Kako skuvati savršen pirinač svaki put?
Savršeno kuvani pirinač je pahuljast, ukusan, ali se i dalje mora “osetiti pod zubom”, a kad je reč o pirinču, formula slasnog jela je i u kremoznosti, kao i finom ukusu koji daje kuvanje u bujonu, piše Punkufer.
Kako biste skuvali savršena jela od pirinča poslužite se sledećim kulinarskim trikovima.
Prati ili ne prati pirinač?
Kulinarski znalci tvrde da se pirinač ne sme prati kada planirate da ga kuvate, ali i spremite jela poput paelje ili sutlijaša, jer ćete isprati skrob koji daje kremoznost jelu. Pirinač je preporučljivo oprati kada ga kupujete bez ambalaže ili primetite da je naročito beo.
U proizvodnji se zrna nekad mešaju s mlevenim pirinčanim brašnom, glukozom ili sličnim dodacima kako bi proizvod bio što belji. Imajte na umu da je dovoljno pirinač oprati jednom ili dvaput pre kuvanja.
Koliko vode?
Većina jela od pirinča će biti ukusnija, ako ih ne kuvate u puno vode, a samim tim niti cedite nakon kuvanja. Da biste izbegli višak tečnosti na 1 šolju pirinča izmerite 1,5-2 šolje vode. Nakon što prokuva, smanjite vatru na najslabiju i poklopite kako bi se ravnomerno skuvao pirinač.
Po potrebi promešajte, ali tek kada je već skoro gotov. Dva minuta pre nego što je gotov pirinač možete isključiti vatru i kratko ga ostaviti u šerpi poklopljenim. Integralnom pirinču treba više vode nego belom, kao i više vremena da omekša.
Pravo zrno, odlično jelo
Ako za rižoto koristite pirinač koji nema dovoljno skroba nemoguće je dobiti prepoznatljivu kremoznost. Stoga potražite pirinač kratkog do srednjeg zrna i s visokim sadržajem skroba koji će ipak zadržati nešto čvrstine nakon mešanja. Tri najpopularnije vrste su carnaroli, arborio i vialone nano.
Izvor: Punkufer