Osveta porodici: Švajcarski milijarder i suvlasnik Hermesa svoje bogatstvo ostavlja baštovanu
Francuska kompanija Hermes Paris je prošle godine proslavila 185 godina postojanja, a godinama je sinonim za vrhunski stil i luksuz u proizvodnji torbi, odeće, kožne galanterije, parfimerije, satova, nameštaja…
Ime je dobila po prezimenu njenog osnivača Tijerija Ermesa, koji ju je pokrenuo kao fabriku za proizvodnju kaiševa i sedla za jahanje, a njena tržišna vrednost danas iznosi neverovatnih 220 milijardi dolara.
Među njegovim suvlasnicima je i 80-godišnji Nikolas Puš, za čije ime šira javnost verovatno nikada ne bi čula da taj povučeni, bogati švajcarski državljanin, koji se sprema da napusti ovaj svet, nije povukao potez koji mnogi smatraju – nečuvenim.
Nikolas Puš pripada petoj generaciji Tijerijevih potomaka – milijardera, a Pušovo lično bogatstvo se procenjuje na 10-11 milijardi dolara.
Pored gotovine, akcija i novca deponovanog u privatnoj fondaciji, šarmantni sedokosi gospodin takođe ima raskošne nekretnine širom sveta, uključujući kuću na obali Ženevskog jezera u Švajcarskoj, i imovinu u Španiji i Maroku, koji je, prema pisanju švajcarskog dnevnika Tribune de Geneve, odlučio da ostavi svoj testament svom 51-godišnjem baštovanu.
Njegovo ime se ne pominje u članku, ali se zna da je reč o muškarcu marokanskog porekla, koji je godinama bio desna ruka Puša i odgajao dvoje odrasle dece u braku sa Špankinjom.
Za razliku od svog baštovana, Nikolas Puš se nikada nije ženio, nema biološke potomke, a najveća strast su mu konji i psi kojima je okružen, pa svog baštovana, u čijem društvu provodi dane, smatra svojim najbližim prijateljem i jedinim jedan dostojan njegovog nasledstva.
Da bi izbegao bilo kakvu mogućnost da ospori nasledstvo članovima svoje porodice, namerava da najpre usvoji 51-godišnjeg Marokanca, čime će on i zvanično postati sin kojeg nikada nije imao, a stručnjaci u Hermesu ističu da se Puš na ovaj potez odlučio zbog – osvete.
U trenutku kada je globalna grupacija LVMH zahvaljujući „nemoralnoj“ ponudi 2014. godine stekla značajan udeo u nekadašnjoj porodičnoj kompaniji – ponudili su za akcije mnogo više od procenjene tržišne vrednosti – nastao je veliki raskol između onih koji su ponudu prihvatili. i oni koji nisu.hteli da po svaku cenu sačuvaju Hermes kao porodičnu kompaniju i brend.
Nicolas Puš je tada dao ostavku na rukovodeću poziciju u kompaniji, ali je zadržao svoj udeo u akcijama, čija je vrednost značajno porasla nakon preuzimanja LVMH-a.
„To nije bio jedini razlog, jer su se nesuglasice među članovima porodice oko daljeg pravca razvoja otegle godinama, a Nikolas se posle svega osećao prevarenim i izopštenim“, kažu anonimni izvori. Iako je bez ikakvih pravnih poteškoća mogao da ostavi svom voljenom baštovanu sve što poseduje, što nije uključeno u njegovu privatnu Fondaciju Isokrat, čijim sredstvima upravlja po njegovim ličnim hirovima i željama, Nikolas Puš je odlučio da usvoji kako bi deo njegove imovine mogao i daj mu se.ostavi posle tvoje smrti.
Fondacija je osnovana 2011. godine sa ciljem da zaštiti kredibilitet medijskih izvora u digitalnom dobu, te promoviše javne debate i razvoj nezavisnosti, kritičkog mišljenja i civilnog društva uopšte, zbog čega je i dobila ime po antičkom retoričaru Isokratu, savremeniku Platona i Sokrata.
Nema sumnje da će Nikolas Puš, ako se u međuvremenu ne predomisli, u šta malo ko sumnja, uspeti u svojoj želji. Jer on sam, baš kao i kompanija čije je akcije nasledio, bio je i ostao pedantno posvećen detaljima i ne bi podneo još jedan lični poraz na kraju svog dugog života okruženog luksuzom. Tako će njegova desna ruka, posle Nikolasove smrti, postati najbogatiji baštovan na svetu.