Da li su maske od bambusa zaista održive?
Lagan, otporan i fleksibilan, bambus se danas smatra ekološki održivim materijalom. Zasluga su za to, pre svega, odnosi njegova prilagodljivost različitim atmosferskim prilikama, što mu omogućuje rast u vrelim i vlažnim klimama ili čak ispod nule. Zbog toga je to biljka koja je rasprostranjena gotovo u čitavom svetu, od Afrike do Amerike, do Okeanije do Evrope.
Sledeća prednost je brzina kojom raste, postajući teško iscrpivi resurs. Bambus takođe treba vrlo malo vode za preživljavanje, što mu omogućuje da troši oko trećinu manje od drugih plantaža. Neosporne prednosti koje ga čine materijalom za primenu, čak i u lepoti. Naravno, postoji toliko mnogo namena i prednosti, ali možemo li zaista smatrati bambus 100% održivom alternativom?
Maske od bambusa: prednosti
U kozmetici se bambus koristi kako i ekstrakt za obogaćivanje maski i proizvoda, kao i za izradu maramica za skidanje šminke, četkica, pa čak i dodataka za kosu. Bogat vitaminima i mineralima, može podstaći proizvodnju kolagena, delovati na vezivno tkivo i sprečiti gubitak kose.
No, uprkos svojim bezbrojnim prednostima, bambus je zanimljiv pre svega jer predstavlja održivu alternativu mnogim zagađujućim materijalima. Poznato je da maske od tkanine nemaju pozitivan uticaj na okolinu. Upravo iz tog razloga, potrebno je pronaći organske i kompostabilne opcije za uklanjanje plastičnih polimera od kojih se izrađuju papirne maske. Najbolji? Alge, biljna celuloza i, naravno, bambus.
Da li je bambus zaista održiv materijal?
Naizgled zapanjujuća biljka: hektar bambusa proizvodi kiseonik kao čitava šuma i apsorbuje velike količine ugljen dioksida. S druge strane, bambus je korovska biljka i za to se nasadi moraju pažljivo planirati s obzirom na okolnu vegetaciju, što ga čini zahtevnim.
Slično tome, puno zavisi od porekla samog bambusa, a optimalno je kada se nalazi u neposrednoj blizini. Zaista, uvoz je problem koji dovodi do proizvodnje tona CO2. Dakle, odgovor postaje složen: bambus je zaista dragocen resurs, koji treba razumeti i iskoristiti u najvećoj mogućoj meri kako bi mogao biti uistinu održiv i bio dobar za okolinu.
Izvor: Cosmopolitan Italia
Naslovna fotografija: zoo_monkey / Unsplash