Kanabis podmlađuje mozak miševa: Novo istraživanje koje može da dovede do pronalaska leka
Tetrahidrokanabinol (THC), glavni aktivni sastojak kanabisa, pokazao je sposobnost da obrne uobičajene znakove starenja mozga kod miševa rezultati su najbovijeg otkrića koje bi moglo da pomogne u pronalaženju načina da naši mozgovi ostanu zdraviji i oštriji tokom starenja.
Nova studija se nadovezuje na ranije poznate informacije o endokanabinoidnom sistemu i receptoru kanabinoida tipa 1 (CB1) u mozgu, i njihovim vezama sa postepenim kognitivnim opadanjem koje dolazi sa godinama, piše Science Alert.
Štaviše, tim iz Nemačke i Izraela je posmatra direktno kako se efekti podmlađivanja dešavaju: kroz signalni put koji uključuje mTOR protein, koji je povezan sa zdravom regulacijom metabolizma ćelija, i odatle na metabolom (ukupna kompozicija malih molekula u telu).
„Sada smo pokazali da tretman sa THC-om ima tkivno zavistan i dvostruki efekat na mTOR signalizaciju i metabolom,“ kaže molekularni biolog Andras Bilkei-Gorzo sa Univerziteta u Bonu u Nemačkoj.
Neki od istraživača su ranije otkrili da niske doze kanabisa mogu poboljšati pamćenje i sposobnosti učenja kod starijih miševa, sugerišući da bi mogla postojati veza između THC-a i kognicije koja vredi istraživanja.
U ovoj studiji korišćene su dve grupe miševa: mladi miševi stari oko četiri meseca i starija grupa stara oko 18 meseci.
Neki miševi u svakoj starosnoj grupi primali su dnevnu nisku dozu THC-a tokom 28 dana, a efekti su upoređeni sa kontrolnim grupama istog uzrasta.
Miševi tretirani THC-om su pokazali povećanu aktivnost mTOR u mozgu i proizvodnju većeg broja proteina neophodnih za formiranje novih sinapsi između neurona – što pomaže u gotovo svakom aspektu funkcije mozga. Štaviše, aktivnost mTOR u masnom tkivu je opala na isti način kao što to čini kod dijete sa kontrolisanim kalorijama: drugim rečima, telo počinje da smanjuje neke od svojih proizvodnih procesa na načine koji su prethodno pokazali da usporavaju biološko starenje.
„Zaključili smo da dugotrajni tretman THC-om prvo ima efekat poboljšanja kognicije povećanjem energije i proizvodnje sinaptičkih proteina u mozgu, a zatim i antistarenje efekat, odnosno podmlađivanje, smanjenjem aktivnosti mTOR i metaboličkih procesa u periferiji,“ kaže Bilkei-Gorzo.
Ovo su potencijalno veoma zanimljiva otkrića za zaštitu zdravlja mozga u starosti. Znamo iz prethodnih studija da THC može igrati ulogu u odlaganju početka demencije, a droga očigledno utiče na mozak na prilično fundamentalne načine.
Sve ovo još treba da se posmatra kod ljudi, i važno je zapamtiti da je kanabis povezan sa oštećenjem mozga kao i sa njegovim poboljšanjem. Ako se ovi mehanizmi mogu iskoristiti na zdrav način, postoji nada za značajna poboljšanja u zdravlju mozga.
„Naša studija sugeriše da dvostruki efekat na aktivnost mTOR i metabolom može biti osnova za efikasan lek protiv starenja i poboljšanje kognicije,“ kaže Bilkei-Gorzo.
Istraživanje je objavljeno u časopisu ACS Pharmacology & Translational Science.