Ako uzimate ove lekove, klonite se sunca
Iako svi volimo sunce i odlazak na plažu, činjenica je da preterano sunčanje nije zdravo, i to iz više razloga. To se naročito odnosi na osobe koje konzumiraju određene lekove, budući da u kontaktu sa UV zracima to može izazvati alergijsku reakciju na koži, piše N1.hr.
Osobe koje su na antibiotskoj terapiji treba u potpunosti da izbegavaju sunčanje, kaže dermatološkinja Marija Buljan, a prenosi Živim.hr.
Prema njenim rečima, hormonalni status utiče na pigmentaciju kože, pa žene koje uzimaju hormonsku kontracepciju ili hormonsku supstitucionu terapiju treba da budu posebno oprezne na suncu.
„Naime, takva terapija, kao i neki lekovi koji se uzimaju, na primer, zbog dijabetesa, povećavaju osetljivost kože na UV zračenje, pa se može pojaviti svrab, tamne fleke, a na nekim mestima koža može i da pobeli, odnosno potpuno izgubi pigment. Pre izlaganja suncu nije preporučljivo koristiti kozmetiku poput dezodoransa, parfema i šminke. Hemijske supstance koje ulaze u sastav ovakvih preparata u kontaktu sa UV zracima mogu izazvati alergijsku reakciju ili pojavu pigmentacije na koži koja se izuzetno teško uklanja“, savetuje dermatološkinja.
Uzimanje takvog leka uz istovremeno izlaganje suncu može dovesti do fototoksične reakcije. Naime, kada se lek, pojačan dejstvom sunca, aktivira i ošteti kožu ili dođe do fotoalergijske reakcije, odnosno kada sunčeva svetlost promeni strukturu leka, koji imuni sistem prepoznaje kao strano telo i izaziva alergijski odgovor, dolazi do pojave ekcema na koži.
Uobičajeno je pravilo da pacijenti koji uzimaju lekove treba da budu oprezni pri izlaganju suncu, odnosno da uzimaju lekove uveče kako bi se oni apsorbovali tokom noći ili da izbegavaju sunčanje u potpunosti.
Više od pedeset lekova može izazvati alergijsku reakciju
Poznato je da više od pedeset lekova ima interakciju sa suncem. Među njima su antimikrobni lekovi (ciprofloksacin, levofloksacin, doksiciklin, kombinacija sulfametoksazola i trimetoprima), antihistaminici za lečenje alergija (difenhidramin), lekovi za srčana oboljenja (amiodaron, nifedipin, diltiazem, enalapril, diramiuretici, hidrohlorotiazid), antihipertenzivi (diltiazem, enalapril), statini (fluvastatin, pravastatin), antidepresivi (amitriptilin), nesteroidni antiinflamatorni lekovi (naproksen, piroksikam), hipoglikemici (derivati sulfonilureje – glibenklamid), lekovi protiv akni …
Pored vitamina A i B6, kantarion i alge hlorele takođe mogu izazvati osip ako se uzimaju uz izlaganje suncu. Poznato je da takav efekat mogu imati i parfemi.
Ako dođe do reakcije, hladne obloge i lokalni kortikosteroidi mogu pomoći, a ako osip ne nestane, trebalo bi se obratiti lekaru.
Stoga, pre izlaganja suncu, obavezno se konsultujte sa farmaceutom koji lekovi mogu izazavati reakciju na sunce, odnosno koji lekovi su fotosenzitivni. Jedino tako bićete sigurni da čete izbeći moguće neželjene posledice.
Izvor: N1.hr
Naslovna fotografija: Engin Akyurt/Unsplash