Izjava Entonija Bordejna ponovo se deli Internetom: U njoj se pominje Hag i Milošević
Entoni Bordejn, slavni kuvar, koji je preminuo pre nekoliko godina, ponovo je u centru pažnje. U pitanju je njegova izjava o Henriju Kisindžeru, koji je preminuo u sredu.
Entoni Bordejn je bio sjajan kuvar i odličan pripovedač. Sada je na mrežama opet popularan jedan njegov citat.
“Ulazi Henri kidsindžer u bar. Da li bi vam smetalo da odem tamo i udarim Henrija Kisindžera u lice?” , pitao je Bordejn jednom prilikom goste u jednoj epizodi svog televizijskog programa “Parts Unknown”.
Ove oštre primedbe poznatog kuvara su se ponovo pojavile nakon smrti Henrija Kisindžera i dele se širom interneta. Kisindžer je preminuo u sredu; imao je 100 godina.
Bordejn je putovao u više od 80 zemalja tokom svoje karijere. Proveo je vreme u jugoistočnoj Aziji, uključujući Vijetnam, Kambodžu i Laos, a njegove emisije su duboko istraživale kulturu i geopolitiku koje su definisale prošlost i sadašnjost određenog mesta. U ovim zemljama, osvetlio je tamnu zaostavštinu Vijetnamskog rata.
U Bordenovoj knjizi iz 2001. godine, “A Cook’s Tour: Global Adventures in Extreme Cuisines”, napisao je: “Jednom kada posetite Kambodžu, nikada nećete prestati da želite da prebijete Henrija Kisindžera golim rukama. Nikada više nećete moći da otvorite novine i pročitate o tom izdajničkom, lažljivom, zločinačkom gadu kako prisustvuje nekom svečanom događaju za neki sjajan časopis, a da se ne gušite.
Pogledajte šta je Henri radio u Kambodži – plodovi njegovog genija za državničko umeće – i nikada nećete razumeti zašto mu se do sada nije sudilo u Hagu, pored Miloševića.”
Ovaj isti pasus je na mrežama podelio ponovo 2018. godine, dodajući: “Često zažalim zbog stvari koje sam rekao. Ovo, iz 2001. godine, nije jedan od tih trenutaka.”
Kao savetnik za nacionalnu bezbednost i državni sekretar u administracijama Niksona i Forda, Kisindžer je dominirao međunarodnim odnosima od 1969. do 1977. godine. Uvek je bio kontroverzna ličnost, a njegovi najglasniji kritičari – među kojima je bio i Bodejn – smatrali su ga nemilosrdnim i optuživali za ratne zločine, pre svega zbog proširenja Vijetnamskog rata na Kambodžu i podrške Vašingtona brutalnim desničarskim diktaturama u Čileu i Argentini.