Nejtan Never/Liga pravde – „Dupli Univerzum“: Ujedinjeni protiv pretnje iz budućnosti
Liga pravde je superherojski tim koji, u ovom ili u onom obliku, postoji već više od 60 godina i koju smo videli više puta u filmovima, serijama, animaciji…
Zbog toga joj verovatno ne treba predugačak uvod i predstavljanje, osim da je u pitanju skup najpoznatijih superheroja DC univerzuma.
S druge strane, Nejtan Never je lik italijanske kuće Boneli koji na našim prostorima nije toliko poznat i popularan kao recimo Dilan Dog ili Zagor, a koji je i te kako dugo prisutan.
Radnja njegovog serijala odigrava se u bliskoj, pomalo distopijskoj, budućnosti u kojoj je on član agencije Alfa, jedne od mnogobrojnih korporativnih agencija za borbu protiv zločinaca.
Ova dva serijala nikako se ne bi našla u istoj rečenici da kuće DC i Boneli nisu odlučile da naprave nekoliko epizoda u kojima se sreću njihovi likovi, kao što smo već pisali u tekstu o susretu Zagora i Fleša.
Za razliku od te epizode, ovog puta, nema nekog uvodnog opisa likova, što je pomalo propuštena prilika da o Nejtanu Neveru saznaju više i oni koji za njega nisu do sada čuli.
Epizoda na srpskom jeziku, pod nazivom „Dupli univerzum“, ponovo nam stiže kao jedno veoma lepo izdanje kuće Čarobna knjiga.
Ovaj drugi „krosover“ donosi jednu priču po klasičnim postulatima naučne fantastike, koja uključuje putovanje kroz vreme i bića koja su polu-ljudi a polu-mašine.
Nema negativaca iz oba sveta koji se udružuju, već su glavni pokretač radnje Tehnodroidi, bića poznata iz serijala o Nejtanu Neveru, očigledno inspirisana Borgovima iz „Ratova zvezda“ i delimično Skajnetom iz serijala o Terminatoru.
To čini glavni tok radnje prilično lakim za praćenje i tako je izbegnuto nepotrebno preopterećivanje pojavljivanjem negativaca koji su povezani sa junacima Lige pravde.
Da je svako od njih imao još ponekog arhineprijatelja usred ove borbe, ovaj strip ne bi nikako mogao da stane na oko 120 strana.
To ne znači da oni nemaju šta da rade, naprotiv, svako od osam junka Lige pravde ima svoj uticaj na radnju i o svakom od njih možemo puno toga da zaključimo na osnovu ovog kratkog uzorka.
Likova iz agencije Alfa ima malo manje, ali kako priča odmiče, vidimo da su oni uigran tim i da se lako uklapaju sa novim ljudima.
Zbog toga dolazi do nekih zanimljivih kombinacija, među kojima je simpatičan timski rad Čudesne žene i Legs Viver, koja je inače inspirisana likom Elen Ripli iz serijala „Osmi putnik“.
Vidimo kako Betmen uvek ima plan i kako deluje zastrašujuće i na ljude iz drugog vremena i drugog univerzuma, da Čudesna žena ne preza ni pred čim, ali i da nema ništa bez Supermena.
Likovi Akvamena, Fleša i naročito Zelenog fenjera (Džona Stjuarta) pomalo su skrajnuti zbog obima priče, ali to ne utiče previše na sveukupni doživljaj.
Ukoliko je neko poseban fan Kiborga, moglo bi da mu zasmeta kako je on onesposobljen, ali bi to moglo da se oprosti scenaristima, jer je on dobra osnova za začetak priče.
Da je epizoda rađena samo sa susretom Supermena i Nejtana Nevera, i dalje bi imala isti odličan efekat, jer saznajemo da njih dvojica imaju prilično sličan osećaj za pravdu i zaštitu nevinih.
Bez obzira što Nejtan i njegove kolege svoj posao prvenstveno rade zbog para, za razliku od svojih parnjaka iz Lige, oni i dalje u tome uživaju i spremni su da se žrtvuju za opšte dobro.
Sve te činjenice za ishod imaju jednu vrlo solidnu epizodu koja nas uči timskom radu, prilagođavanju i požrtvovanosti i koja donosi pregršt toplih trenutaka, od kojih se naročito izdvaja poslednja interakcija između Supermena i Nejtana Nevera.
Treba istaći i da humor nije u prvom planu, već ga ima taman koliko treba, što ovu priču čini pogodnom ne samo za najmlađe čitaoce, već i za one prekaljene poznavaoce jednog ili oba ova stripska univerzuma.