„Misterija Merilin Monro: Izgubljeni snimci“: Fascinacija koja ne jenjava
Najpoznatija svetska straleta Kim Kardašijan se nedavno na Met gali prošetala u haljini koju je Merilin Monro nosila na proslavi 45. rođendana tadašnjeg američkog predsednika Džona F. Kenedija i time pokazala i dokazala ono što ionako svi već znaju: da nije ni prineti platinastoj filmskoj divi na čiju je slavu pokušala da se „prikači“. Iako je prošlo šest decenija od njene prerane smrti, filmska boginja Marilin Monro ne prestaje da fascinira i oduševljava. Glumice dolaze i odlaze, ali M. M. ostaje kao nedostižan ideal i uzor koji mnogi, pa i nesrećna Kardašijanka, neuspešno pokušavju da dosegnu.
Sveprisutni Netflix je krajem aprila u svoju ponudu uvrstio dokumentarni film Misterija Merilin Monro: Izgubljeni snimici (The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes) koji govori o životu i smrti slavne holivudske glumice. Okosnicu filma, koji je režirala Ema Kuper, čine audio-snimci nastali 80-ih godina prošlog veka, a koje je snimio irski novinar Entoni Samers, prilikom istraživanja za svoju knjigu Boginja (1985). U tim snimcima, do sada nedostupnim javnosti, prijatelji i poznanici slavne glumice pričaju o njenom životu i misterioznim okolnostima koje su okruživale njenu smrt.
Ovaj dokumentarni film tokom 100 minuta trajanja nudi odgovore na brojna pitanja, ali ne i na ono koje sve najviše zanima – šta se tačno dogodilo na prelazu između 4. i 5. avgusta 1962, te sudbonosne noći kada je M. M. okončala svoj 36 godina dug život. Ipak, Kuperova i Samers pružaju dovoljno uvida u ono što se dogodilo, pa gledalac može sam da dođe do zaključaka – drugačije nije ni bilo moguće, imajući u vidu da ne postoje pouzdane informacije o poslednjim satima Merilin Monro.
Kada je tokom svog istraživanja početkom 80-ih, u vreme kada je ponovo otvorena istraga o smrti glumice, naišao na zid ćutanja, Samers je uradio ono što je jedino bilo moguće: vratio se na početak. Život Norme Džin Doerti, koja će kasnije postati Merilin, bio je daleko od idličnog: nakon problematičnog detinjstva, mlada žena je upala u holivudsku mašineriju i „poljubila puno žaba“ kako bi sebi prokrčila put u svet poznatih.
A onda, kada je dostigla željenu slavu i postala međunarodna senzacija za kojom su uzdisali milioni, usledili su novi problemi: neuspeli brakovi (bejzbol igrač Džo Dimađio i dramaturg Artur Miler), zavisnost od pilula, razjedajuća nesigurnost i sve izraženija psihička neuravnoteženost. Ono što je fasicinantno u vezi sa Samersovim snimcima jeste da ljudi koji su poznavali glumicu (a među njima su Džon Hjuston, Bili Vajlder, Džejn Rasel i mnogi, mnogi drugi, znani i neznani) o Merilin imaju samo reči hvale. Svi oni su je voleli (ili im je bar bila veoma draga) i to se čuje i oseća.
Merilin je bila zvezda i činilo se da su joj svi snovi ostvareni, ali ispod blistave površine bila je tužna i stidljiva, mučena traumama iz detinjstva i nesposobnošću da se snađe u sadašnjem trenutku. Ispred kamere je bila savršenstvo bez mane, ali kada bi se reflektori isključili glumica je bila prepuštena vlastitim demonima.
Biograf Merilin Monro, pomenuti Entoni Samers, u filmu predstavlja novu vremensku liniju događaja iz kobne noći kada je glumica umrla. Uz nove audio-intervjue s članovima porodice doktora Grinsona, psihijatra koji je lečio glumicu u trenutku njene smrti, novi dokumentarac upire prst u brojne nedoslednosti u vezi sa zvaničnom verzijom njene smrti, kao i na njene ljubavno-seksualne veze sa predsednikom Džonom F. Kenedijem i njegovim bratom Robertom, ministrom pravde poznatim pod nadimkom „General“.
U filmu su izneti dokazi i svedočanstva o tome da je Robert Bobi Kenedi bio u glumičnoj kući na dan kada je umrla, te da su se on i Monro tom prilikom žestoko posvađali. Artur Džejkobs, glumičin menadžer za odnose s medijima, i njegova žena su saznali za njenu smrt 4. avgusta u pola jedanaest uveče, iako se u zvaničnoj verziji priče insistira da je glumičino beživotno telo pronađeno 5. avgusta u tri ujutru. Dokumentarac ukazuje na sve nelogičnosti i neslaganja i dokazuje da je postojalo ogranizovano zataškavanje u vezi sa smrću glumice, a sve to u vezi sa braćom Kenedi, u to vreme najmoćnijim ljudima u SAD.
Misterija Merilin Monro: Izgubljeni snimci je epitaf ispisan sa puno ljubavi. Život i smrt Merilin Monro je priča o naličju holivudskog sna i zamkama slave, ali istovremeno priča o ženi od krvi i mesa. Dokumentrani film Eme Kuper sa puno topline i na jedan veoma dirljiv način predstavlja svoju glavnu junakinju. Monro nije svedena na seksualni objekat i simbol, već je vidan pokušaj da se gledaocima predstavi njena ljudska suština. Snimci i izjave onih koji su poznavali „oživljavaju“ jedno prekrasno i talentovano ljudsko biće koje je samo želelo da voli i da bude voljeno i koje se, još za života, zapetljalo u smrtonosnu mrežu vlastitog mita.
Fotografije: Netflix