Šta je crni led i zašto je naročito opasan za vozače?
Ušli smo u decembar, a kako temperature noću padaju ispod nule, sve je veći rizik od pojave leda koji se hvata za asfalt i na kojem je teško kontrolisati automobil. Upravo taj sloj se zove crni led, a reč je o izuzetno opasnoj pojavi jer se vrlo teško primećuje.
Radi se o tankom, zaleđenom sloju na kolovozu, koji se stvara nakon ledenih kiša ili ponovnog zaleđivanja snega na kolovozu pri niskoj temperaturi, piše N1.
Automobili čak i doprinose toj pojavi, jer „tople“ gume otapaju sneg i led na asfaltu, ali se zatim ta voda ponovo brzo zaledi u vrlo tankom, često prozirnom sloju kada nema saobraćaja.
Upravo zbog toga, posebnu pažnju treba obratiti na saobraćajnicama gde nema previše vozila, prvenstveno tokom noći i u ranim jutarnjim satima kada je na putevima manji broj automobila.
Da li postoji rešenje za crni led, odnosno šta treba uraditi kada odjednom izgubite kontrolu nad vozilom i kada više ne postoji nikakvo prianjanje?
Kako piše Auto Klub, vrlo je bitno ostati smiren koliko god je to moguće i izbegavati iznenadne i oštre manevre. Upravljač morate lagano da okrećete i vrlo lagano da dozirate kočnicu dok ne pređete zaleđenu površinu i dok se točkovi ponovo ne nađu u kontaktu sa asfaltom. Savet je i da prebacite u nižu brzinu kako biste usporili automobil bez korišćenja kočnica.
Izvor: N1
Naslovna fotografija: Montypeter / Shutterstock