Da li je kuvanje sa aluminijumskom folijom sigurno? Stručnjaci kažu da jeste, osim kada je u pitanju ovaj tip hrane
Aluminijumska folija je idealan saveznik u kuhinji.
Često je koristimo za pripremu doručka, ručka i večere, ali postoje neki rizici u vezi sa njenom upotrebom, prema stručnjacima za bezbednost hrane.
Iako je aluminijumska folija koja se često koristi uglavnom sigurna za upotrebu na temperaturama do 200 stepeni, stručnjaci upozoravaju da viša temperatura može izazvati probleme.
„Visoke temperature, posebno sa kiselim namirnicama kao što su paradajz, citrusi ili sirće, mogu uzrokovati da aluminijum pređe u hranu“, rekao je Darin Detviler, predsednik Programa za bezbednost hrane pri Nacionalnoj asocijaciji za zaštitu životne sredine, za HuffPost.
U većini slučajeva to su male doze, ali kada se aluminijumska folija konzumira u velikim količinama tokom vremena, mogu se pojaviti potencijalni zdravstveni problemi, kao što su neurodegenerativne bolesti.
„Da biste smanjili bilo kakav prenos, izbegavajte kuvanje ili čuvanje kiselih ili slanih namirnica u foliji tokom dužeg vremena, jer to može izazvati metalni ukus i ostavljanje udubljenja na foliji“, objasnila je Džesika Gejvin, sertifikovani naučnik za hranu i kulinarski stručnjak, za pomenuti medij.
U suštini, dok hrana nije previše slana ili kisela, stručnjaci potvrđuju da je upotreba folije sigurna.
„Kada pečete kolačiće na plehu obloženom aluminijumskom folijom, vrlo mali deo aluminijuma prelazi u hranu jer je hrana suva i ne ostaje u kontaktu sa folijom dugo. Takođe je idealna za zadatke koji zahtevaju visoke temperature, kao što su pečenje povrća i mesa ili priprema slanine“, sugeriše Gejvin.
Čak i uz napore da izbegnete unos aluminijumske folije, to je teže nego što mislite — jer je mnogi konzumiraju a da toga nisu ni svesni.
Međutim, aluminijum obično brzo napušta vaš organizam putem mokrenja i pražnjenja creva.
„Rizik od kuvanja sa aluminijumskom folijom je nizak, sa samo oko 4% našeg unosa aluminijuma koji dolazi od stvari kao što su pribor za jelo, rešetke za roštilj ili folija“, dodaje Gejvin.
Aluminijum se takođe može naći u kozmetici, lekovima, antiperspirantima i vodi za piće.