Lavanda: Kako da je zasadite, može i na terasi, i da godinama cveta
Grmovi lavande, sa svojim umirujućim mirisom i nežnim cvetovima, divan su dodatak svakoj bašti. Bez obzira da li ste iskusan baštovan ili početnik, ovaj sveobuhvatni vodič će vas provesti kroz osnovne korake kako biste osigurali da vaša lavanda cveta kao nikada ranije. Ako volite lavandu, možete da je zasadite i na terasi, samo su vam potrebne veće saksije.
Izbor prave sorte
Za početak, ključno je odabrati pravu sortu lavande za vašu klimu i svrhu. Engleska lavanda (Lavandula angustifolia) je popularan izbor zbog svog slatkog mirisa i pogodnosti za kulinarsku upotrebu, dok se francuska lavanda (Lavandula stoechas) može pohvaliti upadljivim cvetovima i jedinstvenim cvetovima. Španska lavanda (Lavandula dentata) je cenjena zbog svojih aromatičnih listova, piše Jutarnji list.
Izbor idealne lokacije
Lavanda uspeva na punom suncu, pa izaberite mesto koje ima najmanje 6 do 8 sati direktne sunčeve svetlosti dnevno. Dobro drenirano zemljište je takođe neophodno za sprečavanje truljenja korena. Razmislite o sadnji lavande u podignutim gredicama ili saksijama ako vaše tlo nije dobro drenirano.
Sadnja i priprema zemljišta
Lavanda voli blago alkalno, dobro drenirano zemljište sa pH između 6,5 i 7,5. Ako je vaše tlo previše kiselo, razmislite o dodavanju kreča da biste podesili pH. Sadite je tokom proleća ili jeseni kada je vreme blago. Razmaknite grmlje jedan od drugog oko metar da biste obezbedili pravilnu cirkulaciju vazduha. Pomešajte organsku materiju kao što je kompost ili dobro truli stajnjak u zemlju pre sadnje da biste poboljšali drenažu i obezbedili esencijalne hranljive materije.
Tehnike zalivanja
Grmovi lavande su otporni na sušu, pa je važno da ne preterate sa zalivanjem. Sledite ove smernice za zalivanje:
Period korenja: redovno zalivajte tek zasađenu biljku prvih nekoliko nedelja kako biste joj pomogli da uspostavi svoj korenov sistem.
Odrasle biljke: Zalivajte ih duboko, ali retko. Ciljajte da zalivate oko osnove biljke, a ne iznad cvetova kako biste sprečili probleme vezane za vlagu.
Obrezivanje
Redovno obrezivanje i uklanjanje ne samo da pomaže da vaš grm lavande bude u formi, već i podstiče zdrav rast i produženo cvetanje. Obrezujte grm u proleće ili nakon cvetanja. Orežite otprilike jednu trećinu biljke da sprečite da postane previše drvenasta i podstakne novi rast. Takođe, odmah uklonite osušeno cveće da biste preusmerili energiju biljke u proizvodnju novih cvetova.
Đubrenje
Drveće lavande ima relativno niske potrebe za hranljivim materijama. Previše azota može dovesti do prekomernog rasta listova na račun cveća. U proleće primenite izbalansirano đubrivo sa sporim oslobađanjem i izbegavajte prekomerno đubrenje.
Štetočine i bolesti
Lavanda je uglavnom izdržljiva, ali je mogu napasti nekoliko štetočina i bolesti.
Štetočine: Pazite na lisne uši, paukove grinje i bele mušice. Koristite insekticidni sapun ili neem ulje za kontrolu infestacije.
Bolesti: Može doći do truleži korena ako zemljište nema dobru drenažu. Osigurajte odgovarajuću drenažu i izbegavajte preterano zalivanje cveća da biste sprečili gljivične probleme.