Nove adaptacije književnih dela: Trk u knjižare, pa onda i pred ekrane
Pre filma bilo je pozorište (doduše, malo i radio), ali pravi zametak filma zapravo se oblikovao baš u književnosti. I ta je veza ostala čvrsta i dokazano neraskidiva. Otud i ovaj izbor filmova i serija u bliskoj budućnosti, svi bazirani na klasičnim ili makar „samo“ popularnim knjigama.
Sve njih možemo očekivati tokom ostatka ove godine, pa da blagovremeno budete pripremljeni. Da možda, ako zatreba, trknete do knjižara i biblioteka.
• Mrs. Harris Goes to Paris
Leto pred nama će pred filmofile doneti filmsku ekranizaciju istoimenog romana iz pera Pola Galika. Zaplet prati čistačicu i udovicu iz Londona, koja se pedesetih godina ludo zaljubljuje u Diorovu haljinu, i odluči da i ona sebi to mora da priušti. Film je režirao do ovog trenutka uglavnom dokumentarista Antoni Fabijan, a uz uvek dobrodošli retro-šik, ključni aduti su dve glavne glumice, već sada legendarne Lesli Manvil i Izabel Iper, a tu su i Džejson Ajzaks, Rouz Vilijams, Ana Čenselor, Lukas Bravo, Fred Foks… Ovaj film već na papiru pokazuje primetan potencijal za oskarovske i druge nominacije.
• Deep Water
Srećnici u tamošnjem delu planete već mogu da gledaju ovaj neo-noar triler iz pera znamenite Patriše Hajsmit (autorke serijala knjiga o gospodinu Ripliju, a po njenom delu snimao je, podsetimo, i Hičkok). Osim toga, ovo je povratnički film Ejdrijana Lina, reditelja hitova Flešdens, Devet i po nedelja, Fatalna privlačnost, Džejkobova lestvica užasa, Lolita, Nepristojna ponuda… U žiži priče je dobrostojeći muž koji dopušta svojoj mlađoj supruzi da ulazi u vanbračne veze kako bi izbegao razvod, a koji postane glavni osumnjičeni u slučaju nestanaka njenih ljubavnika. U ovom filmu igraju: Ben Aflek, Ana de Armas, Trejsi Lets, Fin Vitrok, Rejčel Blančard, Deš Majhok, Džejkob Elordi…
• White Bird: A Wonder Story
Priča iz filma se tiče mlade Jevrejke koju u Francuskoj tokom nemačke okupacije u Drugom svetskom ratu sakrivaju dečak i njegova porodica. Ovde je iznimno važno navesti nekoliko, označimo to tako, krupno zvučnih imena – autora knjige R. H. Palasija, autor i kod nas prevođenog hit-romana za decu i mlade, Čudo, po kome je takođe urađen film, reditelja Marka Forstera (režirao filmove Bal monstruma, U potrazi za Nedođijom, Zrno utehe, Svetski rat Z, Lovac na zmajeve), te voljene i cenjene glumice uvek u vrhunskoj formi i na visini zadatka – Džilijan Anderson i Helen Miren. A tu je, naravno, i jasan humanistički okvir priče.
• Salemovo
Eto, kucnuo je čas, između ostalog, i za novu ekranizaciju ove proze iz decenijama neumornog i prezaposlenog pera Stivena Kinga; nakon voljenog klasika, dvodelnog televizijskog filma iz 1979. godine u režiji Touba Hupera, uskoro ćemo tu priču o piscu koji putuje u mali grad čiji su stanovnici postali vampiri gledati u viđenju Garija Dobermana, scenariste desetak bioskopskih hitova iz sfere horor filmova u poslednjih desetak godina. U glumačkoj podeli sada su: Pilou Asbek, Alfre Vudard, Bil Kemp, Vilijam Sadler, Luis Pulman, Mekenzi Li… Film se nadovezuje na svojevrsno „povampirenje“ kanonskih dela iz Kingovog opusa, naravno, na talasu silnog interesovanja koje je izazvao filmski diptih To.
• Gospodar prstenova
A u rikverc, sa velikih na male, zapravo, manje ekrane, uskoro će krenuti i serija Gospodar prstenova: Prstenovi moći (The Lord of the Rings: The Rings of Power). Ova je epska drama, smeštena hiljadama godina pre događaja opisanih u Tolkinovim besmrtnim bestselerima Hobit i Gospodar prstenova, i tiče se grupe poznatih i novih likova koji se sukobljavaju sa ponovo probuđenim zlom Srednje zemlje, nečega od čega su tako dugo strahovali. Od poznatih glumačkih lica negde od prvih dana septembra u ovoj seriji bićemo u prilici da gledamo i Pitera Malena i Bendžamina Vokera. Kako sada stvari stoje, reditelj Piter Džekson nije povezan sa ovim projektom.
• Razgovori sa prijateljima
Po sadašnjim najavama, već tokom maja na TV ekrane stići će ova nova adaptacija romana i kod nas voljene i rado čitane Sali Runi; brza reakcija producenata, finansijera, emitera i samih autora nije čudna, imajući u vidu kolosalan uspeh TV prepakivanja Normalnih ljudi. Zaplet Razgovora… se, da podsetimo, tiče čudne i neočekivane veze koja se stvara između dve dablinske studentkinje i jednog bračnog para. Uloge Frensis, Bobija, Melise i Nika tumače: Saša Lejn, Elson Oliver, Džemajma Kirk i Džon Alvin. U pitanju je zamašniji gabarit nego u slučaju Normalnih ljudi – dvanaest epizoda, a Sali Runi i reditelj prethodne serije, Leni Abrahamson, ponovo su prisutni u svojstvu izvršnih producenata.
