On je otac 1000 dece zbog kog pola planete strahuje od incesta: Ima potomke čak i u Srbiji, a priča postaje još jezivija
Sve je počelo pre 17 godina u Holandiji, kada je nekoliko žena spletom okolnosti otkrilo da je otac njihovih beba isti donator sperme, zgodni Džonatan sa anđeoskom loknastom kosom. Sve nadalje postajalo je sve uvrnutije, a čitavu priču objedinio je Netflix-ov dokumentarac “Čovek sa 1000 dece” (The man with 1000 kids).
Netflixovi dokumentarci su jedna od najgledanijih kategorija na ovoj velikoj streaming platformi. Šokantnim naslovima pridružio se i “The man with 1000 kids” (Čovek sa 1000 dece) koji je gotovo istog trena zaseo na sam vrh trendinga.
“Čovek s 1000 dece” otkriva priču o Holanđaninu po imenu Džonatan Džejkob Mejer, koji je optužen za serijsku donaciju sperme u velikom broju klinika i putem brojnih privatnih donacija širom sveta.
U trodelnom dokumentarcu iznesene su priče brojnih porodica koje su dobile decu zahvaljujući Mejerovim donacijama, međutim nisu znali da se brojka dece koja su rođena na ovaj način penje do 600 pa čak i više. Aktivistkinja koja se bavi donatorskim prevarama ovog tipa, Iv Vajli objasnila je koliko bi zapravo dece mogao imati Meijer: ”Dakle, Džonatan je odlazio jednom mesečno u Kopenhagen u Cryos International banku sperme na četiri dana tokom četiri godine. To je otprilike 200 donacija, a možete dobiti oko 15 uzoraka sperme po ejakulaciji. Ako svaki uzorak čini bebu, to bi moglo biti 3000 potencijalne dece. To je samo jedna banka sperme, a znamo da je bio u najmanje 11 banaka sperme.”
Posledice ovakvog ponašanja su alarmantne za apsolutno sve članove ovih porodica pa čak i Džonatanove porodice koje planiraju da zasnuju svoju porodicu. Klinički embriolog dr Maks Kurfs objasnio je da ograničenje donacija sperme postoje kako bi se deca koja nastanu zaštitila od rizika krvnog srodstva ili nesvesnog incesta. Međutim, Vajli tvrdi da ne postoje međunarodna ograničenja, što znači da internacionalne banke sperme samo mogu da pošalju uzorke u neku drugu zemlju.
Da li Džonatan zaista ima 1000 dece?
Porodice koje tvrde da ih je Mejer prevario i koje su istupile u dokumentarcu, uključuju Suzan i Natali iz Holandije koje su mislile da su jedne od svega nekoliko parova kojima je on pomogao da postanu roditelji; Džojs i Džon, holandski par koji nije mogao da zatrudni zbog nepovratne vazektomije koju je Džon imao tokom prvog braka — Mejer im je pomogao da dobiju dvoje dece; i Laura i Kejt, par iz Sidneja u Australiji koji je saznao za akcije svog donatora u Facebook grupi.
Džonatan, koji je svakom paru rekao da planira da donira ukupno pet porodica, mogao bi biti odgovoran za preko 1000 potomaka u svojoj rodnoj Holandiji, ali i SAD-u, Australiji, Meksiku, Nemačkoj, Brazilu, Argentini, Keniji, Ukrajini, pa čak i Srbiji.
Zgodni Viking anđeoske kose
Ono što su svi članovi porodice napomenuli u vezi saradnje sa Džonatanom, jeste činjenica da ih je odmah privukao njegov profil zbog veoma atraktivnog izgleda, prelepih zuba, zlatne anđeoske kose… Zatim muzičkih afiniteta, vikinških predaka, ali i Youtube kanala koji je i dalje aktivan i na kojem Džonatan neprestano objavljuje video blogove na razne teme koje snima širom planete.
Kako su ove žene zaključile, Džonatan te svoje video blogove smatra za životne lekcije upućene njegovoj mnogobrojnoj deci širom planete, budući da oni svi znaju da je on njihov biološki otac što je uznemirujuće na više nivoa.
Tužba za Netflix
Mejer je pre nekoliko dana na svom YouTube kanalu objavio svoju reakciju na dokumentarac te izneo pretnju Netflixu u obliku potencijalne tužbe koja bi mogla da uslediti zbog jedne od tvrdnji u dokumentarcu. Osim što je tajio informaciju o serijskim donacijama, Džonatan je navodno mešao spermu drugih donora sa svojom, i na taj način su igrali takozvani “rulet sperme”.
Serijski donatori poput njega često sebe vide kao izvršitelje krajnje altruističkog čina, no na stranu to što je svojevremeno doneo sreću u brojne porodice, postoje ozbiljni rizici koje predstavlja toliko mnogo dece koja dele iste gene. Stvari koje je Džonatan izrekao tokom suđenja, istina o ‘superdonatorima’ i šokatna priznanja nekih od njih koji su ih odlučili da podele s javnošću nakon što je ceo slučaj krenuo da privlači sve više pažnje, šokirali su celu planetu.