Najbolji grafički romani za one koji tek počinju da čitaju stripove
Filmovi i serije adaptirani iz stripova i grafičkih romana sve su popularniji u poslednje vreme i sve više su deo takozvanog „mejnstrima“ (glavni tok). Ukoliko vam je to privuklo pažnju i nateralo vas da poželite da čitate stripove, ali ne znate odakle da počnete, imamo nekoliko preporuka za vas.
Ako želite da izbegnete klasične superherojske stripove i više vas interesuju grafički romani, koji su po pravilu obimniji i sa ozbiljnim temama (često uglavnom za odrasle), ne brinite, i njih ima u izobilju. Mi vam predlažemo pet početnih tačaka, a dalje možete da istražujete na osnovu onoga što vam se dopadne.
Blankets
Autor Kreg Tomson u ovom autobiografskom delu prati dve faze svog života – odrastanje u strogom hrišćanskom domaćinstvu i prvo zaljubljivanje. Autobiografije su česta tematika grafičkih romana, ali ovaj se izdvaja posebnim tonom naracije i crtežom koji se prosto savršeno uklapa uz poruke i pouke koje autor želi da prenese čitaocima. Prepuno mnogih toplih osećanja.
March: Book One
Ukoliko vam je važna tema ljudskih prava, ovaj grafički roman, prvi u nizu od tri, sigurno će vam se dopasti. Centralna tema je pokret za civilna prava u SAD kroz perspektivu jedne tamnopute osobe, od njegovog detinjstva, preko iskustava u mnogim protestima, pa sve do inauguracije Baraka Obame. Serijal sa godinama postaje sve relevantniji, a ujedno ostaje kao podsetnik na sve one napretke koji su već postignuti.
Maus
Ovo je prvi grafički roman koji je osvojio Pulicerovu nagradu i koji je pokazao značaj devete umetnosti na jedan novi način. Art Špigelman predstavlja užasna sećanja svog oca tokom holokausta, a ujedno i njihove razgovore koje su vodili kao istraživanje za ovo delo. Maus nije vesela priča, već neophodna retrospektiva onoga što se dešava kada neko ima previše moći i loše namere, a sve to je opet prikazano kroz antropomorfne životinjske likove, što makar delimično ublažava užase koje su Jevreji doživeli.
Saga
Iako ovo zapravo nije nezavistan grafički roman, prvi tom serijala predstavlja dobru polaznu tačku za ulazak u ovaj svet. Radnja prati par vanzemaljaca koji pripada zaraćenim stranama, a koji dobija dete i potom mora da beži kako bi preživeo. Prikazane su teme roditeljstva, rasizma, rata, ali i lepote ljudskih mana i sve to kroz priču koja vas tera da je čitate dalje i da jedva čekate nastavak.
Superman: Red Son
Priču o Supermenu verovatno poznaju i oni koji nisu čitali stripove o njemu, pa će im zato biti zanimljivo da otkriju jednu drugu njenu moguću varijantu. Ovde je pitanje šta bi se desilo da je on došao u Sovjetski Savez umesto u SAD i da li bi, kao maskota komunizma, imao druga verovanja i način ophođenja prema nepravdi i ljudima oko sebe. Svakako je zanimljivo i za one koje vuče period Hladnog rata i sve prateće teme.
Izvor: Screen Rant
Naslovni kolaž: DC Comics/Top Shelf Productions/Image Comics/Top Shelf Productions