Ovaj proizvod iz Jugoslavije je postao hit na internetu: Star je preko 4 decenije, i svi su u čudu jer i dalje radi
Neretko se desi da neki proizvod iz Jugoslavije postane tema razgovora ostatka sveta, ali ono što je fasciniralo mnoge ovog puta je predmet koji i dalje rade.
U centru pažnje interneta su se našli dva fena za kosu, proizvedeni pre više od 4 decenije, na različitim stranama Jugoslavije, a zajedničko im je da oba rade.
Na mreži Reddit, jedan korisnik je došao do primerka fena proizvedenog u Donjem Milanovcu, i ono što ga je začudilo da iako deluje kao da je napravljen pre pola veka, i dalje radi.
Fen za kosu, proizvod iz Jugoslavije koji i dalje radi:
Celu konverzaciju možete pronaći ovde.
Ovaj Fen je proizveden u ,,Fabrici Elektro Proizvodaˮ Donji Milanovac, osnovanoj 1976. godine. Fabrika je krenula sa radom i proizvodnjom prigušnica i malih elektromotora, potom se asortiman širio. Počelo se sa 120 radnika, potom se broj povećavao. Pred kraj, 2003. bilo je 270 zaposlenih, a tokom privatizacije 2008. godine 178. Naravno, ranije je bilo više.
Fabrika je bila poznata i kao FEP, a sam termin je bio poznat i sa televizijskih reklama. Skretao je pažnju simpatičnom krilaticom ,,FEP štedi Vaš džepˮ. Za njenu istinost nije potrebno osvrnuti se na cenu proizvoda, već na dugotrajnost. I danas se u internet oglasima od Zagreba do Skoplja mogu pronaći FEP-ovi uređaji, još uvek funkcionalni, iako su napravljeni uglavnom pre 30 i više godina.
Sa druge strane, jedna drugi proizvod koji se koristi za sušenje kose a proizveden je u Jugoslaviji je postao viralan.
@alma.k17 Najstariji fen na tik toku ? #fypシ #viral #balkan #jugoslavija #retro #historia ♬ Sa druge strane jastuka – Bajaga & Instruktori
Ovaj fen za kosu je proizveden u doba Jugoslavije, ali i danas funkcioniše, što nije iznenađujuće s obzirom na kvalitet izrade.
Ovaj fen dolazi iz nekadašnje banjalučke fabrike Rudi Čajavec, koja je bila jedna od najznačajnijih fabrika u regionu. Fabrika je bila velika, sa površinom od 84.000 kvadratnih metara, i zapošljavala je više od 10.000 ljudi. Proizvodni pogoni nisu bili samo u Banjaluci, već i u drugim gradovima poput Foče, Laktaša, Čelinca, Šipova i Ljubije.
Tokom 1960-ih, fabrika je ostvarivala značajne godišnje prihode, proizvodeći širok spektar proizvoda kao što su televizori, audio pojačala, oprema za automobile, tranzistorski radio i mnogi drugi. Danas su ovi prostori pretvoreni u butike i prodavnice, dok je nekadašnja menza sada mesto za proslave.