Ovo je pet najboljih saveta za poboljšanje mentalnog zdravlja, prema rečima stručnjaka
Podkast kojim je Mindbodygreen odao čast Svetskom danu mentalnog zdravlja, 10. oktobra, otkrio nam je pet najboljih saveta za optimalno zdravlje i blagostanje. Kako članovi minbodygreen-a navode, blagostanje predstavlja putovanje i stoga su saveti stručnjaka i razgovori koji se stalno razvijaju u cilju podizanja svesti o važnosti mentalnog zdravlja, poželjni pa čak i neophodni razvoju društva, a naročito mladih. Dakle, ove godine nagrađivani terapeuti, autori bestselera, neurolozi i drugi stručnjaci izdvojili su pet najboljih saveta i smernica o mentalnom zdravlju.
MBD poručuje da su smernice pogodne za sve čitaoce i da je zapravo najvažnije da ljudi znaju da nisu sami na svom putu do blagostanja.
1. Pronađite rituale
Prema nagrađivanom psihologu, Dr Itanu Krosu, strateški rituali su vrlo pogodni za neutralisanje negativnog glasa u vašoj glavi (koji neretko naziva „brbljanje”).
„Ritual je pod vašom kontrolom i daje vam osećaj produktivnosti”, navodi Kros.
„Spremam i organizujem, odlažem stvari, ponekad odem i pospremim dečiju sobu. To mi daje osećaj svrhe i kontrole, što mi nedostaje kada nastupi ‘brbljanje u glavi’”.
Dakle, jasno je da ključ nije u radnji koju ćete obavljati, već u bavljenju nečim što zahteva vašu punu pažnju.
2. Koristite muziku
„Određene melodije mogu pozitivno uticati na vaše mentalno zdravlje”, kaže neurološkinja Kulrit Čaudari, MD.
„Muzika apsolutno može da promeni način na koji vaš mozak radi. Klasična muzika i drevne mantre, recimo, izuzetno su matematičke, što zapravo znači da svaki ritam i harmonija imaju specifičan odnos i pravilo, pa tako i vaš mozak napreduje u tom ritmu”, navodi ona.
Čaudari predlaže numere: Om, Aim i Namaha. Kako kaže, svakodnevno pevanje (ovih pesma) postepeno dovodi do smanjenja anksioznosti.
3. Pazite na svoje držanje
Terapeut i trener pokreta, Aron Aleksander, navodi da je pozicija vašeg tela zapravo vaša ličnost. Aleksander se poziva na studije iz 2017. godine kojima su otkrili da je 86% studenata lakše pristupilo uzbudljivim uspomenama u ispravnom položaju, dok su, sa druge strane, depresivnim uspomenama pristupili u pognutom položaju.
Reč je o terminu koji se zove posturalna povratna informacija, čija suština se ogleda u tome da fizički način na koji pristupamo životu i te kako utiče na to kako se osećamo.
4. Postavite sebi podsetnik „Možeš ti to”
Lisa Bilju, suosnivač Kuest Nutrition-a i autor knjige Radical Confidence, ima svoje trikove pogodne za podizanje samopouzdanja.
Suština njenog trika jeste u tome da sami sebe podsetite da, to što vam stvara tremu i nervozu može biti vaš uspeh. Njen metod podrazumeva podešavanje obaveštenja kojim će vas vaš telefon podsetiti porukom da ćete uspeti. Kada vam u nekom trenutku, neposredno pre događaja, stigne obaveštenje sa motivacionom porukom i podrškom, niotkuda, zasigurno ćete osećati makar malu olakšicu.
5. Idite u potragu za „blagom zahvalnosti”
Da ponekad najbolje tehnike ne traju duže od pet minuta pokazao nam je klinički neuronaučnik i psihijatar, Danijel Amen, svojom tehnikom „potraga za blagom”.
„Svake noći, pre spavanja, izgovaram molitvu. Tada krećem u potragu za ‘blagom’ i tražim sve ono što je toga dana prošlo dobro”, otkriva Danijel.
U suštini, praksa zahvalnosti pokreće um i usmerava ga na pozitivne misli.
Ukoliko ste tražili tehnike kojima ćete ublažiti anksioznost, uticati na „brbljanje”, smanjiti stres ili ipak samo opustiti telo i duh nakon dugog dana, ovo je lista saveta koju su odobrili stručnjaci za vaš dobar početak na putu blagostanja.
Piše: Marija Ćirjak
Izvor: mindbodygreen
Naslovna fotografija: Photo by Emma Simpson on Unsplash
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Danasova škola novinarstva“ koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje.