Kako da pomognete odsutnom detetu?
Stručnjaci kažu da je svesnost ili sposobnost fokusiranja na jedan zadatak veština koja se može trenirati. Međutim, veliki udeo ima i vaspitanje. Ako se pitate kako pomoći detetu ako vidite da ima poteškoće da se koncentriše, donosimo vam tri moguća rešenja.
1. Napravite dnevni raspored
Pre svega, stručnjaci savetuju stvaranje stimulativnog okruženja. Korisno je uspostaviti dnevnu rutinu ako dete još nije naviklo na nju. Kao što je šefu kompanije ili odseka potreban jasan raspored, detetu je puno lakše da živi po režimu. Bez rasporeda, menadžer će jednostavno izgubiti glavu, ne znajući kada ima sastanke s kupcima, a kada poslovni ručak. Dakle, detetu treba vođstvo i rituali koji ga pripremaju za naredne korake tokom dana.
Raspored dana detetu daje samopouzdanje i smirenost. Uostalom, njegovi neposredni postupci su predvidljivi, što znači da je detetov mozak oslobođen potrebe za donošenjem spontanih odluka. To vam omogućuje da svoju pažnju preusmerite na druge zadatke.
2. Rešite se pozadinske buke
Naučite svoje dete da obavlja aktivnosti (obrok, lekcije, igre, kreativnost) bez pozadinske buke. Ako dete jede, crta, vaja, uči lekcije, nemojte uključivati TV, muziku ili radio u pozadini. Štaviše, prema naučnim istraživanjima, buka s TV-a usporava razvoj govora kod dece.
Usput, primer roditelja igra važnu ulogu u sticanju ove navike – ni vi ne bi trebalo da sedite s decom na večeri držeći telefon ili knjigu. Razgovarajte sa članovima porodice o svom danu. Zapamtite da dete često kopira ponašanje odrasle osobe.
3. Birajte igre koje podstiču pažnju
Zagonetke, konstruktori razvijaju inteligenciju, logiku, maštu i finu motoriku. Postoji mnogo vrsta konstruktora: kocke, magnetni konstruktori, setovi mladog mehaničara i inženjera, 3D modeli od kartona ili drveta itd. Međutim, izrada modela iz bilo kog seta zahteva istrajnost i koncentraciju, bez obzira na to da li dete prati uputstvo ili gradi proizvoljne modele.
Dobro je kada su detalji dizajnera univerzalni i omogućuju vam da ne budete ograničeni na određene modele, kao, na primer, u LEGO setovima. Tako dete pokazuje domišljatost, stvarajući nešto svoje. Pritom, deca se ponekad satima na takvoj aktivnosti zanimaju, tako da su u datom trenutku maksimalno usredsređena na svoj zadatak.
Izvor: Parents Russia