„Magluška“: Veštica koja obećava
Male devojčice imaju razne sklonosti i aspiracije, ali retko koja bi htela da postane veštica, osim ako nije u pitanju mala Magluška.
Ova prgava i svojeglava devojčica naslovna je junakinja strip serijala koji je osmislio par Žerom Pelisje i Karin Ender, a koji je na srpskom objavila mlada izdavačka kuća Aleja izdavaštvo.
„Magluška“ je nastala kao projekat koji je naslovni dvojac zamislio u trenutku selidbe iz Pariza u jedno manje, bajkovito francusko mesto jer im je bilo dosta huke i buke.
Kao inspiraciju uzeli su brojne lokalne legende i predanja, deliće bretanjske mitologije a ostatak prepustili mašti i stvorili nešto čarobno.
Dosadašnja tri toma: „Buđenje zmaja“, „Šuma izgubljenih duša“ i „Izvor tajni“ – donose prvu zaokruženu priču o devojčici koja bi više od svega želela da postane veštica.
Saznajemo da Magluška živi u mestu koje je imalo svoju vešticu, pod imenom Naja, za koju se veruje da je mrtva, a za koju ona misli da je samo pobegla i sakrila se od svih.
Više od svega želi da pođe njenim stopama, da baca čini i bude zaštitnica svog mesta, ali i da je pronađe i priupita nekoliko stvari o samoj prirodi magije.
Nju je otac pronašao kad je bila vrlo mala, tako da u osnovi priče stoji postulat o napuštenom, odnosno detetu nepoznatog porekla koje želi da ode dalje od svog rodnog mesta i postane „nešto više“.
Ovu priču pripoveda nam simpatično prasence Hubert, koji postaje jedan od dva Magluškina nerazvojna druga, uz nespretnog ali iskrenog dečaka Huga.
Takođe, Hubert igrom slučaja postaje presudan faktor u brojnim trenucima, jer je ipak on taj kome najbolje ide pravljenje napitka, čega su Magluška i Hugo potpuno nesvesni.
Sve ono što traži zauzvrat je poneki kroasan sa čokoladom i prilika da učestvuje u avanturama koje će dovesti do zmaja, jetija, aveti i drugih zanimljivih bića.
Crtež je apsolutno fantastičan i magičan, baš u skladu sa pričom koja je pogodna i za mlađe čitaoce, iako povremeno nastrada poneki zeka, ali ne krivicom naših junaka.
Sa druge strane, humor izbija iz svake pore i osvojiće vas koliko god godina da imate, baš kao i tvrdoglavnost glavne heroine koja ne preza ni pred čim.
Bilo da se sreću sa opasnim vilama ili pak vrlo finim jetijem, avanturistički trojac uspe da se izvuče, u skladu sa tonom cele priče i načinom na koji je ona predstavljena.
A predstavljena je tako da će se kao dete pred svojom prvom avanturom osetiti svako ko je zadržao makar iskricu te iskrenosti i želje za otkrivanjem nečeg novog.
To, međutim, ne znači da tu nema preokreta i podzapleta koji obogaćuju doživljaj dok se razvija klupko fantastičnih situacija.
Ove tri epizode su sjajan uvod u strip za nekog mlađeg i dobar način da se zavoli čitanje, naročito u kontekstu porodičnog druženja i zato predstavljaju bitan doprinos domaćem izdavaštvu.
One donekle zaokružuju početnu priču u jednu celinu koju bi trebalo uskoro da vidimo i u francuskom animiranom filmu, ali verujem da će svi željno iščekivati i nove stripske avanture, kojih prosto mora da bude.
Jer, kako bi rekla sama Magluška, verovatno je sigurno tako.