„Mač Kaigena”: Težina dužnosti i užas predodređenosti
Kada govorimo o voljenim romanima iz žanra fantastike i fantazije, obično su u pitanju serijali koji govore o dugom periodu vremena i bogatim izmaštanim svetovima.
S vremena na vreme, pojave se i neki romani koji su nezavisni od drugih i celoviti, odnosno čiji autori u okviru jedne knjige ispričaju sve ono što su hteli.
„Mač Kaigena” je delo kinesko-američke autorke M. L. Vang, inače poznate po romanima za mlađu publiku, koje je nedavno izašlo na srpskom jeziku u izdanju Čarobne knjige.
Za razliku od njenih drugih dela, ova knjiga je samostalna i nema nastavke, uprkos tome što je epilog romana pisan kao da bi nastavka moglo biti.
I pre izlaska knjige, oni malo upućeniji u svet fantastike bili su vrlo uzbuđeni što ćemo dobiti srpsko izdanje, a to nije bez razloga, jer je u pitanju roman koji na popularnom sajtu Goodreads ima ocenu od skoro 4,5 od 5.
Priča je smeštena u izmaštani svet u kome postoje teoniti, ljudi koji kontrolišu elemente, a konkretno na poluostrvo Kaigen, koje služi kao poslednja linija odbrane od invazije.
„Mač Kaigena” je odlično ocenjen roman
Ulazimo u svet koji se nalazi u miru, ali u kome se svi odmalena pripremaju za rat i obračune, u kome je čast i porodična dužnost ono najvažnije.
Okruženje je osmišljeno tako da je ovo svet u kome postoji i tehnologija, ali samo mesto radnje je ipak izolovanije, pogodno za manipulisanje zvaničnim vladinim kanalima i nezavisno od ostatka carstva.
Tako dobijamo jedan fini kontrast između tradicije i modernog, sa fokusom koji ipak ostaje na manuelnom, bilo da je u pitanju proizvodnja ili rukovanje oružjem, pre svega mačevima.
Ovaj svet otkrivamo očima 14-godišnjeg Mamorua, člana čuvene porodice mačevalaca, koja je visoko rangirana u skoro pa klasičnom klasnom sistemu ovog sveta.
Vidimo kombinaciju modernog i epskog
Sve što poznaje uzburka se kada mu se u školi pridruži dečak iz drugog kraja carstva, koji osporava skoro sve u šta on veruje i koji ima potpuno drugačiji pogled na svet.
Paralelno sa tim, pratimo njegovu majku koja ispunjava svoje roditeljske dužnosti, brinući se o kući i njegovoj trojici braće, dok joj se tajna prošlost polako javlja u jeku neposredne opasnosti.
Naime, u ovom svetu sve je podređeno ustrojstvu po kome su muškarci ratnici ili radnici u proizvodnji ili učitelji, često i više stvari odjednom, a žene služe da rađaju decu i obavljaju svakodnevne aktivnosti.
Uprkos tome što je drugi deo carstva napredniji tehnološki, ovde vladaju stari postulati i to je ono što shvatamo već napočetku i što određuje sudbinu brojnih likova.
A sve se menja kad stigne najezda osvajača i kada usledi jedna od najkrvavijih bitaka koju sam čitao, koja će nekim čitaocima možda biti i previše zbog pojedinih detalja i svojih posledica.
Zbog toga i jeste roman za odrasle i nikako se ne preporučuje baš mladim čitaocima, a zbog toga i jeste nešto što je privuklo pažnju čitaoca različitih preferenci.
Jedna kontroverzna činjenica jeste to što se velika bitka odigrava nasred romana, a ne na kraju kako je većina nas navikla, a nakon toga sledi period primirja i suočavanja sa posledicama, ujedno postavljanje novog ustrojstva.
To ne smeta sveukupnom doživljaju ukoliko se prepustite brojnim sitnim detaljima koji su sjajno prikazani, kao i dijalozima koji su uvek efektni i potentni.
Dinamika radnje u knjizi „Mač Kaigena” je neuobičajena
Oni služe da izgrade likove tako da ih potpunosti razumemo i da osetimo svako opterećenje koje im je nametnuto, svaku obavezu koja je neizbežna i svako pokoravanje koje nas boli kao da smo mi na njihovom mestu.
Samo preporučujem da budete strpljivi u prvih stotinak strana, jer onaj glavni deo dolazi nakon toga, ali se u nešto više od šest stotina stranica i te kako desi puno toga značajnog.
Ta dinamika pripovedanja je pomalo isprekidana flešbekovima, ali nema puno likova iz čije perspektive pratimo priču, tako da nije teško ispratiti ono što se dešava.
Ono što treba pomenuti je da je autorka M. L. Vang i neko ko se bori borilačkim veštinama, zbog čega je sve u vezi sa njima odlično, a da je „Mač Kaigena” pisala na osnovu istorijskog događaja Nankinškog masakra.
Zato ovo nije lako štivo i možda vam neće prijati pre spavanja, ali ako mu date šansu, može biti jedna od boljih fantazijskih knjiga koju ste pročitali.
Naročito kada dođete do završetka, koji fino zaokružuje pojedine porodične odnose.