Preminula čuvena japanska modna kreatorka Hanae Mori
Hanae Mori, japanska dizajnerka koja se probila u svet francuske visoke mode pre gotovo pola veka, preminula je u 96. godini. Mori, koja je zbog svog prepoznatljivog motiva dobila nadimak „Madame Butterflyˮ, smatrana je simbolom rastućeg Japana kao moderne nacije i pionirkom među lokalnim ženama.
Dizajnirala je odeću za Grejs Keli i Nensi Regan, kao i venčanicu koju je ponela sadašnja japanska carica Masako. Karijera ju je vodila od Tokija, gde je počela da izrađivaju filmske kostime, do Njujorka i Pariza. Godine 1977. njena marka je postala prva azijska modna kuća koja se pridružila retkim redovima visoke mode.
Njeno globalno carstvo proširilo se na parfeme, torbe i izdavaštvo, a kišobrani i šalovi, često ukrašeni šarenim leptirima, postali su statusni simbol kod zaposlenih žena.
Mori je rođena 1926. u ruralnoj prefekturi Šimane, u zapadnom Japanu, a studirala je književnost na Tokijskom ženskom hrišćanskom univerzitetu pre nego što je postala dizajnerka. Specijalizovala se za filmski kostim nakon što je otvorila svoj prvi atelje, iznad radnje sa testeninama u Tokiju.
Njeno poslovanje brzo se širilo i odražavalo vrtoglav tempo posleratnog gospodarskog razvoja Japana 1960-ih, kada ju je njen poslovni partner i suprug, direktor tekstilne industrije, podstakao da okuša sreću u modnim prestonicama Parizu i Njujorku.
„Ovo je bila neka vrsta prekretnice za mene”, rekla je o tim izletima, koji su uključivali susret s Koko Šanel u njenom ateljeu u Parizu, koji se pokazao prekretnicom. Francuska dizajnerka predložila joj je da obuče nešto jarko narandžaste boje u kontrastu s crnom kosom.
„Čitav japanski koncept lepote temelji se na prikrivanju”, rekla je Mori o sastanku u intervjuu za Washington Post. „Odjednom sam shvatila da bi trebalo da promenim svoj pristup i učinim da moje haljine pomognu ženi da se istakne”.
Godine 1965. Mori je predstavila svoju prvu kolekciju u inostranstvu, u Njujorku, pod temom East Meets West. Njene šare kombinuju tradicionalne dezene poput ždralova i trešnjinih cvetova, zajedno s njenim zaštitnim znakom leptira, sa zapadnjačkim stilovima.
Godine 1985. kreirala je scenske kostime za izvedbu Madame Butterfly u milanskoj Skali, a svoje kolekcije decenijama izlagala u Japanu i inostranstvu sve do odlaska u penziju 2004. godine.
Spajajući tradicionalni japanski kimono u haljine, Mori je dizajnirala uniforme za stjuardese Japan Airlines-a i japanski tim za ceremoniju otvaranja Olimpijskih igara u Barseloni 1992. godine.
Iz kancelarije Mori je u četvrtak je stigla veste da je ona preminula 11. avgusta u svom domu u Tokiju. Uzrok smrti nije naveden.
Mnogi u Japanu pamtiće je po beloj haljini ukrašenoj ružinim laticama, koju je dizajnirala za Masako za potrebe venčanja s tadašnjim prestolonaslednikom, Naruhitom, 1993. Takođe je kreirala kostime za stotine japanskih filmova u 1950-im i ʽ60-im godinama, a kasnije i za pozorišta Noh i Kabuki.
Ukoliko estetiku ostavimo po stranu, Mori je postala izvanredna poslovna žena, što je retkost u Japanu, a 1986. postala je prva žena članica Japanskog udruženja korporativnih rukovodilaca.
Osvrćući se na rane godine svog braka, rekla je da nikada nije bila pozvana van sa suprugovim prijateljima. „Japan je bio zemlja za gospodu”, rekla je, prenosi novinska agencija Kyodo. „Želela sam da budem drugačijaˮ.
Mori je primila službeno priznanje za svoja postignuća od japanske vlade, koja joj je 1988. dodelila Medalju s ljubičastom vrpcom kao priznanje za njen doprinos umetnosti. Godine 2002. dobila je Legiju časti, najprestižnije francusko odlikovanje.
„Bila je pionir mode u Japanu. U vreme kada industrija nije bila uspostavljena, ona je definisala značenje pojma dizajnerke”, rekla je modna kustoškinja i istraživačica Akiko Fukai za Kyodo.
„Biti prva Japanka uvrštena na listu dizajnera visoke mode u Parizu, krovu modnog sveta, znači da je bila prepoznata na globalnoj sceni. Ostavila je veliki trag”.
Mori je iza sebe ostavila dva sina, ćerku, sedmoro unučadi i nekoliko praunučadi, pisalo je još u zvaničnom saopštenju. Njen suprug Ken Mori preminuo je 1996.
Izvor: The Guardian UK
Naslovna fotografija: RINDOFF-BORDE / Bestimage / Profimedia