Razbijamo mitove: Šta se zaista dogodi kada progutamo žvaku
Da li zaista ostaje u telu sedam godina?
Šta se dešava kada progutamo žvaku? Najrasprostranjeniji mit tvrdi da žvakaća guma ostaje u stomaku sedam godina pre nego što je telo razgradi.
Drugi tvrde da se žvakaća guma kada se proguta pretvara u tvrdu kuglu, što može izazvati probleme sa varenjem. Neki veruju da začepljuje probavni trakt, a neki veruju da se žvakaća guma lepi za zidove želuca i izaziva probleme.
Naravno, ništa od ovoga nije tačno. Šta se zapravo dešava?
Istina je da se žvakaća guma ne raspada u stomaku – ali to ne znači da ostaje tamo.
Želudac ima sposobnost da meša, pomera i pokreće stvari, tako da će na kraju žvaka proći u tanko crevo. Iako tanko crevo sadrži i enzime iz pankreasa i žuči i žučne kese i jetre, koji takođe pomažu u varenju hrane koju jedemo, oni nemaju uticaja na žvakaću gumu – jer je baza gume neprobavljiva.
Žvakaće gume se ne raspadaju, jer pored šećera ili veštačkih zaslađivača, aroma i boja imaju i žvakaću bazu. Podloga za žvaku je krovni naziv za više od 40 različitih sastojaka, koje proizvođači ne žele da navode, govoreći da je poslovna tajna, zašto su neke žvake tako meke, rastezljive… U suštini, to su elastomeri, voskovi. , smole, pa čak i punila, prenosi med.over.net.
Dakle, istina je da se žvakaća guma koju jedemo ne kvari i ne vari, ali razloga za paniku nema.
Ljudi često konzumiraju stvari koje su neprobavljive – na primer, dijetalna vlakna. U stvari, sve što izlučujemo je neprobavljivo.
Žvaka će tako putovati kroz tanko crevo sve do debelog creva i na kraju će se, pomešana sa drugom nesvarljivom hranom koju smo jeli, izlučiti, prenosi metropolitan.si.
Medicinske komplikacije
Ali ipak je tačno da nije mnogo pametno jesti žvake. Ako progutamo nekoliko žvakaćih guma, one mogu početi da se akumuliraju u našem telu. Veće količine mogu izazvati zdravstvene komplikacije, počevši od nelagodnosti, nadimanja i probavne smetnje.