Psiholog: Koliko je prva simpatija važna?
Kad dete kaže da je zaljubljeno, roditelj nikako ne sme da se smeje. Ovo bi bila ključna rečenica stručnjaka, a još puno korisnih saveta otkrijte u nastavku.
„Prikupljaj informacije, pitaj ga kakvu muziku sluša, koji sport voli, nasmej se”, jedna 12-godišnja devojčica smatra da baš ovako treba da se ponaša prema simpatiji. Mama je pronašla njena upustva, i bila zadovoljna njima, a svi ostali roditelji su se pitali kako da postupe sa svojim zaljubljenim mališanima.
„Uputstva su odlična, i liče na beleške iz nekog priručnika za udvaranje koji je prilagođen tinejdžerima”, komentariše psihoterapeut.
Dakle, ova mama je dobro uradila svoj posao, pa je njena tinejdžerka napravila odličan izbor iz tone informacija koje okružuju mlade. Dobro je mama i postupila jer nije na beleške reagovala podsmehom. I to je veoma važno.
„Kada se pojave prva sviđanja i simpatije, deca ne znaju kako to da iskažu. Često se stide svojih osećanja, kako pred vršnjacima, tako i pred roditeljima. Zato je veoma bitno da roditelj da detetu dozvolu da oseća privlačnost, da mu kaže da je to u redu, normalno i lepo. Velika je greška da se roditelj smeje kada čuje da dete ima simpatiju jer će taj smeh dovesti do toga da se ono postane zatvoreno prema roditelju”, ističe psihoterapeut.
Poverenje mora da postoji, a kad dete zna da je ok da mu se neko dopada, onda ono o tome otvoreno priča.
Uputstva za roditelje kad se simpatija javi
Neka druga deca mogu da, za razliku od ove zaljubljene devojčice, dođu do pogrešnih informacija i da nemaju nikakvu pomoć sa strane, a neka su veoma mala da bi ih uopšte razumela. Tu na scenu treba da stupe roditelji.
„Roditelj treba da pomogne detetu da situaciju sagleda iz ugla drugog deteta i da mu kaže da to svakako prija njegovoj simpatiji. A onda i da mu prenese koristan savet: ‘Kad vam se pogledi susretnu treći put, nasmešite se’. Treba da ih nauče kako da razgovaraju sa simpatijom, kako da odaberu temu razgovora. Zašto je to korisno? Sva ova uputstva pomažu detetu da izgradi model ponašanja u kojem se ono oseća prilično sigurno”, naglašava naš sagovornik.
A kad se simpatija uzvrati?
„Roditelj treba da podržava dete, nikako da mu se smeje ili da se pred nekim drugim hvali tom činjenicom”, poručuje.
Uputstva za roditelje kad se simpatija ne uzvrati
Prva simpatija, kao mnoga druga prva iskustva, veoma je značajna za decu. Izreka da prva ljubav zaborava nema zaista važi.
„Osećaj da je voljeno detetu donosi osećanje lične vrednosti. Kada neko nekoga voli, on mu poručuje: ‘Ti si meni važno i vredno biće’. Dakle, to pomaže da dete ima pozitivnu sliku o sebi, da sebe prihvati, da ima razvijeno samopoštovanje i samopouzdanje”, izdvaja psihoterapeut.
Da neuzvraćene simpatije mogu da bole, dobro znaju odrasli. A kako da se deca izbore sa njima?
„Kad simpatija nije uzvraćena, deca su sklona tome da zaključe da su ružna, glupa, pogrešna, da jednostavno nešto sa njima nije u redu jer ne mogu drugačije da objasne sebi. Roditelji treba da im kažu da deca imaju različite ukuse. Da se nekome sviđa plava boja, a drugome se više sviđa zelena, ali da to ne znači da plava nije dobra boja”, savetuje.
I ljubomora je boljka koja muči dete, jer simpatija može da pažnju pokloni drugome. Kako dete ne bi postalo nesigurno, roditelji opet treba da preuzmu ulogu spasioca.
„Dešava se i da dete bude, da tako kažemo, ostavljeno, a deca nekada nemaju dobro razvijenu empatiju, pa su veoma gruba prema onima koje ostavljaju. I to može da bude traumatično za dete i da pokrene niz negativnih zaključaka o sebi, drugima, ljubavi”, napominje psihoterapeut.
Šta sve odaje zaljubljene klince?
Najveću otvorenost da pričaju o simpatiji imaju najmlađi, tinejdžeri umeju da kriju svoja osećanja. Odaje ih ulepšavanje i velika briga o svom izgledu. Roditelj treba da bude strpljiv i da sačeka pravu priliku za razgovor.
A da ljubav nije tako laka, pokazuje i ova praksa.
„Poznato je da dečaci u šestom razredu simpatije prema devojčicama iskazuju tako što ih guraju i čupaju. Tako oni pokušavaju da želju da je dodirnu pomire sa strahom da će to biti prepoznato u stilu: ‘Ko se bije, taj se voli’.”
A kad se ćuti?
„Ne treba da se zanemari činjenica da su deca u sve mlađem i mlađem uzrastu izložena internet pornografiji. A roditelje brine odnos dece prema seksualnosti. I to je trenutak da roditelji popričaju međusobno o svojim strahovima, a onda da razgovaraju i sa decom”, napominje.
Naslovna fotografija: Torsten Dederichs / Unsplash