Omaž legendarnoj jugoslovenskoj dizajnerki Mirjani Marić
Sinoć je u okviru Perwoll Fashion Week-a, u atrijumu Narodnog muzeja, održana revija modne ikone Jugoslavije sa modelima koji su poklonjeni Etnografskom muzeju nakon njene poslednje izložbe 2014. godine.
„Sigurna sam da je kreator uspeo ako na ulici sreće sve više svojih kreacija… Zadovoljna sam kad na ulicama Beograda sretnem svoje modele“, Mirjana Marić za Politika ekspres, 1975.
Mirjana Marić je otelotvoravala prostor između umetnosti i industrije, brižljivo vodeći računa o vrednosti robne marke koju je stvarala. Ona je balansirala između imperativa očuvanja svoje umetničke osobenosti i potreba tržišta. Njena ciljna grupa bila je socijalistička srednja klasa željna prestižnih estetizovanih proizvoda, i vrlo često je navodila da joj je cilj da stvara praktičnu odeću koju će žene nositi svakodnevno – na ulici, na poslu, ili u popodnevnim izlascima. Omogućila je ženama da se razlikuju u masi zahvaljujući maštovitim modnim dodacima, smelim krojevima i upadljivim bojama i dezenima, te tekstilom i kožom vrhunskog kvaliteta.
Gotovo da nije bilo Jugoslovenke srednje klase koja u svom posedu nije imala haljinu, kožnu suknju ili torbicu za šminku s potpisom Mirjane Marić.
„Njeni modeli i kolekcije označeni su kao de luxe prêt-à-porter jugoslovenske i srpske mode. Ženstvenost i lepršavost kreacija i dosledno oblikovanje u stilu klasične elegancije izdvajali su modele Mirjane Marić iz obilja mladalačke odeće hipi, pank i tehno estetike, a stil usmeren ka zreloj, zaposlenoj ili poslovnoj ženi upućivao ka segmentu tržišta kome se nije nudilo mnogo čega originalnog. Što se duže Mirjana Marić bavila modnim dizajnom, njene kolekcije su bile sve složenije, modela je bilo sve više, a saradnja s preduzećima produbljivala se i razgranavala”, piše Mirjana M. Menković u knjizi Moda i dizajn.
Izložba Mirjana Marić: de luxe prêt-à-porter jugoslovenske mode (1970–1992) i knjiga, kao njen sastavni deo, postavili su pred Etnografski muzej u Beogradu inovativan zadatak. Posle zatvaranja izložbe 2014. godine, kolekcija koja je rađena namenski biva poklonjena Etnografskom muzeju, čime je ova ustanova postala mesto gde se sreću prošlost i sadašnjost, spajaju tradicionalni i moderni artefakti i poštuju kulturna memorija i promenljivi identiteti. Nadamo se da će ovaj čin darivanja podstaći i druge na slične poduhvate, što će značajno proširiti zbirku savremene odeće i u budućnosti omogućiti konstituisanje specijalizovanog Muzeja kulture mode.
Preminula je u Beogradu 25. jula 2021. godine u 84. godini života.
Nenad Radujević ispred nedelje mode potshumno je dodelio Mirjani Marić nagradu za doprinos i razvoj mode kao umetnosti. Nenad Radujević se tom priliko zahvalio Etnografskom i Narodnom muzeju i istakao da se nada da će i ovom revijom savremena moda dobiti adekvatno mesto u našim muzejima.
Fotografije: Đorđe Tomić