„Smaragdna nit”: Kad se ukrste Šerlok Holms i kosmički horor
Šerlok Holms je lik o kome se puno zna i koji je doživeo toliko raznih adaptacija da ih ni najveći obožavaoci ne bi mogli pobrojati tek tako.
Ovaj lik pogodan je za iskorišćavanje u raznim fiktivnim okruženjima i situacijama i postao je jedan od arhetipova koji nam padaju na pamet kada se govori o neverovatnoj inteligenciji i intuiciji.
Pre dve decenije, na engleskom jeziku pojavila se zbirka pripovedaka pod nazivom „Senke nad Ulicom Bejker“ sa jednom vrlo zanimljivom premisom.
Naime, u njoj se nalazi 18 pripovedaka koje spajaju lik Šerloka Holmsa i okruženje u kome obitava Ktulu, kosmički horor entitet koji je osmislio Hauard Filips Lavkraft.
Jednu od njih, pod nazivom „Smaragdna nit“, napisao je Nil Gejmen, čuveni autor brojnih dela fantastike i poznatih stripova.
Ta priča je parafraza dela Crvena nit, u kome je Artur Konan Dojl prvi put predstavio likove Šerloka Holmsa i doktora Votsona, kasnije nerazdvojnog dvojca.
Ona je dobila nagradu Hugo i kasnije doživela svoju stripsku adaptaciju, koju sad imamo prilike da čitamo i na srpskom zahvaljujući mladoj izdavačkoj kući pod imenom ŽIR Izdavaštvo.
Treba napomenuti da je u pitanju adaptacija koja verno prati formu pripovetke, te ima manje od sto strana, ali su tu i fenomenalne skice likova kao dodatak na kraju izdanja.
Odmah se uranja u priču bez ikakvog objašnjavanja i predgovora, tu su jedino očekivanja i pretpostavke onih koji su već čitali Šerloka Holmsa i priče o Ktuluu.
Gejmen baš i računa na to da imate neko predznanje, kako bi vas uljuljkao u pretpostavkama šta će se do kraja priče desiti i iz čije perspektive je uopšte i pratite.
U priču nas uvodi neimenovani ratni veteran koji je preživeo brojne horore i koji dolazi da bude cimer takođe neimenovanom oštrookom gospodinu brzog zaključivanja koji živi u Ulici Bejker.
Oni dobijaju zadatak da reše ubistvo osobe na visokom položaju u okviru strogo poverljive istrage, a već u identitetu žrtve krije se prvi obrt i povezanost sa Lavkraftovom mitologijom.
„Smaragdna nit” nije ono što očekujete
Bez previše otkrivanja detalja, do kakvog-takvog razrešenja će i doći, ali finalni obrt na samom kraju je ono zbog čega i vredi da uzmete ovo delo u ruke i pažljivo ga čitate.
Ono je u potpunosti omaž obojici autora čiji likovi su ga i inspirisali, a pritom, između poglavlja postoje reference na brojne druge likove iz fantastične i horor književnosti u vidu simpatičnih crteža.
Crtež je efektan i kolor je taman toliko jakih boja da dočara sumorno okruženje, a opet naglasi pojedine elemente važne za priču i nagoveštavanje iznenađujućeg raspleta.
Iako će vas kraj stripa „Smaragdna nit” naterati da poželite još, ovo je jedan pravi mali slatkiš dovoljno jak da vas zasiti i natera vas da mu se povremeno vratite.
Ovo je prvi strip koji je izdao ŽIR (Žestoka Izdavačka Radionica) i nadamo se da će ih biti još, a u međuvremenu treba pohvaliti njihovo izdanje čuvene „Planete majmuna“, kao i romana „Ludi kopljanici“ i „Boja izvan svemira“ u vrlo neobičnom formatu veličine audio kasete.