• Blonde
Osim u već pominjanoj Dubokoj vodi, krasnu i talentovanu Anu de Armas tokom ove godine gledaćemo i u filmu Plavuša (Blonde), zasnovanom na dobro poznatoj prozi dugo već zasluženo uvažavane spisateljice Džojs Kerol Outs. U tom njenom kontroverznom romanu pratili smo fiktivnu hroniku unutrašnjeg života nezaboravne Merilin Monro, a sva je prilika, slično će biti i u filmu reditelja Endrjua Dominika, autora meditativnih ostvarenja Killing Them Softly i Kukavičko ubistvo Džesija Džejmsa… U Plavuši ćemo gledati i: Ejdrijana Broudija, Bobija Kanavalea, Džulijanu Nikolson, Skuta Meknerija, Gareta Dilahanta, Saru Pekston, Toubija Hasa, Havijera Semjuela…
• Dejzi Džouns i šestorka (Daisy Jones & The Six)
Lane je i kod nas preveden ovaj zapaženi roman autorke Tejlor Dženkins Rid (u izdanju Lagune), a sama njegova struktura (roman je napisan u formi intervjua iz koga je odstranjeno sve sem samih razgovora) čini se podatnim za transponovanje u oblik televizijske mini-serije. Sam zaplet prati uspon fiktivnog rok-benda iz sedamdesetih godina prošlog veka i njihovih srčanih pokušaja da postanu ikonične pojave i stavke tada razmahane muzičke scene Los Anđelesa. Prava za ekranizaciju hitro je otkupila Riz Viterspun, a udarne uloge igraju: Rajli Kio, Sem Klafin, Suki Voterhaus, Voren Šakon, Džoš Vajthaus, a tu je i znatno iskusniji a uvek rado viđeni Timoti Olifant. Planirano je dvanaest epizoda.
• Snaga (The Power)
U formi televizijske serije gledaćemo i ekranizaciju i u Srbiji prevedenog polemičkog i metaforički upečatljivog romana Snaga (The Power) Naomi Alderman. Osnovna postavka je zadržana – pod misterioznim okolnostima grupa tinejdžerki dobija posebnu moć da po vlastitom nahođenju i uz pomoć samo svojih tela strujom pogubi one koji ih napadaju. Naravno, ogroman deo glumačke podele čine mlade i ne baš u potpunosti afirmisane i šire prepoznatljive glumice, a od viđenijih glumačkih imena tu su: Alis Iv, Lesli Man, Džon Leguizamo… Najavljen je gabarit od deset jednosatnih epizoda. Videćemo da li će evidentan feministički žest romana biti zauzdan zarad pretpostavljenog ukusa TV publike.
• Ubistva pod cvetnim mesecom (Killers of the Flower Moon)
Kod nas je (u izdanju Lagune) prevedena i dokumentarna proza Ubice crvenog meseca Dejvida Grena, koja je poslužila kao građa za možda i najiščekivaniji ambiciozniji film ove godine, što je neretko slučaj za ostvarenja sa rediteljskim potpisom velikana – Martina Skorsezea. U fokusu je istraga brutalnog ubistva pripadnika plemena Osejdž, a sam zločin i misteriozne okolnosti istraživao je tada mladi Dž. Huver. Priča i knjige i budući film dakle, prati stasavanje FBI u ono po čemu je već duže vreme prepoznatljiv i u planetarnim okvirima. U glumačkoj podeli su: Leonardo Dikaprio, Džesi Plemons, Brendan Frejžer, Robert Deniro, Beri Korbin, Džon Litgou… Premijera ovog filma se očekuje u sezoni lova na oskarovske i druge nominacije – krajem godine, preciznije, u decembru.
• Na zapadu ništa novo (All Quiet on the Western Front)
Sva je prilika da je, recimo, već svaka druga, treća kuća u upokojenoj Jugoslaviji posedovala komplet knjiga Erika Marije Remarka, i ako je tako, vest o novoj, skoroj, filmskoj ekranizaciji romana Na zapadu ništa novo, uz Trijumfalnu kapiju, svakako najpopularnijeg dela tog autora, trebalo bi da barem malo ushiti mnoge. I ovog puta pratićemo užasna iskustva i patnje mladog nemačkog vojnika na zapadnom frontu tokom Prvog svetskog rata. Prva ekranizacija ovog romana datira još iz 1930. godine, a sada je reč o američko-nemačkoj koprodukciji iz buduće ponude Netfliksa, u kojoj ćemo u značajnijim rolama videti Danijela Brula (Zbogom, Lenjine), Albrehta Šulka (hvaljenog na konto pokazanog u novijem Berlin Aleksanderplac), Sebastijana Hulka…
• White Noise
Američki autor Don Delilo često je prevođen i kod nas, a sada se njegove za ekranizaciju i ne tako podatne proze prihvatio i uvažavani i gotovo pa nepogrešivi nešto mlađi veteran američkog nezavisnog (indie) filma – Noa Baumbah, u čijem dosadašnjem opusu se ističu zapaženi filmovi Lignja i kit, Grinberg, Frenses Ha, Mejeroviceve priče i Priča o braku. Što se Delila tiče, Baumbah se odlučio za roman White Noise čija priča je usredsređena na godinu dana u životu Džeka Gladnija, profesora koji se proslavio na polju proučavanja Hitlera. Glumačku podelu predvodi pomalo iritantno prezastupljeni Adam Drajver, pored koga igraju još i: Greta Gervig, Džodi Tarner-Smit, Refi Kesidi, Alesandro Nivoa, Don Čidl, Lars Ajdinger, Andre 3000, Metju Šir…
Naslovni kolaž: Doubleday/Ballantine books/Faber & Faber