Doktorka Hitne pomoći savetuje šta treba da uradite ako se opečete: Opekotine ne tretirajte domaćim lekovima
Pred Novu godinu dosta vremena provodimo u kuhinji spremajući đakonije i to je tako.
Upravo tokom ovog perioda, često dolazi do opekotina prsta, šake ili ruke zbog žurbe u pripremama hrane, a mnogi ljudi pribegavaju pogrešnim metodama lečenja.
Doktorka Ivana Stefanović iz Hitne pomoći savetuje da je ključno odmah rashladiti opekotinu kako biste smanjili temperaturu.
Gostujući na RTS-u upozorava da ne treba koristiti savete sa interneta, poput stavljanja ulja, šećera, kafe ili žumanca.
Preporučuje se hlađenje mesta opekotine pod hladnom vodom bez upotrebe leda, dok je korisno imati gelove ili masti namenjene lečenju opekotina u kućnoj apoteci.
Visoka temperatura na mestu opekotine može dalje oštetiti tkivo i stvoriti toksične supstance, pa je važno rashladiti mesto. Ukoliko opekotina ne prolazi, preporučuje se poseta lekaru, a bušenje plika se ne preporučuje.
Kako statistike pokazuju najčešće kućne povrede nastaju od ključale vode, kafe, čaja, a ponekad mogu dovesti do ozbiljnih opekotina drugog ili trećeg stepena.
Pregrevanje tkiva na visokim temperaturama može izazvati nepovratno odumiranje, a može doći do ozbiljnih komplikacija poput razaranja eritrocita, zgušnjavanja krvi, povećanja hemoglobina i bubrežne insuficijencije.
U slučaju opekotina, preporučuje se brzo hlađenje oštećenog dela tela vodom iz slavine najmanje 15 minuta, bez bušenja plikova. Nije preporučljivo koristiti domaće lekove poput ulja, putera, mastila ili paste za zube, već staviti sterilnu gazu na opekotinu kao zaštitu od infekcije. Ukoliko su opekotine velike, može se javiti šok, a u tom slučaju treba pozvati Hitnu pomoć. Hemijske opekotine treba ispirati vodom, a zatim ih tretirati odgovarajućim rastvorom, kao što su borne kiseline ili soda-bikarbona, u zavisnosti od prirode supstance koja je izazvala opekotinu.