Kako su nastala imena gradova u Vojvodini: Jedan je menjao naziv čak 200 puta
Dobro je poznato da je Novi Sad Srpska Atina, a vreme je da dođemo do korena imena i drugih vojvođanskih gradova. U nastavku pročitajte kako su neki vojvođanski gradovi dobili imena.
Subotica
Ovaj grad najviše puta u istorije Srbije menjao je ime, i od svog nastanka promenio je oko 200 naziva zbog različitih naroda koji su naseljavali ovaj prostor. Postoje dve teorije o nastanku prvog imena. Prema jednoj, prvo ime (danas mađarski naziv) Szabadka, nastao je od prideva szabad, koji u prevodu znači slobodan i sufiksa –ka, koji je ekvivalent srpskom nastavku –ica. Druga teorija, pak kaže da je prvi naziv grada bio Sopotnica (Sopot-mesto gde ima puno vode), što su Mađari izgovarali kao Szabatka. Ime Subotica potiče od samozvanog cara Nenada Crnog koji je 1526. godine na teritoriji Bačke formirao kratkotrajnu srpsku državu, a kao prestonicu proglasio upravo ovaj grad, te je dao na upravljanje vojskovođi Suboti Vrliću. Po njemu je i dobio grad ime, koje se zadržalo do danas, piše luftika.rs.
Apatin
Ovo mesto je jedno od naselja na samoj granici sa Hrvatskom i prvi put se spominje u pisanim dokumentima 1011. godine. Apatin je ime je dobio po opatiji Kaločke biskupije. Važi za jedno od najstarijih naselja na ovim prostorima čija istorija datira još iz praistorijskog perioda kada su ovde živeli i Kelti i Goti.
Vrbas
Smatra se da je Vrbas osnovan 1213. godine, a prema istorijskim spisima ovde je najviše bilo slovenskog stanovništva i to Srba. Zbog čestih poplava i straha od njih, oni su često morali da napuste ovaj kraj, a od 18. veka sele se ka Banatu, dok prostor Vrbasa ostaje naseljen Nemcima, Rusinima i Mađarima. Naziv je potekao od velikog broj vrba, a jedno vreme nosio je i epitet Titov i to do početka devedesetih kada je pridev Titov ukinut.
Zrenjanin
Sigurno već znate da se Zrenjanin nekad zvao Bečkerek, ali da li ste znali da je imao još i ime Petrovgrad, koje je dobio po kralju Petru I Karađorđeviću 1935. godine. Postoji više teorija o tome zašto je nosio naziv Bečkerek. Jedna od njih je da su mu to ime dali Pečenezi, koji su naseljavali krajeve između planine Balkan i Dunava. Druga je da su osnivači bili plemena Beče i Gregor, pa da je po njima dobio ime.
Treća teorija je da je turski putopisac Evlija Čelebija opisao nasejle kao “Beš Telek” (što znači pet dinja, odnosno pet poluostrva između begejskih meandara gde je nastao). Druge teorije podrazumevaju da je dobio ime po Imreu Bečei koji je osnovao obližnji grad Bečej 1311. godine, ili da je naziv slovenskog porekla i potiče od reči Peč (stena) i Kereks, što bi dalo naziv “Kamenita crkva”. Smatra se da je ime Zrenjanin dobio po narodnom heroju Žarku Zrenjaninu Uči koji je nekoliko puta tokom rata hapšen i mučen u ovom gradu.
Vršac
Jedan srpski učitelj sa početka 20. veka izneo je svoju teoriju o tome kako je Vršac dobio ime. Feliks Mileker, kako mu je ime, smatra da su Srbi prilikom naseljavanja ove teritorije u 15. veku, svoje naselje nazvali Podvrhac (Podvršac), jer su se naselili u podnožju brega, odnosno najviše tačke vidljive sa tog mesta.
Temerin
Laurentije de Temerije bio je župnik ovog mesta početkom 14. veka, a po njemu je celo naselje i dobilo ime. Prvi put ime se pominje 1332. godine u papskoj poslanici samom župniku, dok se u prvom sačuvanom dokumentu starom vek više mestu uopšte i ne pominje ime, piše luftika.rs.