Jedan ključni simptom pokazuje da li grlobolju treba da lečite antibiotikom: Evo u čemu mnogi greše
Zabluda o upali grla ima mnogo, ali u najčešće greške ubrajamo mišljenje da postoji samo jedna upala grla i forsiranje antibiotika kod svake upale, kao i konzumiranje lekova uopšte, piše jutarnji.hr.
Neprijatno iskustvo peckanja, grrebanja, otežanog gutanja i bola u grlu prosto je neizbežno tokom života, naročito kada dođe hladno doba godine.
Većina nas leči bol i upalu na sličan način – topli čaj sa limunom, med, đumbir, mandarine i neizbežna, domaća pileća supa. Fokusiramo se na jačanje imuniteta i umanjivanje bolova.
Iako se prethodno navedeni saveti naših baka svakako preporučuju i sigurno neće odmoći, mnogi od nas zapravo ne znaju da ne postoji samo jedna upala grla koja se može lečiti univerzalnim načiom, isto tako, mnogi misle da se svaka upala grla može izlečiti antibioticima ili, naprotiv, da uopšte ne zahteva terapiju.
Stoga je razlikovanje vrsta upale grla i više nego važno.
Virusna akutna upala grla
Više od 85 odsto upala grla izazvano je virusima koji se prenose kapljičnim putem, odnosno kijanjem, kašljanjem, razgovorom ili disanjem. Javlja se postepeno, bolovi su najčešće veoma blagi i umereni, a trajanje zavisi od imunološkog statusa obolele osobe.
Simptomi
Ova vrsta upale često je praćena promuklim glasom, kašljem, crvenilom grla i blago uvećanim ali bezbolnim, limfnim čvorovima.
Lečenje
Upala prolazi sama od sebe za četiri do šest dana, a s obzirom na to da je uzročnik virus, ne zahteva uzimanje antibiotika. Međutim, izbegavanje većeg napora i korišćenje lokalnog analgetika sa antiseptikom može ubrzati proces zarastanja.
Važno je obratiti pažnju na period uzimanja analgetika jer se duže vreme konzumiranja ne preporučuje. Ukoliko se simptomi pogoršaju ili ne poboljšaju nakon tri do četiri dana, potrebno je da se obratite lekaru.
Kako da izbegnete virusnu upalu grla?
Infektivna upala grla prenosi se bliskim kontaktom, pa je održavanje dobrih higijenskih navika najbolje zaštita od virusa.
Sprečite upalu poštujući sledeće savete:
– kašljite i kijajte u maramicu ili lakat
– redovno i temeljno perite ruke
– ukoliko vam voda ili sapun nisu u blizini, operite ruke dezinfekcionim sredstvom
– izbegavajte deljenje hrane i pribora sa drugima
– čistite ekrane telefona, daljinski upravljač za TV, tastaturu i drugu tehnologiju koju često koristite
– držite se na distanci od ljudi koji pate od virusne upale grla
Bakterijska akutna upala grla
Bakterije iz roda Streptococcus predstavljaju najčešći uzročnik bakterijske upale grla, zbog čega je ova upala često nazivana i streptokoknom anginom. S obzirom na uzročnik koji je bakterija, lečenje uključuje i antibiotike. Recimo, kod prethodno pomenute angine, uputstva preporučuju antibiotik na bazi penicilina, koji se koristi deset dana.
Sam proces oporavka zavisi od stanja imunološkog sistema zaražene osobe, kao i od životnih navika ili mogućim postojanjem hroničnih bolesti.
Simptomi
Iznenadna pojava visoke telesne temperature jeste jedan od ključnih simptoma. Ukoliko se pojavi jasno je da se radi o bakterijskoj, a ne virusnoj, infekciji grla, što dovodi do činjenice da su antibiotici neophodni. Temperatura može rasti i iznad 39˚C, a dostupna je slabost, bol u mišićima, promuklost u grlu, otežano gutanje, crvenilo ždrela sa gnojnim naslagama i otečeni limfni čvorovi ispod donje vilice i na vratu.
Lečenje
Pored neizbežnih antibiotika, od pomoći su i čajevi, med, meki i topli obroci koji su bogati vitaminima i mineralima.
Uz konzumiranje dobro pogođenog antibiotika, čovek prestaje da bude zarazan nakon tri dana, što je jedan od razloga zašto je lečenje bakterijske upale grla u domenu lekara porodične medicine.
Navodi se i preporuka izbegavanja tvrde, hrskave, kisele hrane, sosova od paradajza, začine poput čilija i alkohola, koji mogu dodatno iziritirati grlo i usporiti proces oporavka.
Namirnice koje ubrzavaju proces oporavka od grlobolje
Medicinski portal Medical News Today i Healthline objavili su spisak namirnica koje bi mogle biti od pomoći u ublažavanju bolova u grlu:
– topla limunada sa medom
– čaj od đumbira i zeleni čaj
– pileća supa
– kuvano povrće: šargarepa, brokoli, kupus, slatki kropir, blitva, krompir
– kuvana piletina
– jaja u svim oblicima