforma za informisanje i podršku mladima o mentalnom zdravlju
Od 24. novembra je aktivna internet platforma pod nazivom Sve je OK koju je podržao UNICEF u Srbiji u saradnji sa OPENS-om, NALED-om i stručnjacima iz Instituta za mentalno zdravlje da bi mladima pružio relevantne i tačne informacije o mentalnom zdravlju i o tome kako da pristupe postojećim uslugama i onlajn savetovanju. Platforma je ujedno koristan izvor informacija za roditelje, nastavnike, socijalne radnike i sve koji pružaju podršku mladima.
Gotovo četvrtina mladih ljudi širom sveta bori se sa nekim problemom u vezi sa mentalnim zdravljem, dok je još više onih koji svakodnevno nailaze na brojne izazove koji do tih problema mogu dovesti. Sa sličnim izazovima se suočavaju i mladi u Srbiji.
Prema podacima istraživanja UNICEF-a o uticaju pandemije COVID-19 na porodice u Srbiji, koje je obavljeno u tri talasa u periodu između marta 2020. i maja 2021. godine, 17 procenata dece i mladih imalo je pogoršano mentalno zdravlje. Najnegativniji uticaj bio je na adolescente uzrasta 13 do 17 godina, iz porodica sa nižim socio-ekonomskim statusom iz Beograda i drugih urbanih centara. Čak 44 odsto njih je imalo teškoće sa koncentracijom, a najčešći problem o kome su njihovi roditelji izveštavali bila je razdražljivost adolescenata.
„Otvoren razgovor je veoma važan za mentalno zdravlje mladih. Oni se, međutim, retko obraćaju za pomoć stručnim licima, što je pokazala i U-Report anketa iz aprila 2021. godine. Samo 18 odsto bi se obratilo psihologu za pomoć, a samo tri odsto lekarima. Kako bismo deci i mladima pružili podršku, i podigli svest o značaju mentalnog zdravlja, pokrenuli smo platformu Sve je OK. Znamo da je u velikoj količini informacija kojih ima na internetu, upitno da li selektujemo one prave, a ovaj sajt će upravo to obezbediti“, istakla je Stanislava Vučkovic, rukovoditeljka programa za razvoj adolescenata i mladih u UNICEF-u u Srbiji.
Na sajtu Sve je Ok se mogu naći korisne informacije o problemima sa kojima se mladi susreću i proverenim načinima za njihovo rešavanje.
Naslovna fotografija: Unsplash