Gledao sam seriju “We are Lady Parts” o najboljem imaginarnom pank bendu na svetu
Serija “We are Lady Parts” je završila svoju drugu sezonu i preporučujemo vam je.
Stalni su komentari i pritužbe na sadržaj novih serija, kao i na šarenilo rasa i seksualnosti u njima. Protivnicima ovog sadržaja mahom smeta jer se sve to “veštački gura u prvi plan”. Sa druge strane, pripadnici pomenutog šarenila iz stvarnog života traže uvek više takvih priča. Realnost je uvek negde u sredini, ili možda bolje reći, da ništa od toga nema smisla ako sama priča koja se obrađuje nije dobra.
Jedna serija koja bi smetala ovim zabrinutima je britanska komedija “We are Lady Parts” autorke Nide Mnazur koja je upravo završila drugu sezonu svog emitovanja. U seriji pratimo ženski muslimanski pank bend “Lady Parts” koji se probija od garaža i undergrounda Londona do nešto većih bina. Pritom, kako su one žene i ponosne muslimanke, pokušavaju da ne odstupe od svojih moralnih i ljudskih načela. Znam, ne zvuči kao simpatična komedija kad se ovako napiše, ali ova serija to svakako jeste.
Serija je pravljena po principu da je svaki lik dovoljno različit, da takve kakve su čine kompaktnu grupu ali i presek čitavih supkultura koje predstavljaju. Neke su glasne riot girl, neke stidljive devojke iz susedstva, neke su pokrivene hidžabom neke ne, neke sa turbanom ili bez, ali najbitnije je da se trude da budu viđene i da se njihov glas čuje. A glas je drugačiji nego u nekim drugim angažovanijim serijama. Situacije u seriji, a zatim i pesme koje pevaju i koje prate radnju su realnije, svakodnevne, tako da može da ih razume i prepozna i hipster uz Njujorka, budista iz Japana ili pravoslavac padavičar iz Beograda. Ljubavne zavrzlame, nepripadanja u masi neistomišljenika, ili Hari Poter reference nemaju pol, rasu i veru i otud bend Lady Parts bi se slušao i mimo ove serije.
Usotalom možete i da poslušate njihove pesme i mimo serije pa da presudite.
U drugoj sezoni naše junakinje su postale kultni heroji undergorunda u kojima su se mnoge klinke prepoznale, što će bendu biti čudno jer nisu sebe do tog trenutka videle kao glas generacije. Sa druge strane, želja za napretkom dovešće ih do situacije u kojoj će morati da komercijalizuju svoju umetnost, prave kompromise sa izdavačkim kućama i menadžerima koji žele da ih gurnu u određenu fioku i koji ih potpisuju samo da bi posle mogli na sva vrata da se hvale svojom veličinom i širinom kataloga.
“We are Lady Parts” uspeva na pitak, lagan i duhovit način da predstavi jednu grupaciju kojoj se retko daje širina na filmu i serijama na kojima su mahom umotane u marame stereotipa. Njih četiri u bendu i menadžerka su poster devojke za jednu novu, urbanu pank rok snagu koju do sad nismo imali prilike da vidimo, i za koju ne bismo imali ništa protiv da gledamo još i još. Velika je bila pauza između prve dve sezone, ne bih voleo da se isto ponovi između druge i treće.
Na kraju, ako vam posle svega smeta “We are Lady Parts”, i smatrate da je previše “woke” za vaš ukus, obratite se nekom stručnom, i vidite da vam neko pogleda to. Možda vam posle bude lakše.